google-amp-nedir-ve-ne-ise-yarar

9 Şubat 2023, 0 Yorum

Google AMP Nedir ve Ne İşe Yarar?

Google AMP (Accelerated Mobile Pages), web sitelerin mobil tarafında daha hızlı ve akıcı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir hizmettir. Bu konu ile ilgili detaylar ise Google AMP nedir ve nasıl kullanılır şeklinde merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkar.

Markalar, web sitelerinde ziyaretçileri daha uzun süre tutmak için pek çok yöntem kullanır. Kullanıcıların web siteleri tercih etmelerindeki en büyük etkilerden birisi de web siteye erişim hızıdır. Bu noktada ise kullanıcılar için önemli bir faktör olan erişim hızı, sayfanın görüntülenip, görüntülenmeyeceğini belirlemektedir. Markalar da bu faktörü bir avantaja çevirmek açısından AMP adında bir yöntem geliştirmiştir.

Google AMP’, Google’ın yönergelerini ihlal etmeden web sitelerin mobil sayfalarının daha seri bir şekilde açılmasına yardımcı olan yöntemdir. Bu bakımdan web sitelere büyük hizmetler sağlayan Google AMP yönteminin nasıl yapıldığını oldukça merak uyandırmaktadır. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Google AMP Nedir ve Ne İşe Yarar” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

google-amp-nedir

Google AMP Nedir?

Hızlandırılmış mobil sayfaları olarak geçen AMP, web sitelerin mobil sayfalarının daha hızlı bir şekilde açılmasına yardımcı olan bir kodlama yönetimidir. Bu kodlama çalışmaları arasında bulunan AMP’nin temel amacı kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek olarak ifade edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Google AMP’nin kullanıcılarına sunduğu pek çok fayda avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Web sitelerin açılması süresini kısaltarak kullanıcıların sitedeki devamlılıklarını sağlamaya yardımcı olur.
 • Web sayfalarının kısa süre içerisinde yüklenmesinden dolayı, Arama motorlarında sayfaların bulunduğu sıralamaları yükseltmeye yardımcı olur.
 • Web sayfasına gelen ziyaretçi kullanıcıların içeriklere odaklanmasına ve hemen çıkma oranını azaltmayı sağlamaktadır.
 • Web sayfalarının Google üzerinden servis edilmesinden dolayı, sunucuların üzerindeki yük azalmaktadır.
 • Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge gibi pek çok arama motoru tarafından desteklenmektedir.

Tüm bu avantajların yanı sıra, pek çok dezavantajı da bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir:

 • URL’de AMP ile statik olan ayrı AMP sayfaları geliştirmek gerekmektedir.
 • Belirli bir AMP etiketi kullanılmadığı sürece web sitede reklamlar gösterilemez
 • AMP performansını Google Analytics üzerinden izlemek için sayfalara eklentiler kullanarak bir izleme kodu girmek gerekmektedir.
 • Kenar çubuğu veya form gibi ögeler manuel olarak veya eklentiler yardımıyla eklemek gerekmektedir.
 • Google AMP’nin sağladığı bir dezavantaj ise, web sitede bulunan görsel içeriklerin düşük çözünürlükte çalıştırmasıdır. Bu yüzden web sayfalarında bulunan görselleri feda etmek gerekmektedir.
 • Başka web sitelerde bulunan JavaScript gibi kaynak dosyaları AMP sayfalarında işlev görememektedir.

Google AMP yöntemini kullanmayı tercih eden markalar, tüm bu avantajlar ve dezavantajları göz önüne almalıdır. Böylece markalar, isteklerine göre bu yöntemlerle faaliyetler gerçekleştirebilirler.

google-amp-ne-ise-yarar

Google AMP Ne İşe Yarar?

Web sitelerinin açılış sürelerini hızlandıran AMP yazılımı oldukça tercih edilen bir yöntemdir. AMP yöntemlerini kullanmayı tercih eden bir firma web için AMP, hali hazırda önbelleğin içerisinde bulunmaktadır.

Bu sebeple tüm koşullarda birkaç saniye içerisinde web sayfaları açılabilmektedir. Web sitelerine daha fazla erişim sağlaması ile bilinirliğini artıran markalar da üst sıralarda yer alır.

google-amp-nasil-kurulur

Google AMP Nasıl Kurulur?

AMP kurulumu yaparken web sitenin mevcut sürümünün değiştirilmemesi tavsiye edilmektedir. Web site altyapısı WordPress olanlar için AMP’yi kurmak oldukça kolaydır. WordPress in paket içeriğinde var olan AMP eklentisinin indirilmesi, AMP’nin kullanılmasını aktif hale getirecektir. Bu indirmeler tamamlandığında sitede içeriklerin yer aldığı sayfalar, AMP ile uyumlu hale gelmektedir.

Bu eklentinin işlevsel olması açısından Google a bildirimler göndermek önemlidir. Kısacası herhangi bir bildirim iletilmediğinde sistem, kurulumun bitirilmesine izin vermemektedir. Google AMP Nasıl Kullanılır?

Google AMP, Google’ın yönergelerine bağlı olan web sitelerinin daha hızlı bir şekilde görüntüleme kazanması için oluşturulmuş bir kod yönetimidir. AMP ile tasarlanan web sayfalarının, görüntülemeyi hızlandırmasının yanı sıra, pek çok eklenti veya web tasarım firmalarıyla faaliyetler yürütülerek, Google AMP den faydalanılabilmektedir.

Önyükleme sistemi ile oldukça uzun süren yükleme sürelerini daha aza indirmek için AMP’den destek almak mümkündür. Bu kod yönetimi sisteminin sadece Google tarafından tasarlanmadığı; Twitter, Adobe, LinkedIn ve WordPress gibi büyük firmaların da desteğini almıştır.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Google AMP Nedir ve Ne İşe Yarar” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında güncel bilgiler almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir