icerik-yazarinin-sorumluluklari-nelerdir

13 Eylül 2023, 0 Yorum

İçerik Yazarının Sorumlulukları Nelerdir?

İçerik yazarlığı, popülarite kazanan mesleklerden biri haline geldi. Genel olarak sunduğu fırsatlar ve avantajları ile içerik yazarlığı yüksek gelirli bir meslektir. Özellikle içerik pazarlaması ile sektörde faaliyet gösteren markalar için en önemli kriter içeriklerdir. İçerik, doğru ve etkili bir şekilde oluşturulduğunda daha büyük kitlelerin ilgisini çeker. Bu noktada içerik yazarı olmanın görevleri konusu da son derece önemlidir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçerik Yazarının Sorumlulukları Nelerdir?” konusu hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız!

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

İçerik yazarı, web siteler, bloglar ve diğer platformlar için özgün ve ilgi çekici içerikler oluşturur. Bunun yanı sıra bir içerik yazarı, oluşturduğu içeriklerin SEO uyumlu olup olmadığına da dikkat etmelidir. Dijital mecralar da nasıl iyi bir içerik yazarı olunabileceği de oldukça merak edilmektedir.

 Bu meslek üç farklı şekilde icra edilebilmektedir. Bunlardan ilki, kişinin kendisine ait blog sayfalarına içerik üretmesidir. İkincisi ise freelance sitelere kaydolup, kendisine teklif götüren markalarla çalışmasıdır. Sonuncu seçenek ise herhangi bir içerik yazarlığı sitesine kaydolup farklı markalar ile çalışmaktır. Bu yöntemler arasında en kolay seçenek ise sonuncu seçenektir. Özellikle bu sektöre yeni katılan kişiler için son seçenek en doğru seçimdir.

basarili-bir-icerik-yazari-olmak-icin-bilmeniz-gerekenler

Başarılı Bir İçerik Yazarı Olmak için Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Sektörde başarılı bir içerik yazarı olmak adına bilinmesi gereken pek çok kriter vardır. Bu kriterlerin bilinmesi durumunda sektörde daha tanınır hale gelmek mümkündür. Bu kriterler ise genel oalrak aşağıdaki gibidir:

  • Bu kriterlerin en önde gelen unsuru içerik analizidir. İçeriğin, Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi için SEO uyumlu olması gerekir. Bu noktada ise içerik analizi son derece önemlidir. Oluşturulan içerik, anahtar kelime analizi, meta açıklaması ve başlık çalışması açısından kontrol edilmelidir.
  • İçeriklerde kalitenin artmasını sağlayan bir diğer kriter ise toplam kelime sayısıdır. Genel olarak daha uzun olan içerikler, SEO için daha optimize hale gelebilmektedir.
  • İçeriğin daha ilgi çekici olabilmesi için giriş cümlesinin okuyucuda etki bıakması gerekir. Bu cümlenin etki oluşturması durumunda kullanıcılarda merak duygusu uyandırması muhtemeldir. Bunun sonucunda içeriğe yapılan tıklanma oranı artabilmektedir.
  • Başlıkların taglar a ayrılması önem arz etmektedir. Bu taglar bir içerikte bulunan başlıkların yazı büyüklüğünü belirler. Örneğin, bir içeriğin ana başlığı “H1” olmalı ve bu tag den sadece bir tane bulunmalıdır. Geri kalan alt başlıklar ise ‘H2’, ‘H3’ gibi etiketler kullanılmalıdır.
  • Bir içerikte dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden diğeri ise özgünlüktür. İçeriğin özgünlüğünü analiz etmek için internet üzerinde pek çok yazılım ve araç bulunmaktadır.
SEO-uyumlu-icerik-yazmak-icin-bilmeniz-gerekenler-nelerdir

SEO Uyumlu İçerik Yazmak için Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

SEO; bir web sitenin veya içeriğin, Google gibi arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmesi için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Bu çalışmaların sonucunda içeriğin tıklanma oranı artar ve organik trafik oranı yükselir. SEO uyumlu içerikler oluşturmak için içerik yazarlarının bilmesi ve uyması gereken pek çok etken bulunmaktadır. Bu etkenler ise genel olarak aşağıdaki gibidir:

Başlık Hiyerarşisi

İçeriklerde kullanılan ana ve alt başlıkların büyüklüğü SEO için önemli etkenler arasındadır. Bir içerikte bulunan ana başlıkta sadece ‘H1’ etiketi uygulanır. Bu etiket içerikte sadece bir kez kullanılmalıdır. Geriye kalan tüm diğer alt başlıklar ise ‘H2’, ‘H3’ gibi alt başlıklara ayrılmalıdır.

Anahtar Kelime Seçimi

Bir web sayfası için oluşturulan içeriklerin, içerdiği anahtar kelimeler ile uyumlu olması gerekir. Seçilen bu kelimeler ile içerikler, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alır. Böylece hedef kitleye ulaşmakta yardımcı olmaktadır.

Yazım Kuralları

Oluşturulan içerikte, yazım ve dil bilgisi kuralları oldukça önemlidir. Bu hatalar, Google tarafından tespit edilir ve düzenlenmediğinde sıralamayı olumsuz etkiler.

İçerik Uzunluğu

Oluşturulan içeriğin başarılı olabilmesi adına toplam kelime sayısı önem taşımaktadır. Bir içeriğin uzunluğu belirlenirken öncelikle rakip analizinden yararlanılması gerekir. Herhangi bir anahtar kelimede, rakibin en etkin olduğu içerik incelenerek o içerikten daha uzun fakat daha etkili bir içeriği oluşturmak daha üst sıralarda yer almayı sağlar.

Paragraf Uzunluğu

İçerikte bulunacak paragrafların uzunluğu önemlidir. Aşırı uzun bir paragraf, okuyucunun yazıdan sıkılmasına sebep olacaktır. Google bu durumda paragrafları tespit eder ve sitenin arama motorunda daha alt sıralara düşmesini sağlar. Ayrıca SEO açısından oldukça önemli olan paragraf uzunluğu için en önerilen kelime sayısı 40-50 kelimedir.

İçeriğin Orijinalliği

İçerik oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli etken içeriğin özgünlüğüdür. Bir içerik yazılırken tamamen özgün olması son derece önemlidir. Konuyla ilgili başka bir kaynaktan alıntı yapılmaması gerekir.

İlginizi çekebilir: Site İçi SEO Analizi Nasıl Yapılır?

seo-uyumlu-makale-nasil-olmalidir

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı?

Google gibi arama motorlarında öne çıkabilmek adına SEO çalışmaları oldukça faydalıdır. Bu nedenle içerik yazarlarının oluşturacağı içeriklerin SEO uyumlu olması önemli bir husustur. SEO uyumlu bir içerik için çözülmesi gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

Başlık Hiyerarşisi

SEO tekniklerinin başarıyla uygulanabilmesi adına başlık hiyerarşisine uymak önemlidir.

Anahtar Kelime Seçimi

SEO için de önemli bir kriter olan anahtar kelimelerin, oluşturulan içerikle ilgili olması gerekmektedir. Doğru seçilen bir anahtar kelime ile içerik SEO ya daha iyi uyum sağlayarak arama motorlarında daha üst sıralarda yer edinebilmektedir.

Meta Açıklaması

Arama sonuçlarında site linklerinin alt kısmında bulunan, site içeriği hakkında bilgi veren meta açıklamalar, doğru ve iyi yazıldığı taktirde kullanıcılarda merak duygusu uyandırabilmektedir. Bu açıklamalar, içerisinde içerikle ilgili anahtar kelime kullanılması halinde daha etkili olabilmektedir.

İçerik Uzunluğu

Oluşturulan içeriklerin SEO ile uyum sağlayabilmesi açısından toplam kelime sayısı önemli bir unsurdur. İçeriğin uzunluğu belirlenirken ilk olarak rakip analizleri, sonrasında bu analizlerden elde edilen raporlardan yola çıkılarak içerikler oluşturulmalıdır. Oluşturulan içerikler sayesinde daha iyi verim alınabilmektedir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “İçerik Yazarının Sorumlulukları Nelerdir?” konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında güncel bilgiler edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yaralanabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir