Skip to main content

Etkili Bir Blog Sayfası için Blog Tasarımının Önemi!

Okuyucuların sayfa içerisinde daha uzun süre kalması ve sayfayı terk etmemesi adına blog tasarımı oldukça önemlidir. Özellikle içerik pazarlaması ve e-ticaret ile uğraşan markalar için oldukça kritik bir öneme sahip olan blog tasarımları doğru yapıldığı taktirde markaya büyük fayda sağlayabilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Etkili Bir Blog Sayfası için Blog Tasarımının Önemi” konusu hakkında sizlere bilgiler paylaşacağız!

İnternet Sitesinde Blog Tasarımının Rolü

Blog sayfasındaki tasarım, sayfada kullanıcı deneyimi etkileyebilen önemli bir faktördür. İyi bir tasarım, okuyucuların içeriği kolayca keşfetmelerini sağlarken, içeriği terk etme oranlarını da düşürmeye yardımcı olmaktadır. Blog tasarımını önemli hale getiren kritik noktalar aşağıda yer almaktadır:

Okunabilirlik: Blog sayfasında kullanılacak tasarımlar, yazıların okunmasını kolay ve rahat hale getirmeyi amaçlamalıdır. Bu nedenle doğru yazı boyutu ve tipografi seçimi yaparak metinleri daha okunabilir hale getirmek önemlidir.

Görsel İçerikler: Blog tasarımı, görsel içeriklerin etkili bir şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Başlıkların alt kısmına ve yanlarına yerleştirilen ilgi çekici görseller, okuyucunun ilgisini çekmeye yardımcı olur.

Kategorize Etme ve Etiket Kullanmak: İyi bir tasarımda, kategori ve etiketlerin vurgulanması gerekidir. Bu unsurlar, okuyucuların belirli konu ve alanlar hakkında aramayı kolaylaştırır. Bunun sonucunda iyi bir kullanıcı deneyimi yaratılmış olur.

Arama Kutuları: Tasarımlarda arama kutularına yer vermek, okuyucunun istediği konuya hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Bu unsur, sitedeki içeriği aramayı kolaylaştırır ve okuyucunun hızlı ve kolay bir şekilde içeriğe ulaşmasını sağlar.

Yorumlar ve İletişim:Blog sayfasında okuyucuları yorumlara ve iletişime teşvik eden bir tasarım kullanılmalıdır. Okuyucuların yazılara yorum yapabilmesi ve markaya ulaşabilmesi adına iletişim ve yorum bölümü her daim aktif olmalıdır.

Responsive Tasarım: Bloglarda kullanılan tasarımın tüm elektronik cihazlarda uyumlu bir şekilde çalışabilmesi önemlidir. Son dönemde mobil cihaz kullanımı giderek arttığından dolayı, responsive tasarım kullanmak önemlidir.

İlginizi çekebilir: Blog Nasıl Yazılır? Örnekler ile Anlatım

etkili-blog-sayfa-tasarimi

Etkili Bir Blog Sayfası için Blog Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etkili bir blog sayfası oluşturmak adına dikkat edilmesi gereken bazı önemli faktörle bulunmaktadır. Doğru bir tasarım yapılırken göz önüne alınması gereken faktörlerden şu şekildedir:

1. Grid (Izgara) Sistemini Kullanmak

Grid sistemi, web ve blog tasarımlarında kullanılan düzenleme yöntemlerinden birisidir. İçeriği düzenli bir şekilde yerleştirmek ve sayfanın uyumlu gözükmesini sağlar. Bu faktörün faydalarından bahsetmek gerekirse:

 • İçeriği düzenli bir şekilde yerleştirerek kullanıcı dostu bir tasarım sağlar.
 • İçeriği görsel olarak hiyerarşik bir şekilde düzenlemek için kullanılmaktadır. Başlık, alt başlık ve içerik parçaları arasındaki ilişkiyi vurgulayarak okuyucuya daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlar.
 • İçerik güncellemeleri ve yönetimi açısından kolaylık sağlar. İçeriği kutu ve sütunlara yerleştirerek içeriği günceller. Bundan dolayı, tasarımın sürekli olarak güncel kalmasını sağlamaktadır.
 • Responsive tasarım için önemli bir husustur. Farklı ekran boyutlarına ve cihazlara uyumlu bir tasarım oluşturmak için kullanılır.
 • Görsel olarak uyumlu ve estetik bir tasarım oluşturmayı sağlar. Bu durum kullanıcılara görsel olarak daha iyi bir deneyim yaşatır.

İçeriğin düzenli bir şekilde yerleştirilmesini sağlayan grid sistemi, bloglarda kullanılarak estetik bir görüntü sağlar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatır.

2. Öne Çıkan Görsellerle Desteklemek

Blog tasarımlarında görseller kullanmak, içerikleri daha ilgi çekici hale getirir ve okuyucuların yazılardan sıkılmasını engeller. Bu bakımdan oldukça avantajlı bir unsur olan görsellerin sağladığı faydalardan aşağıdaki gibidir:

 • Bir bakışta anlaşılabilen ve akılda kalıcı mesajlar iletir. Özellikle karmaşık veya soyut konular hakkında bir içerik yerine görseller kullanılarak okuyucunun daha kolay anlaması sağlanır.
 • Görsel olarak etkileyici ve estetik görünen görseller toplumun daha çok ilgisini çekmektedir. Kaliteli ve uyumlu görseller, yazının görsel çekiciliğini artırır ve okuyucuların ilgisin çeker. Bunun sayesinde içeriğin daha fazla okunması sağlanır.
 • Görseller, hikâye anlatımında güçlü birer araçtır. İçeriğin daha akılda kalıcı olmasını hatta eğlenceli hale gelmesini sağlar.
 • İçeriğin sosyal medya platformlarında paylaşırken daha etkili hale getirirler. İçeriği daha fazla paylaşılabilir hale getirir ve kullanıcıların dikkatini çekerek paylaşma olasılığını artırır. Bu sayede içeriğin daha geniş kitlelere ulaşması sağlanır.
 • Marka kimliğinin ve tanıtımının yapılması için kullanılır. Markaya özgü görseller, okuyucunun aklında yer edinmesini sağlar ve okuyucunun markayı tanımasını kolaylaştırır. Bu durum marka farkındalığını artırmaktadır.

3. Yazı İçerisinde Başlık ve Görsel Kullanımı

Okuyucuların dikkatini çekmek, içeriği anlamakta rol oynamak ve görsel çekiciliği sağlamak adına oldukça önemli kriterlerden birisi de yazı içerisinde başlık ve görsel kullanımıdır. Bu kriterin faydalarından bahsetmek gerekirse:

 • İyi bir başlık, okuyucunun dikkatini çekerek içeriğe tıklamasına teşvik eder. Kullanılacak başlık, özgün ve ilgi çekici olmak zorundadır.
 • Kullanılacak başlık, içeriğin konusunu ve odak noktasını belirtir. Doğru bir başlık seçilmesi halinde içeriğin amacı ve mesajı daha net şekilde iletilmektedir.
 • İyi seçilmiş görseller, yazıyı daha çekici hale getirir ve görsel anlatım sağlar. Ayrıca görseller yazıya bir arka plan sağlayarak, okuyucunun göz yorgunluğunu azaltır.
 • Yazının mesajını daha güçlü bir şekilde iletilmesini sağlar.
 • İçeriğin sosyal medya platformlarında daha fazla paylaşılmasını teşvik eder.

4. Font Seçimi

Doğru bir blog tasarımı için en önemli unsurlardan birisi de doğru font seçimidir. İçeriğin okunabilirliği ve estetik açıdan büyük bir etkiye sahiptir. Font seçiminin önemli detayları aşağıdaki gibidir:

 • Okuyucuların rahatlıkla okuyabileceği bir fontun seçilmesi halinde okunabilirlik oranını yükseltir.
 • Seçilecek font, markanın personası ile uyumlu olmak zorundadır.
 • İçerikte yer alan başlık alt başlık gibi unsurlara uygun font seçimi yapılmalıdır. Bu nedenle başlık fontu dikkat çekici olmalı, diğer başlıklar ise daha okunabilir ve sade olmak zorundadır.
 • İçeriklerde web için tasarlanmış ve optimizasyonu yapılmış yazı tipleri kullanmak önemlidir. Hızlı yükleme süreleri sağlayan bu fontlar, sayfanın performansını artırır. Bu fontlar Google Fonts gibi araçlar kullanarak bulunabilmektedir.
 • Markanın üslubuna ve tasarım diline uygun, estetik olarak iyi bir font tercih edilerek sayfanın çekiciliği artar.

5. Mobil Görünümün Önemi

Mobil cihaz kullanımının son dönemde hızla artışıyla beraber, blog tasarımlarda mobil uyumluluğa verilen önem de artmıştır. Bu nedenle, kullanıcı deneyimi açısından büyük bir rol oynayan bu faktörün neden önemli olduğundan bahsetmek gerekirse:

 • Bloglara, mobil cihazlar üzerinden ulaşan kullanıcı, sayfayı kolayca gezmeli ve okumalıdır. Bu nedenle sayfa hızlı olmalı, görseller ve içerikler optimize edilmelidir. Bunun yapılması halinde kullanıcılar uzun süre sayfada kalmaya devam edebilirler.
 • Google gibi arama motorları, mobil uyumlu sayfalara daha fazla önem verir. Bu sayfalar, arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde ederek geniş kitlelere markanın tanıtımını yapabilirler.

Content Faktory ekibi olarak bu içerikte, “Etkili Bir Blog Sayfası için Blog Tasarımının Önemi!” konusun detaylı bir şekilde ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında güncel bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak adına bizimle iletişime geçin!

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın