dijital-pazarlama-nasil-yapilir

29 Ekim 2022, 1 Yorum

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama yöntemlerinin sunduğu hizmetler sayesinde pek çok firma, geleneksel pazarlama yöntemleri yerine dijital pazarlama yöntemlerini kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle dijital pazarlama nasıl yapılır konusu merak edilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bugün “Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır? Markalar İçin Etkili Dijital Pazarlama Stratejileri” konusu hakkında merak edilenleri sizinle paylaşacağız.

dijital-pazarlama-nedir

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, dijital ortamda satılmasını istediğiniz ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımını yapmanızı sağlar. Markalar, hedef kitlelerinin dikkatini çekmek, satışlarını artırmak ve kullanıcılar ile etkileşimde bulunmak için dijital pazarlama yöntemlerini tercih etmektedir. Bunun yanı sıra Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Arama Motoru reklamcılığı (SEM) gibi birçok satış stratejisi en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemlerindendir.

Markalar, dijital pazarlama yöntemleri sayesinde artık sosyal medya platformları aracılığıyla kullanıcılarla etkileşime geçebilmektedir. Bu durum, dijital pazarlama yöntemlerinin geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha fazla tercih edilmesine neden olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Etkili Sosyal Medya Yönetimi Stratejileri!

dijital-pazarlama-ne-degildir

Dijital Pazarlama Ne Değildir?

Zaman içerisinde pazarlama yöntemleri ile teknolojinin de gelişmesi ile dijital pazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. Günümüzde dijital pazarlama yöntemlerinin sunduğu faydalar ile uzun yıllardan beri kullanılan geleneksel pazarlama yöntemleri geri planda kalmıştır. Bununla birlikte dijital pazarlamayı, geleneksel pazarlama yöntemlerden ayıran birkaç özellik vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Geleneksel pazarlamada, kullanıcılar ile markalar arasında tek taraflı bir etkileşim olması geleneksel pazarlamanın en büyük dezavantajlarından biridir. Bunun yanı sıra, geleneksel pazarlamanın aksine dijital pazarlama sayesinde kullanıcılar ve markalar arasında çift taraflı bir iletişim oluşur. Bu markaların, geleneksel pazarlamayı artık daha az kullanmasının sebeplerinden biridir.
 • Televizyon, radyo gibi birçok geleneksel pazarlama kanalları, dijital pazarlamanın sunduğu hizmetlerin daha fazla kullanılmasından dolayı zamanla eskimiş ve verimliliğini kaybetmiştir.
 • Sosyal medya platformları ve internetin sunduğu gerçek zamanlı hizmetler sayesinde geleneksel pazarlama geri planda kalmıştır.

dijital-pazarlama-nedir-nasil-yapilir

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama yöntemleri, yukarıda da anlattığımız gibi markanızın bilinirliğini ve sitenizdeki kullanıcı trafiğini artırabilir. Bu nedenle dijital pazarlama yöntemlerini kullanmak markanıza birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmek ve sitede olan kullanıcı trafiğini arttırmak için yapılan optimizasyon çalışmalarının bütünüdür.
 • İçerik Pazarlaması: Sitenin kullanıcı trafiğini arttırmak amacıyla hedef kitlenin ilgi alanlarına göre içerik üretmektir. SEO uyumlu içerikler pazarlamada son derece önemlidir.
 • Sosyal Medya Pazarlaması (SMM): Hedef kitleye ulaşmak ve web sitedeki organik trafiği yükseltmek için yapılan çalışmalara sosyal medya pazarlaması denir. Bunun yanı sıra kullanıcılarla etkileşime geçmek için sosyal medya platformlarını kullanan pazarlama çalışmaları olarak da ifade edilir.

markalar-icin-etkili-dijital-pazarlama-stratejileri

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır? Markalar İçin Etkili Dijital Pazarlama Stratejileri

Pek çok marka, uzun süreden beri kullanılmakta olan geleneksel yöntemleri tercih etmeye başlamıştır. Bu durumun pek çok sebebi vardır. Ayrıca dijital pazarlama yöntemlerinin sunduğu avantajlar geleneksel yöntemlere kıyasla kullanıcıların ilgisini daha çok çekmektedir. Bu ilgi çekici pazarlama yöntemlerinden birkaçı aşağıdaki gibidir:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): SEO sayesinde web sitedeki organik trafik artırabilir ve arama motorlarında rakip markalara kıyasla daha üst sıralarda yer edinebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM): Markanın, istenilen hedef kitleye ulaşmasını ve web sitenizde olan kullanıcı trafiğini artırmayı sağlar. Ayrıca siteyi kullanan kullanıcılarla etkileşimde bulunmak için sosyal medya platformlarının kullanılması gerekir.

İçerik Pazarlaması: Sitedeki kullanıcı trafiğini arttırmak ve hedef kitlenin bağlılığını artırmak için kullanıcıların ilgisini çekecek konular ile ilgili SEO uyumlu içerikler üretmektir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazıda, “Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır? Markalar İçin Etkili Dijital Pazarlama Stratejileri” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!

İlginizi Çekebilir: İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

1 Yorum

 • Tutku Mulhan

  29 Ekim 2022

  Dijital pazarlama hakkında kapsamlı bir yazı olmuş, teşekkürler. ?

Comments are closed.