icerik-analizi-nasil-yapilir

6 Nisan 2023, 0 Yorum

İçerik Analizi Nasıl Yapılır?

Çok sayıda içeriğin analiz edilebilmesi için kullanılan yöntemlerden biri içerik analizidir. Bu nedenle “İçerik analizi nasıl yapılır?” konusunu çoğu markanın bilmesi gerekir. İnternetteki pek çok platformda içerik pazarlaması yöntemleri kullanan markalar, kullanıcıları çekmek için birçok yöntem ve strateji geliştirmişlerdir. Kullanıcıları çekmek amacıyla içeriklerde ilgili ve alakalı oldukları konulardan bahseden markalar iyi bir sonuca ulaşabilmektedirler. Bununla birlikte SEO uyumlu oluşturulursa daha da yüksek trafik almayı sağlayabilmektedir. Genel olarak SEO uyumluluğu sağlanabilmesi adına içerikler analizi ile analizlere göre içerikler düzenlenmelidir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçerik Analizi Nasıl Yapılır?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

icerik-analizi-nedir

İçerik Analizi Nedir?

Çok sayıdaki içeriğin analiz edilebilmesi için kullanılan yöntemlerden birisi olan içerik analizi; markaların içeriklerindeki temaları, sık geçen kelimeleri gibi önemli olduğu düşünülen unsurları belirlemek ve analiz etmek için kullanılmaktadır.

İçerik analizi yöntemlerinin, tema bulma konusundaki başarısı ve anahtar kelimelerin nasıl ve nerede kullanılacağı üzerine iyi bir perspektif sunması nedeniyle bu yöntem, dijital pazarlamada en çok kullanılan yöntemlerden arasında bulunmaktadır. Özellikle içerik üreticileri için de oldukça faydalı bir araçtır.

Dijital pazarlama yöntemlerinde tercih ettiğimiz içerik analizi ile içeriklerin nasıl bir etkileşime sahip olduğunu öğrenmek mümkündür. Ayrıca içerikle ilgilenen kitle, arama motorlarındaki sıralama gibi birçok etken, dijital pazarlamada içerik analizi yöntemleri ile öğrenebileceğiniz verilerdir.

icerik-analizi-yapimi

İçerik Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal bilimlerde kullanılan içerik analizlerinde, analizler elle ya da bazı programlar yardımıyla faaliyetler gerçekleşmektedir. Yapılan bu analizlerle araştırılan unsurlar, tekrarlanan kelimeler, bu kelimelerin tekrarlanma sıklığı, metinde vurgulanan tema ve bu temaları işaret eden kelime gruplarıdır. Günümüzde kullanılan programlar sayesinde, normalde günler süren analiz süresini oldukça kısaltmaktadır.

Bu durum dijital pazarlama için de kullanılan içerik analizlerinde de geçerlidir. Herhangi bir platformda, markaya ait ürün ya da hizmetler için içerikler hazırlandığında yapılması gereken ilk şey kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği konuyu öğrenmektir.

Arama motorlarında aratılan anahtar kelimeler genellikle cümle yapısından yoksundur. Örnek vermek gerekirse; herhangi bir kullanıcının “Türkiye de en çok kullanılan ve popüler e-ticaret siteleri” gibi uzun bir cümle yazmak yerine “trend e-ticaret sitesi” gibi bir cümle kullanabilmesi daha yaygındır. Kullanıcılar bu kelime öbeğiyle arama yaptıklarında, Arama motorlarında bulunan algoritmalar vasıtasıyla bu kelimelerin geçtiği web sitelerini tek tek sıralar. Bu gibi önemli durumlarda tahminler yapmak yerine içerik analizleri kullanmak daha çok tercih edilmektedir.

Son dönemlerde pek çok web sitesi, bu hizmet için çeşitli araçlar geliştiriyor. Bunlardan bazıları ücretliyken bazıları da hiçbir ücret gerektirmemektedir. Bu durum da dijital pazarlama uzmanlarının işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bu programlardan en çok kullanılanlardan birisi Google Analytics’tir. Google Analytics, sunduğu hizmet sadece anahtar kelime analizi değildir. Ayrıca sayfa yüklenme süresinden etiketlere kadar pek çok parametreye dair kullanıcılarına bilgiler sunmaktadır.

icerik-analizi-neden-yapilir

İçerik Analizi Neden Yapılır?

Pazarlama ve markanın tanıtımını yapmak için oluşturulan içerikler, hizmetleri ve ürünleri sunan markanın bilinirliğini artırır. Bu nedenle içerik, hizmet ya da ürünler hakkında bilgi isteyen kullanıcılar için büyük öneme sahiptir.

icerik-analizinin-dijital-pazarlamadaki-onemi

İçerik Analizinin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijital pazarlama süreçleri ile oluşturulan içerikler, belirli bir kitleye ulaşabilme oranını artırır. Ayrıca bu içerikler analizler ile düzenlenmektedir. Yapılan bu çalışma sadece bir defa için değil, belirli aralıklarda düzenli olarak yapılmaktadır. Bu denetleme ve analiz işlemlerini kapsayan kavrama Content Audit’te denir.

Günümüzde içerik üreticilerini her daim bilgilerini güncellemeye iten arama motoru algoritmaları, aslında sadece bir yazılımdır. Fakat internet, temel olarak kullanıcıların kullandığı ve diğer insanların içerikler ürettiği bir platformdur. Bu bağlamda, içerik oluşturmada ve analizindeki önemli noktalar arasında birinci sıradaki yerini korumaya devam etmektedir. İçerik analizinin, dijital pazarlama alanında da en az sosyal bilimlerdeki kadar önemli olmasını sağlamaktadır.

Sıklıkla araştırılan anahtar kelimeler ve bu kelimelerin kombinasyonları gibi unsurlar hedef kitleye erişmeyi sağlar. Bu noktada unutulmaması gereken önemli unsur ise dijital içeriklerin bir anahtar kelime yığını olmaması gerektiğidir. İçerik analizleri de dijital pazarlama için tam da bu noktada önem kazanmaktadır.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçerik Analizi Nasıl Yapılır?” konusunu ele aldık. İçerik analizi vb. konularda yeni ve güncel bilgiler almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir