dijital-strateji-nedir-etkili-dijital-strateji-adimlari

24 Ocak 2023, Yoruma Kapalı

Dijital Strateji Nedir? Etkili Dijital Strateji Adımları

İşletme içerisinde faaliyetler yürüten pek çok çalışanın genel olarak işletmedeki tüm ekiplerin performansını artırmak amacıyla teknolojiyi kullanması dijital strateji olarak ele alınır. Bununla birlikte markalar, yeni rekabet fırsatları yaratmak adına gereksinim duydukları stratejileri belirmektedir.

Dijital dünyanın markalara ve kullanıcılara sunduğu sınırsız olanaklar ve çeşitlilik sayesinde firmalar, önceden kullanıcılarına sunamadıkları hizmetleri çeşitli teknolojiler aracılığıyla sunabilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Dijital strateji nedir? Etkili dijital strateji adımları” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

dijital-strateji-nedir

Dijital Strateji Nedir?

Dijital strateji, işletme içerisindeki işlerin performansını yükseltmek amacıyla teknolojinin kullanılmasına odaklanır. Marka ya da firmanın, teknoloji ile yeni rekabet fırsatları oluşturmak için gereksinim duyduğu teknikleri bu stratejiler belirlemektedir. Dijital dünyada markalara ve firmalara sunulan, sınırsız olanaklar sayesinde firmalar, daha önceden kullanıcılara sunulması mümkün olmayan fırsatları mümkün kılmıştır.

Dijital-strateji-nasil-olusturulur

Dijital Strateji Nasıl Oluşturulur?

İşletme içerisinde yürütülen faaliyetlerin performansını artırmak amacıyla teknolojinin kullanılması olarak ifade edilen dijital stratejiler, Markaların, teknolojiyle yeni rekabet fırsatları yaratmak amacıyla gereksinim duydukları teknikleri bu yöntemlerle belirleyebilmektedirler.

Markalar, dijital platformlarda etkili pazarlama faaliyetlerini izlemek için doğru yöntemler kullanmalıdır. Ayrıca en iyi şekilde dijital stratejiler oluşturmalıdırlar. Bu durum, markaların dijital stratejiler oluşturmak için izlemesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Yapılması gereken ilk uygulama hedef kitle belirlemektir.
 • Belirlenen hedef kitle ile etkileşimde olmak için ihtiyaç duyulan dijital pazarlama araçlarına karar vermesi gerekir.
 • Mevcut dijital pazarlama kanalları değerlendirilmelidir.
 • Bulunulan mevcut dijital platformlar ve sosyal medya platformları değerlendirilir.
 • Bulunulmak istenilen sosyal medya platformları değerlendirilmektedir.
 • Bulunulan ana medya platformu denetlenir.
 • Bütün medyalar bir araya getirilir.
dijital-strateji-ile-dijital-pazarlama-arasindaki-fark

Dijital Strateji ile Dijital Pazarlama Kampanyası Arasındaki Fark Nedir?

İşletme içerisindeki işlerin performansı artırmak amacıyla oluşturulan bu strateji, dijital pazarlama kavramıyla birbirlerine karıştırılmaktadır. Halbuki bu kavramlar arasında pek çok önemli fark bulunmaktadır. Bir markanın amacına ulaşabilmesi için dijital ortamda yapacakları eylemlerin bütünü olarak ifade edilen dijital stratejinin oluşturulma sürecinde uygulanan işlemlerin her biri dijital pazarlama kampanyasıdır. Yani oluşturulan her stratejinin içerisinde birçok pazarlama kampanyası bulunmaktadır.

Doğrudan eylem olarak tarif edebileceğimiz dijital pazarlama kampanyasına pek çok örnek verilmektedir. Bu örneklerden biri; firmanın herhangi bir dijital platform üzerinden en kaliteli içeriklerin paylaşılması ile dijital pazarlama kampanyası yürütülebilmektedir. Bununla birlikte bu kampanyalar belirli bir strateji üzerinde gerçekleşmektedir. Markalar bu stratejileri oluştururken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur mevcuttur. Aşağıda belirtilen bu unsurlara dikkat edilerek doğru bir biçimde stratejiler oluşturulabilmektedir:

 • Hedef kitleye daha kolay erişilebilmesi için erişim yollarının saptanması ve bu yolların artırılması gerekmektedir.
 • Kullanılabilirlik gücünü takip edilmesi oldukça önemlidir.
 • Yeni proje tanıtımları ile aktif durumda olunması gerekmektedir.
 • Sürekli ve düzenli bir şekilde denetimler yapılmalıdır.
 • Kalıcılıkla ilgili araştırmalar yapılarak gerekli faaliyetler düzenlenmelidir.
dijital-stratejinin-faydalari-nelerdir

Dijital Stratejinin Faydaları Nelerdir?

Dijital stratejiler, işletme içerisindeki işlerdeki ekiplerin performansını artırmak amacıyla teknoloji kullanma anlamına gelmektedir. Bu stratejileri kullanan markalar ve firmalara pek çok fayda ve avantaj sağlamaktadırlar. Bununla birlikte bu avantajlardan en önemlisinden bahsetmek gerekirse; Yapılan bu stratejiler ile düşük maliyetli bir şekilde pazarlama imkânı verir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Dijital strateji nedir? Etkili dijital strateji adımları” konusu hakkında bilgiler paylaştık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin!