Skip to main content

Google Keyword Planner Nedir? Ne İşe Yarar?

Özellikle SEO faaliyetleri ile çalışmalar yürüten markalar için Google Keyword Planner nedir sorusu merak konusudur. Google Keyword Planner: Google ADS’nin ücretsiz bir aracıdır. Bu araç, Google üzerinde gerçekleşen arama sonuçları hakkında detaylı bilgiler verilmesini sağlar. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Google Keyword Planner nedir? Ne işe yarar?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

google-keyword-planner-nedir

Google Keyword Planner Nedir?

Google ADS’in ücretsiz bir aracı olan Google Keyword Planner, Google üzerinde gerçekleştirilen arama sonuçları hakkında detaylı bilgiler verir. Anahtar kelime odaklı SEO faaliyetlerinden önce Google ADS üzerinde reklam verme ve anahtar kelime seçimi yapmada önce bu programı incelemek gerekir.

Anahtar kelime seçimi için tasarlanmış Google Keyword Planner, arama hacimleri ve tıklama maliyetleri gibi konular ile ilgili bilgilere ulaşır. Bunun yanı sıra bu bilgilerden de rapor hazırlar ve kullanıcıya sunar.

Genel olarak kullanım amaçları Google ADS çalışmaları içindir. Tercih edilen bu planlayıcı ile SEO çalışmalarına yönelik daha iyi ve etkili stratejiler geliştirmek mümkündür. Çalışmalar yapılmadan önce anahtar kelimelerin rekabet durumu, aranma hacmi gibi pek çok konu hakkında kapsamlı bir rapora ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte bu raporlar pek çok unsura göre filtrelenebilmektedir.

google-keyword-planner-ne-ise-yarar

Google Keyword Planner Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinde pek çok anahtar kelime analizi uygulaması mevcuttur. Google Keyword Planner’da bunlardan birisidir. Bunun yanı sıra Google Keyword Planner’ı diğer uygulamalardan ayıran pek çok avantaj mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • Google ADS’e bağlı olarak oluşturulmuştur.
 • En doğru şekilde anahtar kelimelerin tespitine olanak sağlamaktadır.
 • Anahtar kelimeler için öneriler sunmaktadır.
 • Anahtar kelimelerle ilgili kapsamlı raporlar sunmaktadırlar.
 • Basit ve kullanışlı bir arayüzü bulunmaktadır.
 • Hem yeni anahtar kelime tespitleri yapar hem de bununla birlikte aranma hacmi ve tahminlerinin tespitini yapabilmektedir.
 • Oldukça fazla filtreleme seçenekleri bulunmaktadır.
 • Yalnızca anahtar kelime araştırmaları değil belirli bir URL üzerinden anahtar kelime tespitleri yapabilmektedir.
 • Sunduğu anahtar kelime önerilerini dosya olarak indirme ve raporlama mümkündür.
google-keyword-planner-nasil-kullanilir

Google Keyword Planner Nasıl Kullanılır?

Bu planner’ın hizmetlerini kullanmak için pek çok adım mevcuttur. Bu durumda ise bu adımlar doğru şekilde yapıldığında ise faaliyetler yürütülebilmektedir. Bu adımlar aşağıdaki gibidir:

 1. Planner a giriş yapmak: Bu planner’ın sunduğu hizmetler için öncelikle bir hesap açmak gereklidir. Eğer bir hesabınız yoksa bir hesap oluşturmalısınız. Giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında “Araçlar” kısmına gitmeli ve Anahtar kelime seçimi bölmesini seçmelisiniz. Bu bölmede iki araç bulunmaktadır. Bunlar: ‘yeni anahtar kelimeleri bul’ ve ‘Anahtar kelimeleriniz için metrikler ve tahminler al’ araçlarıdır.
 • Faaliyetlerde kullanılacak araçlar: İki ana aracın olduğunu belirttik. Bunlar şu şekildedir:

Anahtar kelime bul: Bu araç sayesinde yeni anahtar kelimeler bulmak kolaylaşmaktadır. Bununla birlikte bölmede yer alan, “İşinizle ilgili kelimeler, kelime öbekleri ve URL girin” açıklamasına göre üç farklı seçenek bulunmaktadır. İşinizle ilgili olan kelimeler, işinizi tanımlayacak olan tek kelimedir.

Bu seçenek, Google’ın farklı sektörler için dahili anahtar kelime veri tabanına erişmeye olanak sağlamaktadır. Ayrıca kelime öbekleri ise buraya girilen kelime ve alakalı terimlerin bulunduğu bir liste sunmaktadır. Bununla birlikte “Bir URL girin” seçeneğini ise Google ADS kullanıcıları içindir.

Anahtar kelimeler için metrikler ve tahminler al: Eğer ki uzun bir anahtar kelime listeniz varsa ve yalnızca arama hacmini kullanmak istiyorsanız oldukça kullanışlı olmaktadır.

 • Anahtar kelimeler nasıl seçilir: Anahtar kelime seçimi sürecinde bilmeniz gereken pek çok unsur ve kriter vardır. Anahtar kelimeleri genel olarak üç ana kriterde değerlendirilebilmektedir. Bu kriterler:

Arama Hacmi: Anahtar kelimelerin etkili ve iyi olması, ortalama arama hacminin yüksekliğine bağlıdır.

Ticari Amaç: Anahtar kelimeler seçilirken bundan ne kadar kar edileceği gibi konular hakkında tespitler yapılmalıdır.

Organik SEO Yarışması: Tercih edilen anahtar kelimeler, Google’ın organik arama sonuçlarındaki rekabeti değerlendirmeniz için önemlidir.

anahtar-kelime-calismasinin-onemi

SEO Uyumlu Anahtar Kelime Çalışmasının Önemi

Seçilen anahtar kelimelerin SEO uyumluluğunu sağlaması oldukça önemlidir. Nitekim kullanıcılara sunulan içeriklerin bir nevi özetini yansıtır ve arama sonuçlarında görünmeye yardımcı olurlar. Yapılan aramalarda hedef kitleye ulaşmanın yollarından birisidir. Bu yüzden SEO çalışmaları kapsamında anahtar kelime kullanımına dair stratejiler doğru şekilde geliştirilmelidir.

Content Faktory ekibi olarak “Google Keyword Planner nedir? Ne işe yarar” konusunu paylaştık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz hakkında bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir: Site İçi SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın