dijital-itibar-nedir-dijital-itibar-yonetiminin-onemi

14 Şubat 2023, 0 Yorum

Dijital İtibar Nedir? Dijital İtibar Yönetiminin Önemi

Dijital itibar, marka ve firmaların algı yönetimini daha başarılı bir şekilde yapılabilmesi için dijital platformlarında yapılan çalışmalar olarak tanımlanmaktadır. Pek çok işletme için büyük öneme sahip bir konudur. Ayrıca her firma, farklı çözümlemeler yardımıyla bu çalışmaları daha iyi hale getirerek dijital dünyada devamlılıklarını sağlamaya çalışır. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Dijital İtibar Nedir? Dijital İtibar Yönetiminin Önemi” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

dijital-itibar-nedir

Dijital İtibar Nedir?

Marka ve firmaların algı yönetimini daha başarılı bir şekilde yapabilmesi için dijital platformlarda yapılan çalışmalar dijital itibarı ifade eder. Bu çalışmalar, iyi ya da kötü olabildiği gibi markalar açısından bilinçli ya da bilinçsiz şekilde de uygulanır.

Her marka, farklı çözümler ile bu çalışmaları sürdürür. Dijital mecrada varlığının devamlılığı da mümkündür. Firmaların dijital mecralarda bilinirliğinin artması markalar için avantajlar sağlayarak ürün ve hizmetlere talebi artırmaktadır.

dijital-itibar-nedir-dijital-itibar-yonetimi-nasil-yapilir

Dijital İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Markalar açısından oldukça büyük önem arz eden dijital itibar yönetimi pek çok farklı yöntem ile yapılabilir. Bununla birlikte dijital itibar yönetiminin adımla aşağıdaki gibidir:

  • Markanın analiz edilmesi:

Dijital itibar yönetimi süreçlerinin başlaması için öncelikle markanın arama motorlarındaki sıralamaları analiz edilmelidir. Ayrıca arama motoru sıralaması bu yönetim şekli için oldukça önemli bir unsurdur. Bugüne kadar yapılmış tüm sosyal medya çalışmaları gibi faaliyetlerin tamamının tespit yapılması gerekir. Ortaya çıkacak hatalar ve sorunların tespiti yapılıp çözümlenmelidir. Ayrıca dijital mecralarda itibarı artıracak stratejiler de oluşturulmalıdır.

  • İtibarı İyileştirme Çalışmaları:

İlk olarak dijital mecralardaki görünürlüğü iyileştirmeye yönelik adımlar atılmalıdır. Sosyal medya ve arama motorları üzerinde marka daha görünür hale getirilmelidir. Her markanın ihtiyaçları değişkenlik gösterse de geri bildirimlerin alındığı kanallar da farklılık göstermektedir.

Marka için kanallar belirlenmeli ve söz konusu içeriklere yönelik bir itibar yönetim politikası oluşturulmalıdır. Bununla birlikte markalar için çok önemli bir itibar arttırıcı kaynak olan bu politikalar, Markaların görünürlüğünü artıracak ve itibarını yükseltecek planlamalar yapılarak, içeriklerin doğru vakitte paylaşılmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

  • Dijital İtibar Politikasını Uygulama:

Dijital mecralarda itibarı artıracak politikalar belirlendikten sonra uygulanmaya geçilmelidir. İlk olarak sosyal medya kanalları üzerinden etkileşim sağlanmalıdır. Sonrasında gündeme dair bilgilerin takibi yapılarak markaya en verimli içeriklerin oluşturulması sağlanmalıdır. Kötü bir durumda kısa süre içerisinde bir politika oluşturarak kısa sürede durumdan kurtulmaya çalışılmalıdır.

  • Sonuçları Değerlendirme:

Bu itibar yönetimi faaliyetleri sonrasında farklı araçlarla düzenli olarak markanın takibi yapılabilmektedir. Markanın itibarı değişim süreci ve satış rakamlarına etkilerini düzenli olarak takip ederek yeni itibar yönetimi politikaları oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda olumsuz yorumları da hızlı bir şekilde analiz edip raporlayarak kullanıcılarla etkileşim kurulması sağlanabilmektedir.

dijital-itibar-yonetiminin-onemi.png

Dijital İtibar Yönetiminin Önemi Nedir?

Marka ve firmaların algı yönetimini daha başarılı bir şekilde yapılabilmesi için dijital platformlarında yapılan çalışmalar olarak tanımladığımız yönetimdir. Pek çok işletme için büyük öneme sahiptir.

Hiçbir marka dijital mecralarda itibarını riske atacak faaliyetlerden kaçınmalıdır. Ayrıca milyarlarca internet kullanıcısı olduğundan dijital mecradaki itibarı artıracak en önemli alanlarda dijital pazardır.

Dijital platformlarda marka adına düzenlenen tüm çalışmalar, olumlu ya da olumsuz her detayı tek bir yerden yönetmeye olanak sağlar. Bu sayede krizi fırsata çevirerek markanın sektördeki devamlılığı sağlanabilmektedir.

dijital-itibar-nasil-olculur

Dijital İtibar Nasıl Ölçülür?

Dijital itibar politikalarının ne kadar etkili ve başarılı olduğunu ölçmek için pek çok araç ve uygulama vardır. Bunu ölçmek için kullanılan en çok rağbet gören hizmetlerden bahsetmek gerekirse:

Google Trends:

Bu uygulama sayesinde arama motorlarının sonuç sayfalarında çıkan popüler konular kullanıcılar ile buluşur. Bu sayede markalar, doğru anahtar kelimelere erişir. Dolayısıyla markalar ve firmaların hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmesini sağlamaktadır.

Google Alerts:

Google Alerts, önceden belirlenen anahtar kelimeleri içeren yeni bir içerik eklendiğinde bu durumu kullanıcıya bildiren bir servistir. Bu servis, arama motorundaki blog sayfalarından, sitelerden vb. pek çok web sayfasından içerikleri araştırır, analiz eder ve kullanıcıya kapsamlı bir rapor göndermektedir. Ücretsiz bir servis olan Google Alerts, birkaç işlem ile aktif hale gelir.

Anahtar Kelime Bulma Araçları: Markaların kendi personalarını oluşturabilmeleri bakımından markanın itibarı en önemli unsurların arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda anahtar kelimelerin doğru seçilmesi için bazı araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araçlar sayesinde markalar, hedef kitlelerine daha kolay şekilde ulaşır ve dijital mecralardaki itibarını güçlendirebilir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Dijital İtibar Nedir? Dijital İtibar Yönetiminin Önemi” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında güncel bilgiler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir