Skip to main content

Bloglarda Ne Paylaşılır? Markalar için Tavsiyeler?

Markalara ait web sitesinin, arama motorlarındaki görünürlüğünü büyük ölçüde değiştirebilmesinden dolayı bloglarda ne paylaşılır sorusu oldukça merak edilen bir konudur.

Öncelikle blogların ne olduğundan bahsetmek gerekirse; içerik yazarlarının, kendi fikir ve düşüncelerinden yola çıkarak oluşturulan yazılar olarak tanımlanmaktadır.

Özellikle bu dönemde, e-ticaretin her geçen gün daha da popüler hale gelmesiyle birlikte sektördeki pek çok işletme dijitalleşme yoluna giderek ürün ve hizmetlerini dijital yollardan kullanıcılarına sunmayı tercih etmiştir. Tam da bu noktada blog kavramının önemi ortaya çıkmıştır. Ayrıca markanın web sitesi için bir blog içeriğine sahip olmak, web sitenin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltebilmesi açısından büyük fayda sağlamaktadır. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Bloglarda Ne Paylaşılır? Markalar için Tavsiyeler?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız!

blog-yazisi-nedir

Blog Yazısı Nedir?

Çoğu kişi tarafından sıklıkla duyulan ve bir web sitesi olarak bilinen blog, alt sayfa olarak bilinen web site türlerinden biri değildir. Farklı yazıların, farklı konularda ele alınmasıyla oluşturulan yazılardır.  Bu yazıların en önemli özelliği, özellikle içerikleri oluşturan, içerik yazarlarının, yazdıkları içerikleri kendi bakış açılarıyla yazmasıdır.

İçerik yazarlarının, kendi fikir ve düşüncelerini yazarak oluşturulan tüm yazılar olarak geçen blog yazıları, yazar kişilerin her zaman belirli konularda kendi fikirleri ve düşüncelerini yansıtarak yazının hazırlanmasını sağlarlar.

blog-yazmanin-onemi-nedir

Blog Yazmanın Önemi Nedir?

Blog yazısını; İçerik yazarlarının, kendi fikir ve düşüncelerini yazarak oluşturulan tüm yazılar olarak tanımlamıştık. Özellikle bu dönemde e-ticaretin her geçen gün daha da popüler hale gelmesiyle birlikte sektördeki pek çok işletme dijitalleşme yoluna giderek ürün ve hizmetlerini dijital yollardan kullanıcılarına sunmayı tercih etmiştir. Tam da bu noktada blog kavramının önemi ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni markanın sitesini destekleyebilecek bir blog içeriğine sahip olmak, web sitenin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltebilmesi açısından büyük fayda sağlamaktadır.

Arama motorları sürekli güncel bilgiyle kendisini besleyen, ürün ve hizmetlerini detaylı fakat düzenli bir biçimde anlatan web sitelerini, daha fazla ve daha yukarıda listeleme eğilimindedir. Bu nedenle, arama motorlarına optimize, tüketicilerin sorularına cevap veren bir firmanın sıralamalarda daha yukarıda olmasını sağlar.

Markanın Ürün ve Hizmetlerini Tanıtılabilir

Herhangi bir firma, blog yazıları sayesinde satılacak ürün ve sunulan hizmetlerini kolaylıkla tanıtımını yapabilir. Ayrıca her bir ürün için ayrı birer yazı yazmak uzun vadede çok büyük fayda sağlayacaktır. Ürünlere yazılacak olan içeriklerde, ürüne ait teknik özellikler, nasıl kullanıldığı kullanım alanlarına dair bilgiler eklenebilir.

Kullanıcıları Bilgilendirmeyi Sağlar

Ürün ve hizmet tanıtımı yanı sıra kullanıcıları mevcut sektör konusunda da bilgilendirmek mümkündür. Bulunulan sektörde meydana gelen gelişmeler, blog metni için iyi bir konu seçeneği olabilmektedir.

Arama Motorlarında Daha Yüksek Sıralamalar

Bir blog sitesinin diğer bir faydası ise arama motorlarında daha üst sıralamalarda yer alabilmeyi sağlamasıdır.

bloglarda-ne-paylasilir

Bloglarda Ne Paylaşılır?

Blog yazısını; İçerik yazarlarının, kendi fikir ve düşüncelerini yazarak oluşturulan tüm yazılar olarak tanımlamıştık. Bloglarda paylaşım yapmak için pek çok tür ve seçenek bulunmaktadır. Genel olarak bunlar; kişisel bloglar, temasal bloglar, topluluk blogları ve şirket blogları olarak dört ana çeşitte incelenebilmektedir.

 • Kişisel Blog: Biri tarafından yazılan ve yazan kişinin isteği doğrultusunda her türlü içerik bulunan bloglardır.
 • Temasal Blog: Herhangi bir konu üzerine yazılan bloglardır; pazarlama, yazılım vb. pek çok konu hakkında içerikler yazılabilmektedir.
 • Topluluk Blogları: Üyelik sistemi ile çalışmaktadır. Blog üyelerinin gönderdikleri içerikler bu blogda yayınlanmaktadır.
 • Şirket Blogları: Kurumların bir içerik pazarlaması faaliyetleri olarak oluşturdukları bloglardır.

İlginizi çekebilir: Dijital İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

markalarin-blog-yazilari-hakkinda-bilmesi-gerekenler

Markaların Blog Yazıları Hakkında Bilmeleri Gerekenler

Bir web sitesine blog yazısı oluşturmak için blog yazıları hakkında bilmeniz gereken kriterler bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yapılmalıdır.
 • Yazıların alıntı olmaması ve özgün olması sayesinde kullanıcıların devamlılığı sağlanabilmektedir. Bu nedenle içeriklerin her daim özgün olması gerekmektedir.
 • İçerikler hedef kitlenin ilgi alanlarına yönelik olmalıdır.
 • Oluşturulan içeriklerin aram motorlarında daha üst sıralamalarda olabilmesi için SEO uyumluluğuna dikkat edilmelidir.
 • İçerik yazılan konular hakkında gündemi takip etmeli ve yeni gelişmeler hakkında fikir sahibi olunmalıdır.
 • İçeriklerin okuyucularıyla her daim iletişim içerisinde bulunulmalıdır.
 • Oluşturulan içeriklerde görsellere yer verilmelidir. Bunların kullanımı sayesinde görsel olmayan yazılara kıyasla görüntülenme oranı daha da yükselmektedir.
 • Oluşturulan içeriklerde yazım ve dil bilgisi kurallarına hâkim olunmalıdır.
 • İçeriklerde geçen anahtar kelimeler hakkında araştırmalar yapmalı ve doğru kelimeler seçilmelidir.
 • İçeriklerin bir başka önemli hususu ise ilgi çekici ve etkileyici bir başlıktır. İyi bir başlık kullanıcının içeriği okuyup, okumayacağına karar vermede yardımcı olur. Bu nedenle doğru bir başlık kullanılmalıdır.
 • Etkileyici ve ilgi çekici bir giriş cümlesi kullanılmalıdır. Bu şekilde okuyucularda bir merak duygusu uyandırılabilmektedir.
 • Alt başlık kullanımına dikkat edilmelidir. Bu alt başlıklara ayırma sayesinde kullanıcıların dikkati toplanması sağlanabilmektedir.
 • İçeriklerin barındırdığı toplam kelime sayısı oldukça önemlidir. Genellikle uzun içerikler SEO açısından daha verimli olmaktadır.
 • Okuyucuyu bir içerik hakkında bilgilendirirken benzer bir konu hakkında bilgi alabilmesi için linkler faydalı olabilmektedir.
 • Fazla uzun cümleler kurmak ve uzun paragraflar oluşturmak okuyucunun sıkılmasına neden olacaktır.
 • SEO için önemli olan meta açıklaması iyi yazıldığında arama motorlarında üst sıralarda yer almak mümkündür.

Content Faktory ekibi olarak “Bloglarda Ne Paylaşılır? Markalar için Tavsiyeler?” konusunu ele aldık. Bloglar ve alakalı konular hakkında yeni ve güncel bilgiler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İçerik Siparişi: SEO Uyumlu İçeriğin Önemi!

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın