inboundmarketing

13 Haziran 2021, Yoruma Kapalı

Inbound Marketing Nedir? Başarılı Inbound Marketing Örnekleri

Inbound marketing basit bir ifadeyle potansiyel müşterilerinizin markanızı keşfetmesine yarayan bir yöntemdir. Müşterilerinizle bağlarınızı sıkı bir şekilde güçlendirmeye yarar. Inbound marketing faaliyetleri ile  başarılı olmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! 

inboundmarketingnedir

Outbound Marketing Nedir?

Outbound pazarlamada kitlesel pazarlama yaklaşımı benimsenmiştir. Söz konusu ürüne ve insanların bu ürünü almak istemelerindeki nedenlere odaklanır. Dolayısıyla satışı artırma temellidir. Bu pazarlama türünde kişiler müşteriler ya da kullanıcılar ile ilişki kurmak yerine onların dikkatini çekmeye çalışırlar. Bu pazarlama türünde çok geniş kitlelere ulaşmak amaçlanır. Televizyon reklamları, radyo reklamları, gazeteler, kataloglar, dergiler aracılığı ile outbound marketing yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 5 Adımda Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Inbound Marketing Nasıl Yapılır?

Inbound pazarlama çalışmaları markanıza sadık müşteriler kazandırır. Marka bilinirliğinizi artırmayı hedefler. Bu amaç için dikkat çekici içerikler oluşturmanız önemlidir. Sosyal medya, bloglar ve arama motorlarını araç olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca reklam maliyetlerinizi düşürerek bütçenize katkı sağlar.

Bu pazarlama yöntemini uygulayabilmeniz için içeriğinizi doğru yer ve doğru bir zamanda kullanıcıya ulaştırmanız gereklidir. Müşterilerinizi rahatsız etmeden dikkatlerini çekmelisiniz. Oluşturduğunuz içeriklerin ilgi çekici olması web sitenizdeki ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriye dönüştürmeyi sağlar. Ayrıca içeriklerinizin ilgi çekici olması müşterilerinizin size karşı sadık olmaya devam etmesi için oldukça önemlidir. Sosyal medya, blog veya SEO yöntemini araç olarak kullanıp potansiyel müşterileri web sitenize çekebilirsiniz. Ardından web sitenize gelen ziyaretçilerinizi potansiyel müşteri haline getirmek için iletişime geçmeniz çok önemlidir. Örneğin ziyaretçilerinize sunacağınız üyelik ya da form aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz ve ziyaretçilerinizin e-maillerini öğrenebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi gerçek müşterilere dönüştürebilmek için pazarlama otomasyonu, CRM ya da e-postadan yararlanabilirsiniz. 

inboundmarketingnasilyapilir

Outbound Marketing ve Inbound Marketing Farkları Nelerdir?

  • Inbound marketing için çift yönlü bir iletişim söz konusudur. Outbound marketing için ise iletişim tek yönlüdür.
  • Outbound marketing, inbound marketinge göre daha maliyetlidir.
  • Outbound marketingin yatırım getirisini takip etmek inbound marketinge göre daha zordur.
  • Inbound marketing, outbound marketinge göre daha verimlidir.
  • Outbound marketing geniş kitlelere ulaşmayı amaçlar; inbound marketing ise ilgili tüketiciye odaklanır.
  • Outbound marketing satış oranını artırmayı hedefler; inbound marketing ise sadık müşteriler kazanmayı amaçlar.

outboundmarketingveinboundmarketingfarklari

Inbound Marketing Stratejileri Nelerdir?

Inbound marketing için en önemli nokta ilgili tüketicilerin dikkatini çekmektir. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilmeniz için bloglar hazırlayabilirsiniz, sosyal medya aracılığıyla içeriklerinizi yayınlayabilirsiniz veya reklamlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca SEO yöntemi ile oluşturduğunuz içeriği optimize edebilirsiniz. Bu sayede arama motorlarında organik bir artış elde ederek üst sıralara çıkabilirsiniz. Bu durum, web sitenizde doğru trafiğin oluşmasına ve marka bilinirliliğinizin artmasına yardımcı olur.

Potansiyel müşterileriniz ve gerçek müşterilerinizin sizinle sürekli iletişim kurmayı istemelerini sağlayın. Müşteri hizmetlerinin bu amaca yönelik davranması çok önemlidir. CRM yöntemi ile size potansiyel olabilecek tüm müşteri bilgilerini kullanın. Bunun yanında, e-posta pazarlama yöntemiyle markanıza sadık müşteriler edinin.

İlginizi çekebilir: E-mail Marketing Nedir? Uzmanından 4 Adımlık Rehber

Müşterilere yardımcı olup onlardan geri bildirim almak sizinle müşteriniz arasında sağlam bir ilişki inşa eder. Sosyal medya, anketler ya da oylamalar aracılığıyla geri dönüşler alabilirsiniz. Bu hem müşterilerinizi memnun eder hem de ilişkilerinizi sağlamlaştırır.

inboundmarketingornekleri

Başarılı Inbound Marketing Örnekleri

Şirket bloğu ile hazırlanan içerikler, sosyal medya kampanyaları, web seminerleri, infografikler, SEO yöntemi ve nasıl yapılır konulu videolar inbound marketinge örnektir.  

Başarılı olmuş üç adet örneği inceleyelim:

Chewy

“Organic dog food”, “cheapest place to buy dog food” cümlelerini arattığımızda Chewy web sitesi sonuçlarda ilk sıralarda yer alır. Bunun nedeni Chewy’nin ürün açıklamalarının sağlam olmasıdır. Örneğin, Blue Buffalo ürünün açıklaması anahtar kelimelerle dolu olup sidebar kısmında 150 kelime uzunluğundadır. Ayrıca web sitesinde kullanıcıların iletişime geçip geri dönüş sağladıkları soru-cevap ve yorumlar kısmı da mevcuttur. Burada söz konusu ürünle ilgili 1700’den fazla yorum bulunmaktadır. Bunu site içerisindeki her bir köpek maması için düşünün. Bu durumda, Chewy’nin aramalarda en üstte çıkması doğal değil mi?

Groove

Groove, girişimcilik örnekleri veya içerik pazarlaması hakkında güncel haberleri okuyabildiğimiz bir blogtur. İçerik tavsiyelerini ve doğru kullanıcıları onlara çeken CTA’ları (Call To Action) korkmadan denerler. Kişiler metinler arasında ya da bir kavramı daha iyi açıklamak için özgün resimler kullanırlar ve yazılarını insanları sıkmayacak şekilde hazırlarlar. Metinlerinin kolayca okunması ve gönderilerini verilerle desteklemesinin etkisi büyüktür. 

Uber

Uber dünyanın bir numaralı ride-sharing uygulamasıdır. E-posta pazarlamasını etkin bir şekilde kullanan Uber, e-postalarında bazı kişisel dokunuşlar yaparak müşterilerini değerli hissettiriyor. Çalışanların adıyla atılan e-postalar, samimiyet hissi vererek müşterilerle bağ kurmalarını sağlıyor. Ayrıca kullanıcıların arkadaşlarıyla paylaşarak kazanabilecekleri promosyon kodları bulunmaktadır. Uber bu sayede müşterileri ile olan etkileşimini artırarak inbound marketingin amacını etkin kılıyor.

Content Faktory ekibi olarak bu yazıda, “Inbound Marketing Nedir? Başarılı Inbound Marketing Örnekleri” konusunu ele aldık. Siz de işinizi büyütmek istiyorsanız bizi takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!