icerikpazarlamasinedir

22 Nisan 2021, 2 Yorumlar

İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizler için dijital çağın gerekliliklerinden olan İçerik Pazarlaması hakkında detayları ve örnekleri anlatacağız. Değişen ve değiştikçe teknoloji stratejilerine ihtiyaç duyulan bu dönemlerde güçlü içerik pazarlaması sizlere başarıyı getirecektir. Yeni girişiminiz, mevcut firmanız, kişisel blog hesaplarınız, algılara yer edinmiş tanınmış veya hiç bilinmeyen markanız… Tüm işlerinizi yanınıza alarak, sıfırdan bir içerik pazarlaması planı oluşturup sektördeki mevcut potansiyelinizi yükseltmeye hazır mısınız?

icerikpazarlamasi

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması denilince sizin zihninizde ne canlanıyor? Bu aşamada belirtmemiz gereken en temel şey şu ki; içerik pazarlaması yapacak kişinin yaratıcılıkta sınırının olmaması, daima yenilikçi ve gelişmeye dair fikirler üretmesi bunun için de sürekli olarak araştırma halinde olması, içerik pazarlamasını başarıya ulaştıracaktır.

İçerik pazarlaması, ilgili firmanın hedef kitlesi için özel olarak tasarlanan, hedef kitlenin ilgisini, dikkatini çekmeye yönelik faaliyetleri bulunduran ve kitlelerde algıda seçicilik oluşturarak kimi zaman değer kimi zaman fayda vaat eden stratejiler bütünüdür. Tüm bu stratejiler uygun şekilde ve doğru zamanlarda mesajı doğrudan -veya dolaylı- hedef kitleye aktardığında tercih edilme oranınız artacaktır.

İlginizi çekebilir: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

İçerik pazarlaması bir çalışma yaparak başarı beklenecek bir alan değildir. İçerik pazarlaması başlı başına bir süreçtir ve sonu yoktur. Marka, firma, kurum/şahıslar içerik pazarlaması yapmaya başladığı andan itibaren süreklilik ve yenilik kavramları ile iç içe stratejiler geliştirmezse bu çalışmalar bir sonuç vermeyecektir.

İçerik pazarlaması;

 • Sosyal medya içerikleri,
 • Blog içerikler,
 • Videolar,
 • İnfografikler,
 • E-Bültenler,
 • Soru- cevap,
 • Oyunlar,
 • Podcastler,

Sunumlar, seminerler, organizasyonlar ve firmaların hedef kitlelerinin ihtiyaç ve ilgi alanlarına yönelik üretilebilecek her türlü içerik ile içerik pazarlaması gerçekleştirilebilir. Ancak burada birbirine karıştırılmaması gereken şey şudur; içerik ve içerik pazarlaması birbirinden farklı olgulardır. İçerik; her şeydir, gördüğümüz tüm iletiler, mesajlar, görseller, reklamlar. İçerik pazarlaması, yukarıda da bahsettiğimiz gibi değer yaratan, ilgi çeken, süreklilik gösteren çalışmalar bütünüdür.

icerikpazarlamasiornekleri

İçerik Pazarlaması Örnekleri Nelerdir?

Bu kısımda sizlere yol gösterici olması için bazı popüler markaların içerik pazarlama örneklerinden bahsedeceğiz. Temel mantıkta dikkat etmeniz gereken şey; basit düşünerek yaratıcı fikri elde edip kitlenizi etkileyebilmek.

 • Think with Google

İçerik pazarlama örneklerinden en önemli olanlarından birisi de Google’dır. Çünkü Google, neredeyse herkesin hemen her gün girdiği ve nerde görse tanıyacağı ürünlerine sadakat duyulabilecek bir marka.

Google içerik pazarlamasını ‘’Think with Google’’ olarak olabilecek en basit açık anlatımlarla en yaratıcı forma yerleştirerek kullanıma sunmuştur. Web sitesini incelediğinizde inanılmaz geniş bir enformasyon kaynağı ile 7’den 7’e herkesin ulaşabileceği formda bilgiler ve kategoriler sunmaktadır. Sitenin tasarımı yalın, net ve insanı dolaşmaya yönlendirecek formatta hazırlanmış. İçerik pazarlamasında sunulan içerikten ziyade bunu nasıl sunduğunuz da çok büyük önem teşkil etmektedir.

Web sitesi; https://www.thinkwithgoogle.com/

 • Four Seasons Magazine

Konaklama sektöründen Four Seasons Hotel olarak bilinen yüksek kitlelere hitap eden bir otelin içerik pazarlaması yapmasının sebebi sizce nedir? Para ihtiyacı mı?, yeni müşteriler mi?, markanın adını duyurmak mı?… Hiçbiri. İçerik pazarlaması her firmanın vizyonuna, konumuna göre farklı alanlara hitap edebilir.

İlginizi çekebilir: Dijital İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

Dijitalin takipçisi olmak, günceli uygulamaya koymak özellikle büyük markalar için itibarını yükselerek katlaması anlamına gelir. Her pazarlama taktiği finansal getiriler için değildir. Four Seasons Magazine incelendiğinde, hitap ettiği kitleyi açık ve net bir biçimde görüntüleyebilirsiniz. Bu yöntem ile Four Seasons Magazine, gezginlere tatil severlere, yemek tutkunlarına çeşitli ve kaliteli öneriler ile içerik pazarlaması yapmaktadır.

Web sitesi; http://magazine.fourseasons.com/

 • Coca Cola Journey

İçerik pazarlaması denildiğinde karşılaşacağınız en  popüler örnek Coca Cola Journey olabilir. Coca Cola hem alanında dev bir marka olmasından ötürü hem de yaratıcı stratejileri yönünden sevilen ve nerede olursa olsun algıda seçiciliği yaratabilen, yaratıcı fikre önem veren bir markadır.

Bir online dergi olan Coca Cola Journey ile makaleler, videolar, bilgiler, ilgi çekici yazılarla hedef kitlenin ilgisini çekmeyi başarıyor. Coca Cola Journey içerisinde yer alan çift yönlü iletişimse dikkatlerin toplanması gereken bir diğer nokta. Burada hem hedef kitleler için seçilerek özenle hazırlanmış popüler içerikler hem de kullanıcıların kendilerinin hazırlayıp yayınlayabildiği bir kısım da mevcut.

Web sitesi; http://www.coca-colacompany.com/

Dijital İçerik Pazarlaması Nedir?

Buraya kadar girdiğimiz tüm bilgileri bir araya getirelim. Hem günümüz şartlarını hem pazarlamayı hem içerik çılgınlığını hem de dijitali beraber ele alalım.

Her şeyin dijitale dönüştüğü bu dönemde içerik üretmeyi başaranlar da kazanıyor haliyle. Ancak bu fikrin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan içerik çılgınlığında bir gürültü olduğunu, iletilerin bir amaca hizmet etmeden kaynaksız biçimde ortaya konulduğunu, ‘viral olmak’ adı altında türlü bilgi karmaşalarının dolandığını söyleyebiliriz.

Dijital içerik pazarlaması, sizin stratejilerinizin somut bir kişi olmadan mevcut teknolojileri hedef kitlelerinizin ilgi alanlarına göre yönlendirilerek kullanılmasıyla kaliteli içeriklerin üretilmesini ele alır. Bu bağlamda ilgi çekici, değer yaratan ve süreklilik sağlayan firmalar başarılı olur.

icerikpazarlamasistratejileri

İçerik Pazarlaması Stratejileri Nelerdir?

Başarılı sonuçlar alabilmek için düzenli bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak şart… İşletmenizi, markanızı, kişisel hesaplarınızı daha büyük kitlelere ulaştırarak, sadakat oluşturmak, itibarınızı yükseltmek için uygulamanız gereken stratejiler;

 • Hedeflerinizi belirleyin.
 • İçerik stratejilerinizi belirleyin. Kaynakları araştırın, kullandığınız, kullanabileceğiniz tüm araçları belirleyin.
 • Zaman planlamasını yapın.
 • İçerik konularınızı, zaman ve hedeflerinize göre yerleştirin.
 • Sosyal mecralarda kullanabileceğiniz tüm mecraları aktif hale getirin.
 • Reklam stratejilerinizi dahil etmeyi unutmayın.
 • Güncel olmayı, hikaye yaratmayı, basit düşünüp net olup yaratıcı fikirler oluşturmayı ihmal etmeyin.
 • Düzenli olarak metriklerinizi ölçün, konumunuzu kontrol edin.
 • Geri bildirimlere önem verin!
 • İçerik pazarlama yolculuğunda başarılar! Şansa değil, çalışmaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın .?

2 Yorumlar

Comments are closed.