etkili-slogan-önerileri

26 Nisan 2022, 1 Yorum

Slogan Nasıl Olmalı? Slogan Oluşturma Teknikleri

Slogan markalar için önemli yapı taşlarından biridir. Markalar insanlar üzerinde etki bırakmak ve akılda kalıcılığı sağlamak amacı ile sloganlar oluştururlar. Başarılı ve etkili bir slogana sahip olan markalar diğer markalara kıyasla ön plana çıkarlar. Peki, etkili bir slogan nasıl olmalı? Slogan oluşturma teknikleri neler? Slogan ile ilgili tüm sorularınızın cevabını bulabileceğiniz yazımızı Content Faktory ekibi olarak sizin için hazırladık.

Slogan Nedir?

Slogan, bir markanın ya da kurumun değerlerini kapsayarak bunları kısaca özetleyen ifadeye denir. Sloganlar markanın ya da kurumun amaç ve araçlarını özlü bir şekilde tanımlayarak tüm bunları bir cümle haline tanımlar. Sloganlar genellikle çarpıcı şekilde tasarlanır ve akılda kalması hedeflenir. Markanın herkes tarafından hatırlanabilir olması markaların başarısı için oldukça önemlidir. Sloganlar sayesinde markanın akılda kalıcılığı artar ve hedef kitleye ulaşmasını kolaylaşır. 

slogan-nedir

Etkili Bir Slogan Nasıl Olmalı?

Sloganın ortaya çıkış amacı, markanın hedef kitle tarafından kolay hatırlanabilir olmasını sağlamaktır. Slogan sayesinde marka, müşterinin zihninde yer eder ve  sloganı duydukları anda marka ile bir ilişki kurarlar. Bu ilişkiyi kurabilen markaların sloganları da etkili bir slogan demektir. Etkili bir slogan oluşturmak için ilk olarak ürün ya da hizmetin değeri belirtilmelidir. Sonrasında basit kelimeleri bir araya getirerek verilmek istenen mesajın hedef kitle tarafından algılanmasına yardımcı olmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra. etili slogan ilk defa duyan kişi üzerinde bir etki bırakmalıdır. 

İlginizi Çekebilir: SEO Danışmanlığı Almanız için 4 Neden

etkili-bir-slogan-nasil-olmali

Slogan Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler Nelerdir?

Etkili bir slogan oluşturmak ve seçmek markalar için büyük önem taşımaktadır. Her slogan markanın amacına ve değerine uymayabilir bu noktada ise slogan seçimine dikkat edilmesi gerekir. Slogan seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli kriterler vardır. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Markayı temsil edecek sloganın özgün olması gerekir. Taklit içerikli kelime ve cümlelerden kaçınılması oldukça önemlidir.
  • Etkili bir slogan, çarpıcı ve etkileyici kelimelerden oluşmalı ve ilgi çekici olmalıdır. 
  • Slogan akılda kalıcı olmalıdır dolayısıyla basit ve akıcı kelimelerden oluşmalıdır. 
  • Slogan oluşturulurken gerçekçi olmayan vaatler yerine daha gerçekçi bir vaat sunulmalıdır.
  • İnsanların kolaylıkla hatırlayabileceği kelimelerden oluşmalıdır.
  • Sloganın devamlılığını sağlamak da oldukça önemlidir. Marka ismi ile birlikte sürekli kullanılması, uzun vadede daha fazla akılda kalmasını sağlar.

slogan-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Slogan Oluşturma Teknikleri

Bir slogan aynı zamanda markanın kimlik unsurlarından biridir. Bunun yanı sıra etkili bir slogan oluşturmak için birçok kriter bulunur. Slogan oluşturma teknikleri için markalar aşağıdaki adımları izleyebilir. 

  • Amaç Belirlemek: İlk adım sloganının amacını belirlemektir. “Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor? Ne satmaya çalışıyorsunuz? Bir ürün mü yoksa hizmet mi? Yeni bir marka mısınız yoksa köklü bir geçmişe mi sahipsiniz?” Bu sorular sayesinde kendi amacınızı ve hedeflerinizi sorgulama imkanı bulacaksınız. 
  • Slogan Türü Seçmek: Sloganların birbirinden farklı türleri mevcuttur. Bunlar; esprili sloganlar, yönlendirici sloganlar, açıklayıcı sloganlar, kurgusal sloganlar olarak sıralanabilir. Siz de kendi markanıza en uygun olan slogan türünü seçebilirsiniz.
  • Kısa Kelime Grupları Kullanmak: İnsanlar üzerinde ilk izlenim yaratmak 7 saniye sürer. Dolayısıyla sloganlar kısa kelime gruplarından oluşmalı ve hatırlanması kolay olmalıdır.
  • Özgün Olmak: Özgün olmak marka değeriniz için çok önemlidir. Taklit edilerek oluşturulmuş bir slogan, markanız için hiçbir etki oluşturmaz. Hatta markanıza olumsuz katkıları olabilir.  Bu noktada dikkatli davranmalısınız.

Content Faktory ekibi olarak bu yazıda, “Etkili Bir Slogan Nasıl Olmalı? Slogan Oluşturma Teknikleri” konusunu ele aldık. Marka değerinizi artırmanıza yardımcı olacak daha fazla içerik için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!

1 Yorum

Comments are closed.