Skip to main content

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? SEO için Önemi!

Anahtar kelime analizi, konu başlığıyla ilgili yapılan aramalarda geçen kelimelerin sıklığı hakkında araştırmalar yapabilmeyi sağlar. Bu analizler doğru yapıldığı taktirde oldukça etkili olabilmektedir. Ayrıca dijital pazarlamanın sağladığı avantajlar ile kısa sürede büyük bir kitlenin yöntemlerini kullanmasını sağlar. Özellikle geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha az maliyetler gerektirmesi başlıca sebepleri arasındadır.

İçerik pazarlaması yöntemlerini kullanan markalar için görünürlüğü artırmak önemlidir. Bu noktada SEO teknikleri kullanılarak arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmek mümkündür. Daha iyi sıralamalar sayesinde kısa sürede yüksek organik trafik oranı alınabilmektedir. SEO tekniklerini doğru şekilde uygulamak için pek çok kriter vardır. Bu hususlardan birisi de anahtar kelimelerdir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Anahtar kelime analizi nasıl yapılır? SEO için önemi!” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

anahtar-kelime-analizi-nedir

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, herhangi bir konu başlığı hakkında arama motorlarında yapılan sorgulamaları kapsar. Bu süreçte kelime analizi ve bu sorguların ne kadar sık olduüu hakkında düzenlenen tespit çalışmalarıdır.

Bu analizler için ücretli ve ücretsiz pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların kullanılması ile arama motorlarında sıklıkla aratılan kelimeleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu anahtar kelimeler hakkında bilgi edinmenizde mümkün hale gelir.

En sık tercih edilen kelimeleri bulmak için en çok tercih edilen uygulamalardan biri de “Google Keyword Planner” dır. Demografik özelliklere göre hedef kitle belirlenmesi de olanak sağlayan pek çok uygulama da mevcuttur. Bunlara; Ahrefs, Semrush gibi uygulamalar örnektir. Bu uygulamalar ile içerikler için doğru anahtar kelimelere ulaşmak mümkündür.

Ayrıca önemli olan kelimeler göz ardı edilebilmektedir. Bu nedenle sektörde rekabet edilen henüz keşfetmediği anahtar kelimeler ıskalanabilmektedir. Ayrıca kullanıcıların bakış açısından siteyi ziyaret etmeleri için arama yapabilecekleri ilgili kelimeleri bu analizlere dahil etmek gerekmektedir.

anahtar-kelime-analizi-nasil-yapilir

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi, bir konu başlığı hakkında arama motorlarında aratılan kelimelerle mümkündür. Bu analiz çalışmalarını düzenlemek adına birkaç kriter bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Misyon ve Hedef Belirlemek

Öncelikle yapılması gereken ilk şey markanın hangi konularda hizmet vereceğidir. Bu durumu çözümlemek için istenen konuların hangi kitleler tarafından arandığını belirlemek gerekir.

Anahtar Kelime Listesi Oluşturmak

Misyon seçiminden sonra web siteler için doğru anahtar kelimeleri seçmek gerekir. Bu anahtar kelimeleri seçmek için üç ana kriter vardır. Bunlar; aranma oranı, tıklanma oranı ve anahtar kelime zorluğudur. Bu kriterler göz önüne alınarak daha başarılı anahtar kelimeler seçilebilmektedir.

Doğru Anahtar Kelimelerle Açılış Sayfası Oluşturmak:

Anahtar kelime analizinde yapılması gereken bir sonraki adım, anahtar kelimeyle ilgili bir açılış sayfası oluşturmaktır. Bu sayfalarda kelimelerin uygun sayfaları hedeflemesi ve anahtar kelime için yalnızca bir sayfa oluşturulması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Analizi SEO Açısından Neden Önemlidir?

Anahtar kelime analizinin, tanım olarak herhangi bir konu başlığı hakkında Google gibi arama motorlarında yapılan sorgulamalarının analizinin yapılması ve sorgulanan bu anahtar kelimelerin ne kadar sıklıkla aratıldığı hakkında yapılan tespit çalışmaları olarak tanımladığından bahsetmiştik.

Bu analizler, marka bilinirliği, pazarlama stratejileri gibi markaya ait tüm kampanyalarının düzenlenmesinde tercih edilmektedir. Genel olarak terim ve kelimelerin belirlenmesinde doğrudan rol oynadığından, SEO için oldukça büyük önem arz etmektedir.

Yapılan analizler ile belirlenen anahtar kelimeler, web sitede ve üretilen içeriklerin arama motorlarında bulunacağı alanları belirlemede kritik rol oynamaktadır. Bu yönüyle web sitenin hedeflerine ulaşmak için seçili yollar olarak bilinen anahtar kelimeler, SEO çalışmaların önemli hususlarından biridir.

Doğru ve etkili bir şekilde düzenlenen anahtar kelime analizleri, web sitelerin kısa sürede hızlı bir şekilde büyümesine ve hedef kitleye çok daha doğru, başarılı şekillerde ulaşılmasına olanak sağlamaktadır. Yanlış analizler, bu etki oranını olumsuz şekilde etkileyerek web sitenin organik trafiğini düşürerek rakiplerden geri kalmasına yol açmaktadır.

anahtar-kelime-araclari-nelerdir

Anahtar Kelime Araçları Nelerdir?

Anahtar kelimelerin, markaya ait içeriklerin diğerlerinden daha öne çıkabilmesi için gerekli olan faktörler olduğundan bahsetmiştik. Özellikle doğru yapıldığı taktirde SEO ile uyumluluk sağlayarak web siteye yapılan organik trafik oranına olumlu şekilde etki edebilmektedir.

Bu nedenle oldukça önemli bir husus olan anahtar kelimelerin analizi, doğru ve etkili bir şekilde yapılmalıdır. Anahtar kelime analizleri yapabilmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Markalar bu araçlardan herhangi birini kullanarak faaliyetler gerçekleştirebilmektedir. Bu araçlardan bahsetmek gerekirse:

Google Adwords Keyword Planner

Google tarafından geliştirilen Google Adwords Keyword Planner, sağladığı 1-10 arasında anahtar kelime kullanabilme özelliği, bu kelimelerin arama motorlarında aranma hacimleri ve trend olan kelimeler hakkında bilgiler edinilebilmektedir. Böylece bu özellikler göz önüne alındığında doğru bir şekilde anahtar kelime seçimi yapılabilmektedir.

Google Search Console

Google tarafından geliştirilen bir diğer araç ise Google Search Console’dir. Bu araçla birlikte markaya ait web sitenin ve sayfalarının hangi arama sonuçlarında ne kadar görüldüğünü, hangi anahtar kelimelerden daha fazla tıklanma aldığını ve bu kelimelerin ne kadar tıklanma aldığı öğrenilebilmektedir. Ayrıca bu araçta bulunan bir diğer önemli özellik ise, arama motorunda hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada yer alındığını öğrenebilmektedir. Bu özellik sayesinde etkili olamayan anahtar kelimeler hakkında düzenlemeler yaparak daha iyi duruma getirilebilmektedir.

Ahrefs Keywords Explorer

Bir sonraki araç ise Ahrefs Keyword Explorer’dir. Bu aracı kullanarak sadece markaya ait sitenin değil, rekabet içerisinde bulunan rakiplerin de hangi arama sonuçlarında ve hangi anahtar kelimelerle yer aldığı öğrenilebilmektedir. Bu özellikler sayesinde rakibin olduğu ama markanın olmadığı anahtar kelimeler bulunarak içeriklerde, bu sonuçlara göre düzenlemeler yapılarak rakiplerden daha öne çıkılabilmektedir.

anahtar-kelime-arastirma-sureci

Anahtar Kelime Araştırma Süreci

Anahtar kelime analizinin, markaya ait web site ve içeriklerin arama motorlarında daha öne çıkabilmesi adına oldukça önemli bir husus olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle doğru anahtar kelimeler kullanmak oldukça büyük etki yaratabilmektedir. İyi bir anahtar kelime için belirli adımlar önemlidir. Bu adımlardan bahsetmek gerekirse:

Temel Anahtar Kelimeler Bulmak

Yapılması gereken ilk adım anahtar kelime fikirleri bulmaktır. Örneğin pazarlama ile ilgili içerikler yazan bir marka için, konuyla ilgili yüzlerce kelime fikri çıkartılabilmektedir.

Rakiplerin Hangi Anahtar Kelimeler için Sıralandığı:

Hangi anahtar kelimeler sayesinde rakiplerin organik trafiğini artırdığına bakmadan önce rakiplerin belirlenmesi gerekmektedir. Temel anahtar kelime fikirleri bu noktada etkili olmaktadır. Belirlenen anahtar kelimelerden herhangi birini arama motorlarında aratarak hangi markanın üst sıralarda yer aldığı öğrenilebilmektedir.

Doğru Anahtar Kelimelerin Arama Hacmi ve Zorluğunu Analiz Etmek

Rahatça kullanılabilecek anahtar kelimeler bulunduktan sonra, bu kelimelerin zorluğuna ve arama hacmine göre hangilerinin kullanılabileceğine dair fikirler elde edilebilmektedir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Anahtar kelime analizi nasıl yapılır? SEO için önemi!” konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. İçeriklerin öne çıkabilmesi için anahtar kelime gibi pek çok tekniğin nasıl uygulandığını öğrenebilmelisiniz. Bunun için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: WordPress Meta Açıklaması ve Anahtar Kelime Ekleme!

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın