Skip to main content

Influencer Marketing Nedir? Adımları Nelerdir?

Dijitalleşmenin gelişmesi ile uygulanan çeşitli pazarlama modelleri bulunmaktadır. Uygulanan pazarlama yöntemleri sayesinde markalar mevcut kullanıcıların devamlılığını sağlarken, potansiyel kullanıcılara ulaşabilmeyi hedefler. Yapılan bu pazarlama yöntemlerinden birisi de Influencer marketing olarak adlandırılmaktadır. Pek çok marka tarafından tercih edilen influencer marketing, sosyal medyadaki pek çok influencerın ürünlerin reklamını yapmasıyla birlikte bilinirliğini artırmış ve markanın güven kazanmasını sağlamıştır. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Influencer marketing nedir? Markalar için neden önemlidir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

influencer-marketing-nedir

Influencer Marketing Nedir?

Influencer, sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesine sahip olan, bu takipçi kitlesini etkilemeyi başaran ve takipçilerinin satın alma kararlarını değiştirebilme kabiliyetine sahip olan kişi olarak tanımlanır. Influencer Marketing, markaların çeşitli sosyal medya platformuna reklam vermek ve ürünlerini kullanıcılara tanıtmak için uygulanan bir pazarlama yöntemidir.

Kullanılan bu pazarlama yöntemi, Influencerın yaptığı reklam çalışmaları sayesinde daha geniş kitleleri markanıza duyurma avantajı sunar. Bu durum, markanın bilinirliğini artırmaya da yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Nedir? Etkili Dijital Pazarlama Rehberi!

influencer-marketing-markalar-icin-neden-onemlidir

Influencer Marketing Markalar İçin Neden Önemlidir?

Influencer marketing nedir sorusu içeriside influencer marketing markalar için neden önemlidir sorusunu da barındırır. Normal şartlarda herhangi bir markanın yaptığı reklam genellikle dikkat çekmeyebilir. Bununla birlikte pek çok Influencer, geniş kitleler tarafından takip edildiği için yapmış oldukları reklamlar da kullanıcılar tarafından dikkat çekmektedir. Bu durumda, kullanıcılar, reklamı merak ederek inceler veya reklamdaki hizmeti kullanmaya başlar. Kısacası normal reklamlardan alınamayan etkiler yerine bir influencer marketing aracılığıyla düzenlenen reklamlar, geniş kitlelere ulaşabilir.

influencer-marketing-avantajlari-nelerdir

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

Influencer Marketing yöntemlerini kullanarak birçok avantaj elde etmek mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Hedef kitlenizi genişletebilirsiniz: Influencer Marketing stratejileri sayesinde daha önce ulaşamadığınız hedef kitlenizi etkilemeniz mümkündür.

Belli bir hedef kitleye yönelik çalışmalar yapabilirsiniz: Birçok hesap belirli yöntemlerle belirlenen kitlelerine paylaşımlar yapabilmektedir. Bu yaklaşımı kullanan markaları araştırarak yöntemlerini benimseyip, kullanmaya başlayarak kısa sürede hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Reklam engelleyiciler gibi sistemlere takılmazsınız: Kullandığınız çalışmalar, kullanıcılar üzerinden olacağından reklam engelleyiciler gibi sistemlere takılmazsınız. Bu durumda görüntülenme oranlarında da düşüklük görülmez.

Her sektör için kullanılabilir: Influencer marketing çalışmaları sadece belirli bir kesime hitap eden çalışmalar değildir. Yapılan çalışmalar tüm kullanıcılar veya diğer markalar tarafından uygulanabilir.

Marka ve ürün bilinirliğini artırmanızı sağlar: Popüler bir influencer ile çalıştığınızda kendisinin popüler olmasından dolayı markanın bilinirliği de artar. Bununla beraber geniş kitleler markanızı tercih etmeye yönelir.

İnternet üzerindeki görünürlüğünüz artar: İnternet üzerinde yapılan reklamlar sayesinde bilinirliğinizi artırmanız mümkündür.

Ünlü hesap veya kişi, takipçilerinin güvenine sahip olduğundan dolayı onların satın alma kararlarını etkiler. Kullanıcıların herhangi bir ürünü veya hizmeti satın alması için öncelikle markanın bilinirliği ve güvenirliği gibi faktörleri düşünüp karar vermesi gerekir. Bu güven faktöründe birçok influencer veya ünlünün yaptığı ürün tanıtımı ve reklamlar ise marka bilinirliğini artırmaktadır.

influencer-marketing-adimlari

Influencer Marketing Adımları

Bu pazarlama yöntemini kullanmanın bazı aşamaları vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Erişim: İlk aşamada marka, bulunduğu sosyal medya platformuna göre bir influencer seçmelidir. Seçilen influencerlar sayesinde satılacak ürün veya sunulan hizmetlere olan güven de artar.

Eylem: Influencer, ürününüz ile ilgili deneyimlerini takipçileri ile paylaşır. Sonrasında denediği ürünler hakkında yorumlar yapılmasını ister. Yapılan bu yorumlar sayesinde potansiyel kitle de ürüne daha da olumlu yaklaşır.

Dönüştürme: Influencerların takipçileri sizin kullanıcınız olur. Ürünlerinizi kullanmaya başlayan kitle, sizi çevresine tavsiye eder ve ürünün bilinirliği daha da artar.

Etkileşim: Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tercih eden birçok kullanıcının devamlılığını sürdürmeli ve sadık bir kitle oluşturmalısınız. Bu kitleyi oluşturmak için influencer seçimi çok önemlidir. Takipçiler, influencerın dürüst olmadığını hissedip ürünleri kullanmaktan vazgeçebilir. Bundan dolayı hedef kitlenize uygun bir influencer ile işbirliği yapmanız gerekir.

Content Faktory ekibi olarak “Influencer marketing nedir? Markalar için neden önemlidir?” konusunu ele aldık. Pazarlama, dijital pazarlama, SEO vb konularda daha fazla bilgi almak için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!

Pazarlama konusunda daha fazla bilgi almak için sizler için hazırladığımız Niş Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazıya buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın