growth-hacking-nedir--growth-hacking-ve-pazarlama-arasindaki-fark.

27 Aralık 2022, 0 Yorum

Growth Hacking Nedir? Growth Hacking ve Pazarlama Arasındaki Fark!

Markaların en kısa sürede büyüme sağlamasına yardımcı olan growth hacking yöntemi, sağladığı avantajlar ile pek çok marka tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle firmalar tarafından Growth hacking nedir ve nasıl yapılır soruları oldukça merak edilmektedir.

Growth hacking yöntemlerini kullanarak yaratıcı stratejiler geliştiren kişilere growth hacker denir. Bu nedenle Growth hackerlerin amacı plan ve stratejiler oluşturarak markaya yeni kullanıcıların ziyaretini sağlamak ve mevcut kullanıcıların devamlılığını sağlamaktır. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Growth hacking nedir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

growth-hacking-nedir

Growth Hacking Nedir?

Growth hacking yöntemi, bir markaya iş planı üreterek en kısa sürede büyüme göstermesini sağlamaktadır. Genel olarak yeni markaların ve firmaların tercihidir. Düşük bütçeli olmasıyla beraber büyüme ihtiyacı olan markaların büyüme odaklı stratejileridir. Bu yöntem, 2010 yılında Hacking Growth kitabının yazarı ve Growth hacking in kurucusu Sean Ellis tarafından ortaya çıkarılmıştır.

growth-hacking-ve-pazarlama-arasindaki-temel-farklar

Growth Hacking ve Pazarlama Arasındaki Temel Farklar!

Her iki yöntemde ürünleri geliştirmekle markanın büyümesini amaçlamaktadır. Ayrıca analiz ve uygulama süreçleri konusunda farklılıklar söz konusudur. Bunlardan bahsetmek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Geleneksel pazarlama yöntemlerinde genel olarak amaç sadece satış yapabilmektir. Bunun yanı sıra diğer yöntemlere kıyasla Growth hacking yönteminde analizler yapılarak kullanıcılardan uzun vadeli geri dönüşlerin alınması amaçlanmaktadır.
  • Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla Growth hacking yönteminin maliyeti oldukça düşüktür.
growth-hacking-stratejileri-nelerdir

Growth Hacking Stratejileri Nelerdir?

Growth hacking yöntemleri genel olarak üçe ayrılır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

İçeriği Pazarlama: E-bülten oluşturmak, Influencer pazarlaması ve SEO stratejileriyle web sitedeki trafiği artırmak olarak ele alınmaktadır.

Ürünü Pazarlama: Ürünleri daha ilgi çekici hale getirmek için kullanılan taktik ve stratejilerdir. Bununla birlikte bunlardan biri kullanıcıların daha fazla vakit geçirmeleri için arayüzün oyun haline getirilmesi olarak örnek görülebilir.

Reklam tanıtımları: Growth hackerlar tarafından yapılan reklam tanıtımları ile marka daha büyük kitlelere tanıtılabilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal medyaya reklam vermek gibi yöntemlerde kullanılabilmektedir.

growth-hacking-ornekleri

Growth Hacking Örnekleri

Growth hacking yöntemlerini kullanarak büyük başarılar elde etmiş pek çok marka vardır bunlardan bazıları şunlardır:

Facebook: Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, hedeflerine ulaşmak için growth hacking yöntemlerinden yararlanmıştır. Ayrıca Facebook, kendisinden bahsedenlere e-posta göndererek kendi içeriklerini paylaşmaları için teşvik etmektedir.

Dropbox: Oyunlaştırma tekniği, pek çok sosyal medya platformlarında paylaşılması halinde kullanıcıya ekstra depolama alanı veren bir hizmet sunmuştur. Bu sayede uygulamaya olan trafik kısa sürede artmıştır.

Twitter: İlk kurulduğu zamanlarda growth hacking yöntemlerini kullanan Twitter, internet üzerinde bilinen uygulamalardan biridir. Yapılan analizler ile ikullanıcıların verilerini inceledikten sonra kullanıcıların devamlılığını sağlamak için birilerini takip etmeleri sağlanmıştır.

Netflix: DVD kiralamak için kurulmuş olan Netflix, kullanıcıların istediği zaman film veya dizi izlemesine olanak tanır. Bu uygulamanın hala başarılı olmasının temel etkeni budur. İzleyicilerin bu dizileri izlemek için abone olmaları ise Growth Hacking için örnektir.

Youtube: İnternette popüler video izleme platformu olan Youtube, en etkili growth hacking stratejisini tercih etmektedir. Bu da videoların, diğer blog ve sitelere gömülmesidir. Bu yöntem sayesinde Youtube sadece bir arama motoru olmaktan çıkıp sosyal bir aleme dönüşmüştür.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Growth hacking nedir? Growth hacking ve pazarla arasındaki temel farklar!” konusu hakkında bilgiler paylaştık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir: Markaların Sosyal Medya Stratejileri: 5 Etkili Yöntem

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir