icerik-stratejisi-nedir-nasil-olusturulur

31 Ocak 2023, 1 Yorum

İçerik Stratejisi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Kullanıcıların web sitelerdeki deneyimlerini daha iyi hale getirmek ve sitedeki devamlılıklarını sağlamak amacıyla oluşturulan içerik stratejisi, markalara sunduğu pek çok avantaj ile oldukça merak edilmektedir. İçerik stratejisinin ne olduğunu kısaca tanımlamak gerekirse; web sitelerde kullanıcıların deneyimlerini daha kaliteli bir hale getirmek ve sitedeki devamlılıklarını sağlamak amacıyla üretilen stratejiler bütünüdür denilebilmektedir. Bu stratejiler, web sitelerin içeriğinden, e-posta pazarlamaya kadar pek çok yerde kullanılabilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçerik stratejisi nedir? Nasıl oluşturulur?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız

icerik-stratejisi-nedir

İçerik Stratejisi Nedir?

Tanım olarak içerik stratejisi, web site kullanıcılarının deneyimlerini daha iyi hale getirmek ve sitedeki devamlılıklarını sağlamak amacıyla üretilen içeriklerdir. Kullanılan içerik stratejileri ile öncelikle bir hedef belirlemeli, mevcut kullanıcılarınızla etkileşimde olmalı ve alınan geri dönüşler ile içerikleri düzenlemelisiniz.

İçerik stratejilerini oluşturmaya yardımcı olan kişilere içerik stratejisti denir. İçerik stratejistleri, kullanıcıların içerikten nasıl memnun kalacağını belirler. Daha sonra ise markalar tarafından istenen içerik stratejilerine oluşturmak için belirli bir plan ve taslak hazırlarlar.

İçerik stratejistinin yapması gerekenler ise stratejilere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle bazı faaliyetlerde bu değişkenliklerle sık sık karşılaşılabilecektir. Birlikte faaliyetler yürütülen işletmelerin hedeflerine bağlı olarak bu parçaların her birine ihtiyaç duyulması muhtemeldir. İçerik stratejistlerin sahip olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir:

İş Zekâsı: Markaların belirli bir hedef belirlemeden içerik stratejileri oluşturulamaz. İçerik stratejistleri işletmedeki ihtiyaçları tespit edebilmelidir. İdeal bir stratejist, bir içeriğin çözümünden faydalanacak olan sorunları tespit edip düzeltmeye yardımcı olur.

Süreç ve Denetim: İçerik stratejileri ile çözümlenmesi beklenen işletme sorunlarının, çözüme ulaşıp, ulaşmadığını tespit etmek gerekir. Bu durum çözümlemenin ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek anlamına gelir.

Kitleyi Araştırmak: Markanın belirlediği hedef kitlenin ilgi ve alakasının ne olduğu ve onları çekmek için neler yapılması gerektiği hakkında analizler yapılmalıdır. İçerik stratejistleri bunu araştırmak için belirli faaliyetlere başvurabilirler.

Stratejik Vizyon: İyi bir içerik stratejisti, markalara etkili ve doğru bir stratejik yol oluşturarak, firma içerisindeki ekiplere ortak konulara odaklanmanın daha kolay bir çözümünü sunmaktadır.

Marka Personası: İçeriklerin hem markanın ihtiyaçlarını hem de hedef kitlenin beklentilerini karşılaması için içerik parçaları arasında tutarlığı sağlamak gerekir. Bu durum, özellikle markalaşma ve pazarlama için önemlidir.

Kanal Planı: İçerikler oluşturulduktan sonrasında, kullanıcıların beğenisine sunulması önemlidir. İlgili kanallarda içeriklerin nasıl sunulacağı ve planlanacağını anlamak stratejistlerin alanlarındaki deneyimlerine bağlıdır.

Uygulama Planı: Bu aşamada üretilen içeriklerin hangi platformlarda faaliyet göstermesi belirlendikten sonra, kullanıcılar için belirli bir yayımlama planı oluşturulmalıdır.

icerik-stratejisi-nasil-olusturulur

İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Markalar ihtiyaç duydukları içerik stratejisi için belirli aşamaları uygular. Bu aşamalar; hedefleri belirlemek, kitleyle etkileşime girmek, deneme içeriği oluşturmak ve genel bir analiz yapmaktır. Firmalar üretmek istedikleri içeriğin türüne ve hedefler doğrultusunda bu adımları uygulayarak kendilerine içerik stratejileri oluşturabilirler.

icerik-stratejisi-olusturma-adimlari

İçerik Stratejisi Oluşturma Adımları

İçerik stratejisi, web site kullanıcılarının deneyimlerini daha iyi hale getirmek için düzenlenir. Bunun yanı sıra sitedeki devamlılıklarını sağlamak amacıyla üretilen içeriklerdir. Kullanılan içerik stratejileri ile öncelikle bir hedef belirlemelidir. Bununla birlikte mevcut kullanıcılarınızla etkileşimde olmanız gerekir. Alınan geri dönüşler ile içerikleri düzenlemeli ve içerik yayımlamalıdır.

Etkili ve kaliteli bir içerik stratejisi oluşturmak, her işletme için farklı ve zorludur. Markanın ihtiyaçlarına göre bir strateji oluşturmak için aşağıda belirtilen adımları izleyerek kendi içerik stratejinizi oluşturabilirsiniz. Bu adımlar şu şekildedir:

  1. İş Hedefi: Bir içerik stratejisi geliştirmek için çözülmesi gereken ilk unsur iş hedefi belirlemektir. Bir iş hedefi olmadan içerik stratejileri oluşturulamaz.
  2. Hedef Kitle Belirlemek: Markalar, içerik stratejilerine göre üretilecek olan içeriklerin hangi kitlelere hitap edeceğini belirlemelidir. Markalar yapılmasını istedikleri stratejilerin bu kitleye göre oluşturmalı ve düzenlemelidir.
  3. Hedef Kitle ile Etkileşim: Markalar hedef kitleleriyle her zaman etkileşim içerisinde olmalıdır. Etkileşimler sayesinde kullanıcılardan alınan geri dönüşler sayesinde kitlenin ihtiyaçları hakkında fikir sahibi olunabilmektedir.
  4. Hedeflerin Değerlendirmesi: Markaların, belirledikleri iş hedeflerinin gerçekleştirebilme ihtimalini göz önünde bulundurmalıdırlar. Bu nedenle firmalar çeşitli analizler ve çıkarımlar ile sonradan gelişebilecek problemlerin oluşmasını önler.
  5. İçerik Türüne Karar Vermek: Amaçlanan hedeflere ulaşmak adına kullanıcılara ne tür içerikler üretilmesi gerektiğine karar verilen aşamadır.
  6. Deneme bir içerik oluşturmak: Markalar, oluşturdukları deneme içerikleri belirledikleri kitleye sunmalıdır. Sonrasında kullanıcılardan alınan geri bildirimler sayesinde içeriklerde neyin değiştirilip güncellenmesi gerektiğine karar verilmelidir.
  7. Alınan Geri Bildirimlere Göre İçeriklerin Düzenlenmesi: Deneme içeriklerin kullanıcılara sunulması ile alınan geri dönüşler bu içeriklerde uygulanmalıdır. Yapılan bu düzenlemelerin ne kadar etkili olduğunu tespit etmek için içerik tekrar kullanıcılara sunulmalıdır.
  8. İçeriği Yayımlamak: İçerikte yapılan tüm bu düzenlemelerin ardından iş hedefine uygun içerik kitleye sunulabilmektedir.
icerik-stratejisi-olustururken-dikkat-etmeniz-gereken-teknik-konular

İçerik Stratejisi Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken Teknik Konular

Yapılan içerik veya çalışmalara göre dikkat edilmesi gereken teknik konular değişkenlik göstermektedir. Bir ürün tanıtımı hakkında bir içeriğe dair tüm bilgileri eklemek bu duruma örnektir. Markalar bu nedenle, içerikleri oluştururken bu konulara dikkat etmelidirler.

Content Faktory ekibi olarak bu yazıda “İçerik stratejisi nedir? Nasıl oluşturulur?” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

1 Yorum

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir