freelance-yazarlik-nedir-freelance-yazar-olmanin-avantajlari

27 Şubat 2023, 0 Yorum

Freelance Yazarlık Nedir? Freelance Yazar Olmanın Avantajları!

Herhangi bir firma veya şirkete bağlı olmadan çalışıp içerikler oluşturmak olarak tanımlanan Freelance yazarlık, gerek esnek çalışma saatleri gerekse evden çalışma gibi sunduğu avantajlar ile kullanıcılar tarafından oldukça merak edilen meslektir. Bu mesleği yapanlar ürettikleri her içerik için para kazanmaktadır. Freelance yazarlar, kendi evlerinden veya başka herhangi bir yerden çalışabilir. Bu işi yapanların tek bir müşteriye bağlı kalmak gibi bir zorunlulukları yoktur.

Freelance yazarlar bir alanda uzmanlaşabileceği gibi her alanda içerik yazabilecek kadar kendilerini geliştirebilir. Genel olarak belirli bir alanda uzmanlaşmış bir yazar, her konuda içerik yazabilen bir yazardan daha yüksek meblağlar kazanabilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Freelance yazarlık nedir? Freelance yazar olmanın avantajları!” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

freelance-yazarlik-nedir

Freelance Yazarlık Nedir?

Bir freelance içerik üreticisi, herhangi bir firma veya şirkete bağlı olmadan çalışıp içerikler üretmek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazarlar ürettikleri her için para kazanmaktadırlar. Freelance yazarlar kendi evlerinden veya başka herhangi bir yerden çalışabilirler. Bu işi yapanların tek bir müşteriye bağlı kalmak gibi bir zorunlulukları yoktur.

Freelance yazarlar bir alanda uzmanlaşabileceği gibi her konuda içerik yazabilecek kadar kendilerini geliştirebilirler. Genel olarak belirli bir alanda uzmanlaşmış bir yazar her konuda içerik yazabilen bir yazardan daha yüksek meblağlar kazanabilmektedir. Bunun sebebi çalıştıkları alanda uzmanlaşmış olmalarıdır. Yazarlar genel olarak üç yöntemle para kazanır. Bunlar; kelime başına, proje başına ve saat başına olarak üçe ayrılmaktadır.

 • Kelime Başına: Kelime başına ücretlendire türünde yazar ile işi yaptıran arasında kelime başına belirli bir ücret belirlenmektedir.
 • Proje Başına: Proje başına ücretlendirme yönetim açısından oldukça kolaydır. Freelance yazarlar tamamlayacakları proje başına ücret almaktadırlar.
 • Saat Başına: Saat başına ücretlendirme diğerlerine nazaran biraz karmaşıktır. Zamanı takip etmek zordur. Bu ücretlendirme yönteminde genel olarak yazarın içeriği değil ortaya koyduğu çabaya göre ücretlendirme yapılmaktadır.

Bunlar en sık tercih edilen yöntemlerdir. Genelde proje başına ücretlendirme yaygındır.

freelance-yazarlik-nasil-yapilir

Freelance Yazarlık Nasıl Yapılır?

Freelance yazar olmak zor bir iştir. Başarılı bir yazar olmak için çok fazla pratik yapmak gerekir. Ne kadar fazla içerik yazarsanız o kadar ideneyim kazanırsınız. Bununla birlikte bu mesleği en iyi şekilde icra etmek için belirli becerilere sahip olmak son derece önemlidir. Bunlar şu şekildedir:

 • Müşterileri anlamak ve onlardan gelen talepleri yerine getirmek için iyi bir iletişim becerisi son derece önemlidir.
 • Aynı anda birden fazla projede çalışmak için yönetebilmeleri ve disiplinli olmaları gerekir.
 • Müşteriler SEO uyumlu içerikler talep ettiğinde yazarların SEO bilgisi olması gerekmektedir.
 • İçeriklerin daha ilgi çekici ve okunabilir olması için hikâye anlatabilme becerisine sahip olmak gerekir.
 • İçerik pazarlamacılığı konusunda kapsamlı bilgi şart olmasa bile müşterinin içeriklerini ne amaçla kullanacağını anlamak önemlidir.
 • İçeriklere belirli düzeyde veriler, örnekler veya çalışmalar eklemek için araştırma becerisine sahip olmak son derece önemlidir.
 • Normal bir yazı yazmak ile web uyumlu özel bir içerik yazmak arasındaki farklın iyi anlaşılması ve kullanıcıları okumaya teşvik edilebilmesi önem arz etmektedir.
 • Tüm bunlara ek olarak belirli bir alanda uzmanlaşmak gerekmektedir. Herhangi bir konu üzerinde uzmanlaşarak o içerikler hakkında içerikler üretilmesi, her alanda içerik üretebilmekten daha etkili olmaktadır.

İçerik yazarlarının işlerindeki deneyimlerine göre alacakları meblağ aşağıdaki gibidir:

 • İki yıllık veya daha az bir deneyime sahip Freelance yazarın kazancı minimum minimum 2500, maksimum 5000 TL, ortalamada 3100-4500 TL civarı kazanmaktadırlar.
freelance-yazar-olmanin-avantajlari

Freelance Yazar Olmanın Avantajları Nelerdir?

Freelance yazarlık, yazarlık becerisine sahip olan kişiler için ideal bir para kazanma yöntemidir. Bunun nedeni çok farklı avantajları da beraberinde getirmesidir. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

Kimlerle Çalışılacağını Seçebilme: Serbest bir biçimde çalışmanın güzelliği kiminle çalışacağına karar verilebilmektedir. Bu konuda tam kontrole sahip olunmaktadır. Örneğin birlikte faaliyetler yürütülen bir kişiyle çalışmakta aşırı zorlanılıyorsa o kişiyle çalışmamak tercih edilebilmektedir. Standart bir işte böyle bir olanak bulunmamaktadır.

Esnek Çalışma Saatleri: Freelance yazarların çoğu esnek çalışma saatleri bulunmasından dolayı bu mesleği tercih etmektedirler. Müşterilere belirtilen süre içerisinde iş teslimi yapıldığı sürece hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

Yüksek Meblağlar Kazanabilme Olanağı: İş sahibi olan herkes daha fazla gelir elde etmek ister. Freelance yazarlık yaparak içerik üretmek bu konuda en kolay yöntemlerden birisidir. Sadece doğru müşteriyle görüşmek önemlidir. Doğru bir müşteriyle tanışıldığında Freelance yazarlığın ideal bir iş olduğu görülebilmektedir.

freelance-icerik-yazarlarinin-ozellikleri

Freelance İçerik Yazarlarının Özellikleri

Freelance içerik yazarlığı, herhangi bir firma veya şirkete bağlı olmadan çalışıp içerikler üretme olarak tanımlanmaktadır. Bunun bir meslek olmasına rağmen sağlam bir disiplin gerektiren bir iştir.

Disiplinin yanı sıra üreteceğiniz içeriklerde en iyisini yazmanız son derece önemlidir. Ne kadar çok araştırırsanız üreteceğiniz içeriklerde buna göre başarı oranını artıracaktır. Bu nedenle araştırma yaparken de oldukça dikkatli olmalı ve elinizdeki bilgilerin doğruluğunu sorgulamalısınız.

İyi bir içerik yazarı olabilmek için en iyi şekilde konsantre olmak gerekir. Bazı durumlarda daha iyi odaklanabilmek adına dikkat dağıtan etkenlerin uzaklaştırılması son derece önemlidir. Bu nedenle yüksek konsantrasyon ve her koşulda odaklanabilmek, içerik yazarlarında olması gereken bir özelliktir.

İçeriklerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur özgünlüktür diyebiliriz. İntihal içerikler, çalışılan markanın imajının zedelenmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla araştırmalarınız sadece sizin için bilgi kaynağıdır. Bu bilgileri kendi anlatım dilinizle anlatabilmeniz yani özgün olmak gerekmektedir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Freelance Yazarlık Nedir? Freelance Yazar Olmanın Avantajları!” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Google Keyword Planner Nedir? Ne İşe Yarar?

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir