seogoogle

22 Nisan 2021, Yoruma Kapalı

5 Adımda Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu SEO, her web sitesi için oldukça önemlidir. Bir web sitesinin aldığı etkileşimi ve arama motorlarında görünürlüğünü arttırmasında rol oynar. Bilgiye kolay ulaşabildiğimiz bu dönemde, artan ilgiye karşı siteleri üst sıralara taşımak için SEO çalışmaları oldukça gelişmiştir. Günümüzde en yaygın kullanılan arama motorunun “Google” olması nedeniyle sitenin görünürlüğünü arttırmada Google SEO çalışmaları daha büyük önem taşır. 5 adımda Google’da SEO çalışması yapabilir, sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Bu adımlar:

 1. İçeriğinize uygun anahtar kelimeleri belirleyin.
 2. Özgün ve kaliteli içerikler oluşturun.
 3. Sitenizi iyi analiz ederek hedefler belirleyin.
 4. Site içi SEO’larınızın uygun olduğundan emin olun.
 5. Backlink uzantılarınızı kaliteli sitelerden alın.

seonedir

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış halidir. SEO, web sitelerinde yapılan güncellemeler, iyileştirmeler ve çalışmalar sonucu web sitesini arama motorunda üst sıralara çıkarmayı hedefler. Dijital dünyada bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları, günümüzde en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır.

Arama sonuçları incelenirken müşterilerin genellikle ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmeleri, zamanla bu sektörün oluşmasını ve önem kazanmasını sağlamıştır. Dijital platformlarda SEO, markalar için oldukça önemlidir. SEO sayesinde web sitelerinin başarımı arttırılabilir ve böylece daha fazla ziyaretçiye ulaşılabilir.

SEO çalışmaları web sitenizin görünürlüğünü iyileştirmek, arama motorlarında üst sıralara taşımak için site içi veya dışı yapılan çalışmaları kapsar fakat bununla sınırlı değildir. Siteye gelen ziyaretçilere de iyi bir deneyim sunacak şekilde geliştirilmesini amaçlar. İnternet üzerinden bilgilere ulaşmak için kullanılan arama motorları web sitelerinin en büyük müşteri kaynaklarıdır.

Ziyaretçilerin çoğunlukla ilk sayfaları ziyaret etmesi bu alanın gelişmesine yol açmıştır. SEO, ilgili anahtar kelimelerle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimelere ait arama trafiğinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefler. Bu yönlerden bakıldığında SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kolay kullanıma sahip ve ziyaretçinin aradığı bilgilere rahat ulaşabileceği bir konuma gelmesine de yardımcı olur.

seonasilyapilir

Google’da SEO Nasıl Yapılır?

Web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda görünür olması için arama motorlarında bazı çalışmalar yapmak gerekir. Kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak yapılan bu SEO çalışmaları, direkt hedeflenen kitleye ulaşmayı sağlar. SEO çalışmaları, Site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılır. Site içi çalışmalar sitedeki teknik durumlar ile ilgilidir. SEO çalışmalarının başında site içi SEO çalışmaları gelir. Site içindeki çalışmalarda en önemli nokta anahtar kelime kullanımıdır. Site dışı çalışmalar ise sosyal medyayı, reklamları ve sitenin saygınlığı ile ilgilidir.

Arama motorları içinde en çok tercih edilen platform Google olmasından dolayı SEO çalışmaları burada oldukça büyük önem taşır. Binlerce site burada yarış halindedir. Google kendini sürekli geliştirerek kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmayı amaçlar.  Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için SEO çalışmaları, Site içi SEO ve site dışı SEO olarak iki farklı alanda yapılabilir. Site içi çalışmalar anahtar kelimeler, içerikler, teknik durumlar ile ilgilidir. Site dışı çalışmalar ise sosyal medya linklerini ve marka bilinirliğini içerir. SEO çalışmaları ilk olarak site içi SEO çalışmalarıyla başlamalıdır. Burada en temel nokta anahtar kelime tanımlama ve yerleştirmedir.

seogoogle

Google SEO Çalışmalarıyla Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Günümüzün en yaygın arama motorlarından biri olan Google’da üst sıralara çıkmak her site için büyük bir önem arz eder. Üst sıralarda yer almak siteye daha fazla ziyaretçi çekmesi açısından da oldukça önemlidir. Üst sıralarda yer almak için SEO çalışmaları gerçekleştirilmektedir. İçeriğinizi Google’da üst sıralara yükseltmek için doğru anahtar kelime kullanımı ilk başta yer alır. Kullanıcılar arama yaparken hangi kelimeleri kullanıyor? Arama yaparken hangi cümleleri kullanıyor? Bu gibi sorulara dikkat ederek anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda anahtar kelimelerinizin kullanım oranına da dikkat etmeniz gerekir.

Herhangi bir web sitesinin daha fazla erişilebilir hale gelmesi için Google’da üst sıralara çıkmak oldukça önemlidir. Google’da üst sıralara çıkmak için ilk olarak, içeriklerin kaliteli ve özgün şekilde oluşturulması gerekir. Kullanıcıların ilgi alanlarına göre SEO uyumlu içerikler üretilmeli ve bu içerikler anahtar kelimelerle zenginleştirilmelidir. Anahtar kelimelerin kullanım oranı da son derece önemlidir. Sonrasında Site içi ve Site dışı SEO çalışmaları gelir.

İçeriğinizin Google’da üst sıralarda yer almasında bir diğer önemli nokta ise doğru başlık ve alt başlık kullanımıdır. Başlıklar içerikle uyumlu olmalı ve birkaç alt başlığın anahtar kelimelerden oluşmuş olması gerekir. Bu sayede Google içeriği daha kolay anlayıp üst sıralara taşır. Burada önemli olan nokta kalitedir.

Google kullanıcılarına kaliteli içerikleri sunmak ister. Bu nedenle de kalitesi yüksek içerikleri ilk sıralara yerleştirir. Sitenizin Google’daki konumunu belirlemek için kullanılacak en yaygın yöntem SEO analizlerdir. Yapılan bu analizler, zayıf ve geliştirilmesi gereken yanlarınızı size sunar. Analiz programları kullanılarak hazırlanan içerikler kullanılmayanlara oranla daha başarılı sonuçlar verir. Günümüzün en çok kullanılan arama motoru olan Google SEO çalışmalarının başarılı olmasına dikkat ederek çalışmaların gerçekleştirildiği web siteyi üst sıralara çıkarabilmektedir.

Site içi performansının iyi olması ve düzenli olarak sitede yer alan metinlerin ve görsellerin güncellenmesi gerekir. Böylelikle arama yapan kullanıcılar için en yeni ve doğru bilgileri içeren bir alan oluşturulabilir. Site dışı SEO çalışmalarında, web sitesinin prestijinin ne durumda olduğunu, dijital ortamda nasıl göründüğünü, web sitesiyle ilgili yorumların nasıl olduğunu inceler ve bu konulardan yola çıkarak iyileştirmeler yaparlar.

Google’da üst sıralara çıkmak için web sitesinin kullanıcı deneyimi de son derece önemlidir. Sayfalar hızlı açılmalı ve mobil uyumlu olmalıdır. Ayrıca sade ve basit bir arayüze sahip olmalıdır ki kullanıcılar web sitesinde rahatlıkla gezebilsin ve istedikleri işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilsin. Mobil kullanıcı deneyimini geliştirmek, Google’da üst sıralarda olmak isteyen web siteleri için es geçilemez bir konudur. Ayrıca kullanıcı için sitenin açılma hızı oldukça yüksek olmalıdır. Hem masaüstü hem de mobil üzerinden web sitesine giriş yapan kişilerin memnuniyeti, hızlı açılan sayfalar ile sağlanır.

seoanalizinasilyapilir

Google’da SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi arama motoru optimizasyonunun ilk adımıdır. Analiz sonunda bulunan eksiklikler, küçük hatalar veya iyileştirme tavsiyeleri sayesinde optimizasyona uygun bir zemin ortaya çıkar. Google SEO çalışması için  anali yaparken ilk olarak yapmanız gerekenlerden biri Google üzerindeki görünürlüğünüzü araştırmak olmalıdır.

Arama motoru üzerindeki sıralamanızı görmeniz, sitenizle ilgili anahtar kelimelerin kullanımı hakkında size bilgi verir. SEO analizini site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Site içi analizde sitenin içeriği, anahtar kelimeler, kullanılan görseller sitenize uygun olmalıdır.

Site içi SEO analizi, web sitenizi oluşturan faktörleri iyileştirerek içerik düzenlemeleri sayesinde olumlu kullanıcı deneyimi yaratmanızı sağlar. Hem kullanıcılara hem de Google algoritmalarına beklenenleri verebilmek için SEO analizinizin detaylı olması gerekir. Site dışı analizde ise backlinkler, reklamlar ve sosyal medya tanıtımları yer alır.

Backlink ile farklı sitelerden link aldığınızda, bu linklerin kalitesini, linklerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekir. Site hızı da kontrol listenizde yer alması gereken unsurlardan biridir. Sitenizin yüklenme hızı arama motorlarındaki sıralamanızı etkilediği gibi kullanıcı deneyimi için de önemli bir unsurdur. Ayrıca SEO analiz web siteleri ile SEO analizi yapabilirsiniz.

SEO analizi sitenizdeki eksik veya geliştirilmesi gereken yanları belirlemeye yardımcı olur. Analiz site içi ve dışı olmak üzere iki kategoride incelenebilir. Site içi SEO analizleri anahtar kelimeler, içerikler, teknik durumlar ile ilgilidir. Site dışı analizler ise sosyal medya linklerini ve marka bilinirliğini içerir. Analizin iyi yapılması birçok olumlu katkıyı da beraberinde getirecektir.

Marka bilinirliğinizi arttırarak sitenizin gelişimini de destekleyecektir. SEO araçları ile ve SEO analiz web siteleri ile SEO analizi yapabilirsiniz. Ücretsiz olarak Google Search Console, Google Analytics, Google Trends araçlarını ve ücretli olarak Moz Analytics, SemRush, Ahrefs araçlarını SEO analizi için kullanabilirsiniz. Web sitenizin teknik özelliklerini analiz eden araçların dışında aşağıda yer alan ücretsiz SEO analizi yapan sitelerden de yararlanabilirsiniz.

 • Raventools.com
 • Website.grader.com
 • Ankmath.com

Web sitenizin ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve geliştirilmesinde SEO analizinden yararlanabilir, sitenizi en üste taşıyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Google SEO İçin Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Google SEO çalışması için anahtar kelimelerin belirlenmesi sitenin üst sıralarda yer almasında ve daha fazla ziyaretçi çekmesinde oldukça önemli bir konumdadır. Google için anahtar kelime belirlemede kullanacağınız araçların yanında öncelikli olarak atmanız gereken adımlardan bazıları şunlardır:

 • Web sitenizin amacını belirleyin.
 • Web sitenizden elde etmek istediklerinize karar verin.
 • SEO araçları sayesinde organik anahtar kelimeleri ve başlıkları belirleyin.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “5 adımda Google SEO çalışması nasıl yapılır?” sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de en etkili SEO aksiyonlarıyla işinizi büyütmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!