Skip to main content

İçerik Hazırlama Örnekleri ve İçerik Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler!

İçerik pazarlaması yöntemlerinin son dönemde öne çıkması sebebiyle oldukça zorlu bir süreç olan içerik üretimini kolaylaştırmak için içerik hazırlama örnekleri oldukça merak edilmektedir. Billboardlara, televizyon veya radyolara reklam vermek gibi geleneksel yöntemlerin, oldukça maliyetli olması ve yeterince etkili olamaması nedeniyle ortaya çıkan dijital pazarlama, markalara büyük fayda sağlar.

İnternetin ortaya çıkışıyla daha da önemli bir hale gelen dijital pazarlama, geleneksel yöntemlere kıyasla daha düşük bütçe gerektirmektedir. Bu bakımdan oldukça tercih edilmektedir.

Dijital pazarlamanın, içerik pazarlaması yöntemi de bunun en sık kullanılan yöntemlerinden birisidir. Özellikle markanın sektörde kendisini tanıtabilmesi için içerikler üretmesi sayesinde daha da öne çıkabilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçerik Hazırlama Örnekleri ve İçerik Oluşturmak için Bilmeniz Gerekenler!” konusu hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız!

icerik-nasil-olusturulmalidir

İçerik Nasıl Oluşturulmalıdır?

İçerik, dijital pazarlama ile ilişkili öğrenme amacı ile oluşturulan bilgi bütünüdür. Bu içerikler genel olarak bir blog, video veya sosyal medya gönderileri gibi çeşitli seçeneklerdedir. İyi bir içeriği oluşturmak için belirli aşamalar vardır. Bu aşamalar ise aşağıdaki gibidir:

İçeriğin konusunu belirlemek: Herhangi bir içeriği yazmadan önce içeriğin hangi konu ile ilgili yazılacağını belirlemek gerekir.  Bu noktada içerikte, kullanıcıların konuya ait en önemli kavramlar hakkında bilgi sahibi olması ve kitlenin sonrasında nereye yönlendirileceğini öngörmesi gerektiği anlamına gelir.

İçerik İçin En İyi Anahtar Kelimeyi Belirlemek: Yapılması gereken ikinci adım ise anahtar kelime belirlemektir. Özellikle SEO uyumluluğu için oldukça önemli olan bu faktör, doğru seçildiği zaman oldukça etkili olabilmektedir. Doğru anahtar kelimeyi öğrenmek için pek çok uygulama vardır. Bunlardan herhangi biri kullanılarak istenilen anahtar kelime elde edilebilmektedir.

Diğer Sayfaların Nasıl İçerik Oluşturdukları Araştırılmalıdır: Sektörde oldukça öne çıkan markaların içerikleri oluştururken nelere dikkat ettikleri ve nasıl bir üslup kullandıkları ve sayfa içeriğinin uzunluğu gibi kriterler araştırılmalıdır. Bu durum sonucunda, iyi bir içeriğin nasıl oluşturulması gerektiği hakkında bilgi edinilebilmektedir.

Deneme Yazısı Hazırlamak: Tüm bu aşamaları geçtikten sonra yapılması gereken ilk şey bir deneme yazısı hazırlamaktır. Bu içeriğin, belirlenen hedef kitle için ne kadar etkileyici olduğunu anlamak için içeriği yayınlamak gerekir. Daha sonra uygulamalar yardımıyla ne kadar etki yarattığı öğrenilmelidir.

İlginizi çekebilir: İçerik Üretimi Nasıl Yapılır? Adım Adım Dijital İçerik Üretimi

icerik-nasil-seo-uyumlu-olur

İçerik Nasıl SEO Uyumlu Olur?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Bu bakımdan markalar için oldukça önemli olan SEO teknikleri, doğru bir şekilde uygulandığı durumda oldukça etkili olabilmektedir.

Bir içeriğin SEO ile uyumlu olabilmesi için pek çok kriter bulunmaktadır. Tüm bu unsurlar sağlanarak SEO dan faydalanılabilinmektedir. Bu unsurlardan bahsetmek gerekirse:

Başlık Hiyerarşisi: İçerikte kullanılan ana ve alt başlıkların büyüklüğü SEO için önemli kriterler arasında gelmektedir. Bir içerikte sadece ana başlıkta ‘h1’ etiketi kullanılmalıdır.

Anahtar Kelime Seçimi: SEO kriterlerinden birisi olan anahtar kelimeler, doğru seçildiğinde oldukça büyük etki yaratabilmektedir. Bu nedenle içeriklerde tercih edilen anahtar kelimelerin, içerikle alakalı olması gerekmektedir. Doğru bir anahtar kelime seçildiği durumda Google bunu analiz ederek içeriğin daha üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

Yazım Kuralları: Oluşturulan içeriklerde, yazım ve dil bilgisi kuralları oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca çok fazla yazım hatası sonucu arama motorlarında ceza olarak içeriği daha alt sıralara düşürmektedir.

İçerik Uzunluğu: Oluşturulan içeriklerin başarılı olabilmesi için toplam kelime sayısı önemlidir. Bir içeriğin uzunluğu belirlenirken rakip analizinden yararlanılması gerekmektedir. Bir anahtar kelime kullanımında en baskı rakibin oluşturduğu içerikleri incelemek önemlidir. Böylece daha uzun ve daha etkili bir içerik oluşturmak mümkün hale gelir.

icerik-olusturmak-icin-bilmeniz-gerekenler

İçerik Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

İyi bir içerik oluşturmak için bilinmesi gereken pek çok faktör ve husus vardır. Bu hususların bilinmesi ile içeriklerin daha etkili olması sağlanır. Bu unsurlar ise aşağıdaki gibidir:

İlgi Çekici Fikirler Bulmak

Bulunulan alanla ilgili yeni ve trend konular hakkında içerikler yazmak oldukça etkilidir. İlgili içeriği tamamladıktan sonra aynı konu hakkında olan içeriklere göz atmalı ve içeriği nasıl daha etkili hale getireceğinizi öğrenmelisiniz.

Konula İlgili Daha Çok Araştırma Yapmak

İnternet üzerinde neredeyse her konu hakkında pek çok makale ve içerik bulunmaktadır. Bu nedenle içerikleri daha da kusursuzlaştırmak amacıyla araştırmalar yapılmalıdır.

Daha İyi Taslaklar Oluşturmak

Etkili bir taslak oluşturmak, içeriğin oluşturulma süresini önemli ölçüde azaltabilmektedir.

İçeriği Daha Dikkatli Düzenlemek

Yazım ve dil bilgisi hataları olan bir içeriğin, okuyucunun devamlılığını sağlaması oldukça zor hale gelmektedir.

Bu nedenle bir içeriği tamamlamadan önce baştan sona kontrol edilmelidir. İçerikte bulunabilecek hataları bulabilmek adına yüksek sesle okunması gerekmektedir. Ortaya çıkan hatalar düzeltilerek içerik daha etkili bir duruma gelebilir.

etkili-bir-icerik-stratejisinin-onemi-nedir

Etkili Bir İçerik Stratejisinin Önemi Nedir?

İçerik stratejisi, web site kullanıcılarının deneyimlerini daha iyi hale getirmek amacıyla üretilen içeriklerdir. Kullanılan içerik stratejileri ile öncelikle bir hedef belirlemelidir. Mevcut kullanıcılarınızla etkileşimde olmalı, alınan geri dönüşler ile içerikleri düzenlemeli ve içerik yayımlamalısınız.

Markaların ihtiyaç duydukları içerik stratejisini oluşturmaları için belirli aşamalar mevcuttur. Genel olarak bu aşamalar ise aşağıdaki gibidir:

  • Hedefleri belirlemek
  • Kitle belirlemek
  • Kitleyle etkileşime girmek
  • Deneme içeriği oluşturmak ve tüm bu aşamalardan sonrasında genel bir analiz yapmak

Firmalar, içeriğin türüne ve belirledikleri hedeflere göre bu adımları uygulayarak kendilerine içerik stratejileri oluşturabilir.

Üretilen içerik veya çalışmalara göre dikkat edilmesi gereken teknik konular değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle markalar, içerikleri oluştururken bu konulara dikkat etmelidirler.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçerik Hazırlama Örnekleri ve İçerik Oluşturmak için Bilmeniz Gerekenler!” konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. SEO uyumluluğu vb. konular hakkında yeni ve güncel bilgiler edinebilmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın