ic-pazarlama-nedir-neden-onemlidir

9 Kasım 2022, Yoruma Kapalı

İçsel Pazarlama Nedir? Neden Önemlidir?

Teknolojinin gelişmesi sayesinde dijital pazarlama, markalara büyük maliyetlerden kâr etme avantajı sağlamıştır. Bu pazarlama stratejilerinden birisi de içsel pazarlama yöntemleridir.  İçsel pazarlama nedir sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse; markaların, bir ürün veya bir hizmetin bünyesinde bulundurduğu ekiplere de pazarlanmaya çalışılmasını sağlamaktadır. Yani yapılan bu yöntem çalışan ekipleri de birer müşteri olarak görmektedir.

Kullanılan bu yöntem sayesinde firmalar sadık ekipler kazanmakta ve memnuniyeti sağlanan ekiplerin devamlılığı sağlanmaktadır.Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçsel pazarlama nedir? İçsel pazarlamanın önemi nedir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

ic-pazarlama-nedir

İçsel Pazarlama Nedir?

İçsel pazarlama, bir ürün, hizmet veya bir çalışmayı kullanıcılardan işletmede çalışan ekiplere kadar pazarlama sürecidir. Diğer pazarlama yöntemlerinden farklı olarak firmada çalışan ekipler de birer müşteri olarak görülmektedir.

İçsel pazarlama yöntemleri sayesinde firmalar sadık çalışan ekipleri kazanmaktadır. Memnuniyeti sağlanan ekiplerin devamlılığı sağlanması nedeniyle çalışanlar işlerinde yetkinlik kazanır. İşlerinde yetkin olan çalışanlar sayesinde satılan ürünlerdeki hata ve sorunların çözümlenmesine yardımcı olmaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Etkili Bir Slogan Nasıl Olmalı? Slogan Oluşturma Teknikleri

ic-pazarlamanin-onemi-nedir

İçsel Pazarlamanın Önemi Nedir?

Bir ürün, hizmet veya bir çalışmayı kullanıcılardan işletmede çalışan ekiplere kadar satış yapılmasına iç pazarlama denmektedir. Yapılan bu çalışmalarla birlikte çalışanların memnuniyeti sağlanmakta ve devamlılığı sürdürülebilmektedir.

İçsel pazarlama yöntemlerinin işletmelerde sağladığı kolaylıklar ve sunduğu hizmetler vardır bunlardan bazıları şunlardır:

  • Çalışanların Tatmini: Bir işte günün tamamı iş yerinde geçirilmektedir. Bu süre zarfında işin yoğunluğu gibi faktörler ekiplerin çalışmalarını, enerjilerini ve işten memnuniyetlerini etkilemektedir. İş yerinde yapılan değişiklikler vesilesiyle ekiplerin memnuniyeti sağlanabilir ve yapılan işlerden daha iyi verim alınabilmektedir.
  • Müşteri Yönlülük Aşaması: Bu aşamada ekiplerin müşteri yönlü anlayışa sahip olmasını sağlamaktır. Asıl amaç ekiplerin, müşterilerin ihtiyaçlarına göre cevap verilebilecek yaklaşımlar sunup bu ihtiyaçları giderebilmesidir.
  • Strateji Uygulama ve Değişim Yönetimi: Ekiplerin kendi bölümleri dışında başka bir bölüme geçiş yapmaları ve belirlenen stratejilerin eksiksiz yapılması hedeflenmektedir. İşletmeler için uzun vadeli hedefler belirlenmelidir. Sonrasında bu hedefler göz önüne alınmalı ve stratejiler buna göre geliştirilmelidir.

İçsel pazarlama yöntemlerinin sağladığı birçok avantaj vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kullanılan yöntem sayesinde tüm çalışanlar ve ekiplerin memnuniyeti sağlanır ve işten ayrılan çalışan sayısı azalmaktadır.
  • Çalışanların devamlılığı sağlanmakla beraber yetkin ve tecrübeli duruma gelen çalışanlar sayesinde ürünlerdeki hata ve sorunlar çözümlenebilmektedir.
  • Tüm çalışanlar ve ekiplerin kullanıcılara sunduğu hizmet kalitesi artmaktadır.

ic-pazarlama-surecleri

İçsel Pazarlama Süreçleri

İçsel pazarlama yöntemi, tüm ekipler ve çalışanlar üzerinde olumlu ve kalıcı etki oluşturulmasını sağlayan çalışmaları kapsamaktadır. Bu yöntem sayesinde belirlenen iş hedefleri vb. birçok işin ekiplere iletimi kolaylaşabilmektedir.

Çalışanlardan geri bildirim isteyin: Kullanıcıları sunulan ürün ve hizmetler, yayımlanmadan önce çalışanlara sunulmalı ve müşteri yönlü fikirleri alınmalıdır. Alınan bu fikirler doğrultusunda ürünler düzenlenip yayımlanmalıdır.

Sadık çalışanlar edinin: Bu pazarlama yönteminin kullanılması halinde ekip ve çalışanların memnuniyeti sağlanmaktadır. Bu sayede sadık bir çalışan topluluğu oluşturulabilmektedir.

Performansa dayalı ücretler ve ödüller verin: Yapılan işte en çok emek veren, en verimli çalışan çalışana verilen ödüller sayesinde çalışanların, çalışma istekleri artmaktadır. Bu sayede iş yerindeki verimlilik yükselmektedir.

Tüm bu süreçteki adımlar izlenerek ekip ve çalışanların devamlılığı sağlanabilmektedir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçsel pazarlama nedir? İçsel pazarlamanın önemi nedir?” konusu hakkında bilgiler paylaştık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin.