meta-aciklamasi-nedir-nasil-yapilir

16 Ocak 2023, Yoruma Kapalı

Meta Açıklaması Nedir? Nasıl Yazılır?

Arama motorlarında siteler hakkında bilgiler veren Meta açıklaması konusu, sunduğu avantajlar ile meta açıklaması nedir sorusunun merak edilmesine neden olur. Meta açıklaması, sayfaların öne çıkmasına yardımcı olan bu açıklamalar ile markalara arama motorlarında daha öne çıkabilmesine olanak tanır.

Özellikle dijital mecralarda daha öne çıkmak için kullanılan meta açıklamalar, doğru ve etkili bir şekilde düzenlendiğinde web siteleri arama motorlarında daha üst sıralara çıkararak bilinirliğini artırır.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Meta açıklaması nedir? nasıl yazılır?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

meta-aciklamasi-nedir

Meta Açıklaması Nedir?

Meta açıklaması, Google gibi arama motorlarının, arama sonuçları kısmında bulunan, sitelerin içeriklerine dair kısa açıklamalardır. Daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak gerekirse web sitelerde yayımlanan içeriklerin özetini veren HTML ögeleridir. Kısacası <head> taglari arasında kullanılan meta etiketleri sayesinde web siteler diğerlerinden daha üst sıralarda bulunabilmektedir. Google gibi pek çok arama motorunda meta açıklamalar arama sonuçlarında görüntülenebilmektedir. Bu nedenle içeriğin arama motorlarındaki görünümünü belirlemektedir.

meta-aciklamasi-nasil-yazilir

Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Google gibi arama motorlarında daha öne çıkılmasında yardımcı olan, meta açıklaması oluşturmanın belirli kuralları vardır. Bu kurallara uyularak meta açıklamalar yazılabilmektedir. Bu kurallar aşağıdaki gibidir:

Açıklamadaki toplam karakter sayısı: İçerikte kullanılan toplam karakter sayısı, en fazla 160 harften oluşur. Bu değer, aşıldığında SEO açısından sitenizin optimizasyonunu kötü yönde etkileyecektir.

İçerik ve anahtar kelime kullanımı: İçerikte kullanılan anahtar kelimeler SEO açısından önem arz etmektedir. Bundan dolayı anahtar kelimeler cümle içerisinde ve anlamlı bir şekilde kullanılmalıdır.

meta-aciklamasi-yazilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Meta Açıklaması Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Arama motorlarından markaya ait web site hakkında kısaca açıklamalar yapılmasına olanak sağlayan meta açıklama, SEO kurallarıyla birlikte kullanıldığında oldukça etkili olmaktadır. Bu kurallara uymak marka bilinirliği artırır. Ayrıca daha büyük kitlelere hitap edebilirler. Bu yüzden meta açıklamalar markalar açısından oldukça önemlidir

Başarılı bir meta açıklaması sayesinde markalar arama motorlarında öne çıkabilmektedir. Etkili ve kaliteli bir meta açıklaması yazmak için pek çok kriter mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Toplam karakter uzunluğu: Üretilen meta açıklamada maksimum 160 harf bulunmalıdır. Bu değer aşıldığı durumda SEO uyumluluğuna kötü etki etmektedir.

Sade ve etkili bir yazı: Üretilen içeriğin, maksimum 160 karakter olması nedeniyle markalar oldukça zorlanmaktadır. Bu nedenle yazılan açıklamanın sıkıcı ve aşırı uzun bir metinden ziyade basit ve ilgi çekici metinlerle yapmak daha doğrudur.

Anahtar kelime kullanımı: Anahtar kelimelere meta açıklamalarında yer vermek sonucunda arama motorlarında daha üst sıralara çıkma ihtimali artacaktır. Bu durumda meta açıklamada anahtar kelime kullanımı SEO için önemlidir.

Açıklamalar Özgün Olmalıdır: Meta açıklamanın özgün olması sayfanın daha üst sıralara çıkmasında etkili olmaktadır. Bu yüzden özgün açıklamalar oluşturmak önem arz etmektedir.

meta-aciklamasi-ornekleri

Meta Açıklaması Örnekleri

Meta açıklamaların pek çok kural olduğunu yukarıda gördük. Bu noktada ise özgünlük önemlidir. Google algoritmalarında oldukça önem arz eden özgünlük sayesinde markalar diğerlerinden bir adım öne çıkabilmektedirler. Kısacası iyi bir meta açıklaması yazmak için tüm bu kurallara uymalı ve özgün olmalıdır. Bunlar yapıldığı taktirde kısa sürede markanın bilinirliği artacak ve daha büyük kitlelere hitap edebilme olanağı sunacaktır.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Meta açıklaması nedir? nasıl yazılır?” konusu hakkında bilgiler paylaştık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!