hubspot-nedir-ve-nasil-kullanilir

2 Mart 2023, 0 Yorum

Hubspot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Markaların tüm satış ve pazarlama faaliyetlerinin sonuçlarını takip etmesini sağlayan Hubspot yazılımı, pek çok marka ve firma tarafından Hubspot nedir ve nasıl kullanılmaktadır soruları oldukça merak edilmektedir. Hubspot nedir kısaca bahsetmek gerekirse; markaya ait tüm satış ve Inbound pazarlama faaliyetlerinin sonuçlarını takip etmek için tasarlanmış bir pazarlama ve içerik yönetimi sistemidir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Hubspot Nedir ve Nasıl Kullanılır?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız!

hubspot-nedir

Hubspot Nedir?

2006 yılında markaların Inbound pazarlama stratejilerine yardımcı olmak için tasarlanmış olan Hubspot uygulaması, bir pazarlama ve içerik yönetimi sistemidir. Inbound pazarlama, organik arama ve sosyal medya aracılığıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktır.

Ziyaretçiler, ilgilendikleri içerikleri arama motoru sonuçları ve sosyal medya aracılığıyla bulurlar. Sonrasında içerik teklifleri, blog aboneliği gibi formlar aracılığıyla Lead olurlar. Birçok ziyaretçi daha fazla içerik okuyarak, teklifleri inceleyerek ve sosyal paylaşımlar ile markalarla etkileşim kurmaya devam eder. Tüm bu süreçler de Hubspot sayesinde takip edilebilir.

hubspot-nasil-kullanilir

Hubspot Nasıl Kullanılır?

Hubspot yazılımının temel amacı daha fazla kullanıcı çekmektir. Markaya ait içerikler belirli kanallar ile insanlara ulaşır. Bu yazılımı kullanırken, mutlaka hedef kitle ve satış planını iyi belirmek önemlidir. Bunun için iyi bir çalışma planı hazırlamak gerekir. Ayrıca Hubspot içerisinde tüm bu faaliyetleri sürdürebileceğiniz bir yardım sistemi de yer alır.

Hubspot içerisinde her bir kullanıcıya ait veriler barındırır. Bu nedenle daha sonradan ulaşmak istenilen kullanıcılara özel mesajlar gönderilebilir. Bu sistemle iyi bir marka imajına sahip olmak için emin adımlar atabilirsiniz.

hubspot-ne-ise-yarar

Hubspot Ne İşe Yarar?

Hubspot, tüm satış ve Inbound pazarlama faaliyetlerinin sonuçlarını takip etmek isteyen firmalar için tasarlanmış bir pazarlama yazılımı ve içerik yönetimidir. Bu yazılımın içerisindeki pek çok hizmet sayesinde markaya ait herhangi bir sorun kısa süre içerisinde çözümlenebilmektedir.

Hubspot ile Pazarlama Otomasyonu

Gelişen teknoloji ve pazarlama yöntemlerinin arasında özellikle Hubspot pazarlama otomasyon hizmeti yer almaktadır. Günümüzde giderek yaygınlaşan kullanımı ile adından sıklıkla söz edilen bu hizmet, geleneksel pazarlama yöntemleri yerine kullanılmakta olan pazarlama yöntemlerindendir. Kullanıcılarla yapılan tek yönlü iletişim sayesinde bu hizmeti tercih edenler özellikle farklı stratejilerin kullanılmasıyla başarıya ulaşma oranını artırma konusunda son derece ön plana çıkar.

Hubspot pazarlama otomasyonu ile e-postaların, içeriklerin ve erişimin ölçeklendirilmesi için her bir Lead ’in davranışı kullanmak mümkündür.

hubspot-crm-nedir

Hubspot CRM Nedir?

CRM yani Müşteri ilişkileri yönetimi, satış süreçleri hakkında detaylı ve pratik bilgiler içerir. Hubspot CRM sayesinde markaların gün içerisindeki faaliyetlerini düzenli ve planlı bir şekilde saklayacakları bir alana sahip olmaları mümkündür. Bu sayede markalar her adımı önceden planlar. Ayrıca zaman kaybı yaşamadan kullanıcılarla etkileşim içerisinde olmak mümkündür.

Bu sayede Hubspot ve CRM sistemleri birlikte faaliyetler yürüterek ekiplerin e-postalarını otomatik olarak sisteme kaydetmesini ve seri bir şekilde yeni kayıtların oluşturulmasını sağlamaktadır.

neden-hubspot-kullanmalisiniz

Neden Hubspot Kullanmalısınız?

Hubspot yazılımının kullanıcılara sunduğu pek çok hizmet ve avantaj bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uygulamanın markalara sunduğu hizmetlerden aşağıdaki gibidir:

E-posta:

E-posta, dijital pazarlama alanında eski bir yöntem olsa da doğru kullanım ile etkili bir dönüşüm getirecek bir kanaldır. Hubspot içerisinde yer alan mailing hizmeti ile kısa sürede e-posta şablonları oluşturmak mümkündür. Bunları taslak şeklinde kaydederek kısa sürede e-postya dönüştürebilirsiniz.

Hubspot kullanan bir markaya e-posta tasarımı oluşturmak için bir tasarımcıya ihtiyaç yoktur. Uygulamanın drag-drop hizmeti ile markalar kısa sürede e-posta şablonları hazırlamaktadır.

Lead Yönetimi:

Markalar, bağlantısız araçlardan ve veri tabanından gelen verileri birleştirmek için uzun bir süre harcamak yerine Hubspot’ta var olan Lead yönetimi hizmeti ile tek bir Lead sayesinde her ayrıntıya ulaşılabilmektedir.

Sunduğu hizmetlerden birisi de e-posta, sayfaya yapılan ziyaretler ve sosyal medya etkileşimleri gibi marka ile kullanıcı arasındaki etkileşimler hakkında kronolojik bir zaman çizelgesi oluşturmaktır.

Lead yönetiminin en iyi yanıysa hem Inbound marketin hem de Hubspot CRM’in sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasına olanak sağlamasıdır. Buna özel entegrasyonu mevcuttur.

Web Sitesi:

E-postalarda mevcut olan “drag-drop” özelliği sayesinde bir web site kolayca oluşturulabilmektedir. İçerikler, her ziyaretçi için kişiselleştirilebilirdir. Ayrıca web siteyi Google arama motorunda daha üst sıralara çıkaracak SEO önerileri alınabilmektedir.

SEO:

Hubspot SEO, markaya ait web sitenin organik trafik oranını artırmayı sağlar. Ayrıca içerikte geçen doğru anahtar kelimeler ile Google da daha üst sıralarda yer almak mümkündür. Hubspot da bulunan bir hizmet sayesinde tek bir kontrol panelinde, anahtar kelimelerde rekabet edilen firmaların nasıl sıralama elde ettiği görülebilmektedir. Markalar SEO faaliyetleri yürütmeyi bu hizmetlerle gerçekleştirebilirler.

Sosyal Medya Paylaşımları:

İçeriklerin doğrudan sosyal medya platformlarında hızlı ve kolay bir şekilde paylaşılması sağlanmaktadır. Hubspot sosyal medya yönetimi ile kişi bilgilerini ve verilerini saklamak mümkündür. Bunun yanı sıra düzenlemeyi sağlayan bir yönetim aracı da bulunmaktadır. Bu nedenle kullanıcıları ait bilgilerin güncel kalması doğru reklam kampanyalarının sürdürülebilmesi açısından önemlidir. Bununla birlikte oluşturulan içeriklerle hedeflenen kitle arasındaki etkileşimin artması mümkündür.

Reklamlar:

Hubspot ’un reklam eklentileri, Facebook, AdWords gibi platformlardan çıkan reklamlardan gelen potansiyel kullanıcıları raporlamaktadır. Bu şekilde, ücretli reklamların nasıl faaliyet gösterdiği tespit edilebilmektedir. Markalar oluşturacakları her bir reklamı ayrı platformlardan yönetmek zorunda değildirler. Böylece tüm reklamlar ve oluşturulan anında Hubspot CRM ye gönderilmektedir. Burada reklam içeriği düzenlenip yönetilebilmektedir.

Pipeline Yönetimi:

Hubspot Pipeline yönetimi, markaların doğru fırsatlara odaklanmasına yardımcı olmaktadır. Bir kullanıcı kaydı eklendikçe bu veriler CRM ye gönderilmektedir. CRM, bu verilerden yeni fırsatlar oluşturacaktır fakat veri girişi için daha az zaman ve arama için daha fazla zaman olacaktır.

Doküman Takibi:

Hubspot, satışlara ait tüm belge ve belgelerin eklenebileceği bir merkez sunmaktadır. Bu sayede işletmedeki tüm ekiplerin bu dokümanlara erişebilmeleri için bir kütüphane hazırlanır.

Lead ile bir belge ya da satış kütüphanesi açıldığında işletme hesabı üzerinden haber almak mümkündür. Hatta Bu sayede takip edebilme kolaylığı sağlar.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Hubspot Nedir ve Nasıl Kullanılır?” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir