kurumsal-yazi-nedir-ve-markalar-icin-onemi

30 Mart 2023, 0 Yorum

Kurumsal Yazı Nedir ve Markalar için Önemi Nedir?

Markanın işindeki profesyonelliğini kullanıcılara yansıtmasını sağlayan etkenlerarasında kurumsal yazı, mevcut kullanıcıların devamlılığını sağlayabilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ve dijital ortamların çoğalması sebebiyle, pek çok marka bu ortamlara akın etmiş ve sektördeki yerlerini almışlardır. Bu markalar, içerik pazarlaması gibi dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak organik trafiklerini artırmaya çalışmışlardır. Bu noktada daha fazla trafik için pek çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden birisi de kurumsal kimlik olarak ifade edilmektedir.

Doğru ve etkili bir şekilde oluşturulan kurumsal kimlik sayesinde daha fazla trafik alınabilmektedir. Kurumsal kimliğin en önemli hususları arasında yer alan kurumsal yazı, kullanıcılar üzerinde iyi bir imaj çizer ve profesyonel görünmesini sağlar. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Kurumsal Yazı Nedir ve Markalar için Önemi Nedir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız!

Kurumsal Yazı Nedir?

Kurumsal kimlik, belirli aşama ve adımlardan oluşur, Ayrıca dikkatli bir şekilde uygulanan ve sürecin sonunda, markanın üslup ve tavrını ifade eden unsurlar bütünü olarak ifade edilmektedir. Bu unsurların en önemli ayaklarından birisi de içeriklerde kullanılan dildir.

Kurumsal yazı, markaların mevcut veya potansiyel kullanıcılarının devamlılığının sağlanması amacıyla içeriklerde kullanılan üslup daha kurumsal kullanılmasıyla organik trafik oranın daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu tür yazılar, markaların ürün ya da hizmetlerini desteklemek amacıyla istenen algıya doğrudan hizmet eder.

kurumsal-yazinin-markalar-icin-onemi

Kurumsal Yazının Markalar için Önemi Nedir?

Günümüzde iş sektörleri, her zamankinden daha sert bir rekabet ortamına dönüşmüş durumdadır. Bu noktada kurumsal kimlik her geçen gün önemi artan konulardan birisidir. Markaya ait kurumsal kimlik, belirli aşamadan oluşan, dikkatli bir şekilde uygulanan markanın üslup ve tavrını ifade eden unsurlardır. Ayrıca kurumsal kimlik, bu zorlu koşullarını gerekliliklerini yerine getiremeyen markaları, bazı zamanlarda öne çıksa da rakiplerin önüne geçememektedir. Bu nedenle, tutarlı ve başarılı bir kurumsal kimlik için göz ardı bırakılmaması gereken bir unsur haline gelmiştir.

Özellikle içeriklerde kullanılan dil ve üslup, dijital mecralarda rakipleri geride bırakmayı sağlayabilmektedir.

 • İyi bir kurumsal kimlik oluşturularak;
 • Özgünlük içeriklere yansıtılarak, kullanıcıların markaya olan algısı güçlendirilebilmektedir.
 • Özgünlük sayesinde rakip firmalardan daha öne çıkılabilmektedir.
 • Marka ve içerikler arasında tutarlı bir etkileşim olmasını sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcıların devamlılığı sağlanabilmektedir.

Kurumsal kimliğin markalara sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

 • Kurumsal kimliğe yatırım yapan markalar, sektörde devamlılığını sağlayacağına işaret eder. Bu durum da kullanıcılarına güven verir.
 • Kurumsal kimlik, markanın kültürünü veya kişiliği hakkında bilgiler verir.
 • Bir firma için tutarlı bir kimlik oluşturabilmek için, işletmeyi tanınır ve hatırlanır kılar.
 • Yapılacak tek bir kimlik çalışması bile, markalar ile hedef kitle arasında fark edilebilir hale gelmektedir.
 • Yapılacak doğru ve etkili bir kurumsal kimlik, tüketicileri bilinçlendirebilir ve markanın rekabet gücünü oldukça artırabilir.
etkili-bir-kurumsal-yazi-nasil-olmalidir

Etkili Bir Kurumsal Yazı Nasıl Olmalıdır?

Markaya ait kurumsal kimlik, belirli aşama ve adımlardan oluşur. Dikkatli bir şekilde uygulanan ve sürecin sonunda markanın tavrını ifade eder. Ayrıca markalar  için önemli bir kriter olan kurumsal yazı, doğru ve etkili büyük kitleleri çeker.

 • Oluşturulacak kurumsal kimlik özgün olmalıdır. Mevcut olarak var olan renk kombinasyonları ya da logoların benzerlerini kullanmak rakiplerin amaçlarına hizmet eder.
 • Kurumsal kimliğin oluşturulduğu süreçte, konuyla ilgili uzmanlarla çalışmak önerilmektedir. Bununla birlikte kurumsal bir kimlik oluşturmak, zaman içinde yeniden yapılan bir çalışma değildir. Bu nedenle bu tür faaliyetleri profesyonellere bırakmak tüm riskleri minimum seviyeye indirmektedir.
 • Kurumsal kimliğin kullanıcılar üzerinde etki yaratabilmesi için işinde profesyonel içerik yazarlarıyla çalışmak önerilmektedir. Bu sayede içeriklerde kullanılan üslup kullanıcılar üzerinde iyi bir imaj çizebilmektedir.
 • Markanın genel yapısı ve içerikler uyum içerisinde olmalıdır. Kendi içerisinde uyum sergileyen bu unsurlar, markanın değerlerini kapsayacak ve tıpkı bir bina gibi sağlam olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Kurumsal Yazı Nedir ve Markalar için Önemi Nedir?” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir