off-page-seo-nedir-ve-neden-onemlidir

4 Ekim 2023, 0 Yorum

Off Page SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

İnternet ortamında markaların ön plana çıkmasını sağlayan yöntemlerden biri off page SEO‘dur. Off page SEO, doğru uygulandığında markaya ait web sayfasını, arama sonuçlarında daha ön plana çıkarır. Etkili ve kolay yapılabilen bir yöntem olan SEO, doğru yapıldığı zaman markanın bilinirliği artırarak daha çok kullanıcıya ulaşımayı sağlar. Bu sayede görünürlük oranını da artırmaya yardımcı olur. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Off Page SEO Nedir ve Neden Önemlidir” konusunu detaylı bir şekilde ele alacağız!

off-page-seo-nedir

Off Page SEO Nedir?

Off Page SEO yani Türkçesiyle sayfa dışı SEO; Backlink, yerel SEO, PPC, sosyal medya gibi harici ve dış kaynaklardan yararlanılarak, markanın arama motoru sıralamasını iyileştirme faaliyetlerine denir.

Web sayfasının dışında gerçekleştirilen off-page SEO; daha çok link oluşturma ve potansiyel ziyaretçilerin, çeşitli dijital mecralarda konu ile ilgili önemli anahtar kelimeler hakkında araştırmalar yapmaları sırasında web siteye ulaşımlarına odaklanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Organik Trafiği Artıracak Yeni SEO Teknikleri

off-page-seo-neden-onemlidir

Off Page SEO Neden Önemlidir?

Organik trafik her zaman alaka düzeyine bağlıdır. İçerik önemliyle, Google içeriği ön plana çıkaracaktır. Tam da bu noktada sayfa dışı SEO, web siteye, arama motorlarının dışında bir dizi yeni giriş noktası kazandırma potansiyeli nedeniyle oldukça önemlidir.

bB yöntem, yeni ziyaretçilerin içeriğinize ulaşımını sağlamak için yeni yollar türetir. Böylece marka bilinirliğini artırarak organik trafiği siteye yönlendirir. Sayfa dışı SEO, arama motorlarının önemli unsurlarından site otoritesi ve güvenilirliğinin güçlendirmek için önemlidir.

Web sitede kullanılan backlinkler ile marka bilinirliğini artırmak mümkündür. Her bir link, özellikle bulunduğu sayfada yüksek otoriteye sahipse, Google gibi arama motorları tarafından olumlu bir etki yaratır ve sitenin güvenilir olduğunu belirler.

Bu noktada Google’ın içerikleri sıralamada kullandığı algoritma hakkında bilgi sahibi olamasak da elde edilen veriler, site dışı SEO çalışmasının faydasını vurgulamaktadır. Ayrıca arama motorları, yalnızca hedeflenen anahtar kelimeleri değil içerikte bulunan diğer alakalı anahtar kelimeleri de dikkate almaktadır. Bu tür kriterler daha dikkatli şekilde ele alındığında ise sitenin sıralaması yükselir. Bu noktada sayfa dışı SEO oldukça önemlidir.

Off Page SEO’nun ne olduğu ve neden önemli olduğundan bahsettik. Bu yöntemin markalara sunduğu faydalardan bahsetmek gerekirse:

  • Web sitesinin otoritesini ve güvenilirlik oranını artırır,
  • Markanın bilinirliğini artırır,
  • Sayfanın organik trafik oranını yükseltir,
off-page-seo-nasil-yapilir

Off Page SEO Nasıl Yapılır?

Her işte olduğu gibi planlama, temel bir parçadır. Sayfa dışı SEO stratejisini konumlandırırken hangi yöntemin işe yarayacağı hakkında bir bilginiz yoksa; müşterilerin ya da mevcut hedef kitlenin bilgisini almak için hangi sayfaları kullanıdığı, hangi tür içeriklerde harici bir bağlantıya tıklamaya daha yatkın olduğu iletişim kanalları gibi bilgilerden yola çıkmanızı önerebiliriz.

Arama motorları sıralamalarındaki faktörlerin yanı sıra kullanılan backlinklerin sayısı ve özellikle hangi sayfalardan geldiklerinin takip edilmesi gereklidir. Doğru optimizasyonlarla başlangıçta gösterilmesi gereken tüm çabalar zamanla daha da kolaylaşacak, bu durum da elde edilen organik trafiği daha da artıracaktır.

Ayrıca unutulmaması gereken önemli bir husus ise SEO çalışmalarında, kopya içeriğe yer verilmemesidir. İçeriklerin kesinlikle özgün olmasına özen gösterilmelidir. Site dışındaki paylaşımlar, kaliteli mecralar ve platformlarda paylaşılsa dahi faydalı olmayan bilgiler içermedikçe markaya hiçbir fayda sağlamayacaktır. Yani önemli olan popülerlik değil kalıcılıktır.

Arama motorları tüm kullanıcılarına doğru ve alakalı bilgiler sunmayı hedefler. Bu nedenle off page SEO çalışmaları; ilgili sektörle birebir alakalı, özgün ve faydalı olmak zorundadır. Google’ın bu noktada kullandığı algoritmalar; oldukça etkili olmaktadır. Bu durum dikkate alınarak; içerik hazırlanırken son derece dikkatli olunmasında fayda vardır. Özellikle aşırı link paylaşımının etkisi başlangıçta çok hızlı görülür. Fakat asla uzun vadeli bir sonuç edinmek imkansıza yakındır. Bu nedenle yapılan paylaşımların belirli bir plan ve düzene göre ayarlanması gereklidir.

Bu durum daha iyi sonuçların vazgeçilmez kurallarından biridir. Özellikle sosyal medya platformlarından Backlink almak için doğru zamanlama ve kalıcılık önemlidir.

İlginizi çekebilir: Backlink Nedir? 5 Adımda Backlink

sayfa-ici-ve-sayfa-disi-seo-farki-nedir

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO Farkı Nedir?

On page SEO, web sitelerdeki arama motoru sıralamasını iyileştirmek için HTML dosyalarını, dahili bağlantıları, anahtar kelime yoğunluğunu optimize etmeyi ve yüksek kalitede içerikler yayınlamayı içerir. Bu SEO yöntemi, web sitede kontrol edilmesi gereken bileşenleri ifade eder. Sayfa dışı SEO ise, farklı web sayfalarından, kendi sitenize verilen bağlantılar gibi web site dışında gerçekleşen unsurları ifade etmektedir.

Markaya özgü arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma fırsatı sunan sayfa içi SEO, uzun vadeli faydaları ile marka için oldukça avantajlı bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu yöntem sayesinde web sitelerin büyümesine ve organik trafiğin artmasına yardımcı olur.

On page SEO için içerikler istenilen sıklıkla güncellenerek daha iyi hale gelir. Fakat üzerinde daha az kontrol sahibi olunan off page SEO bundan daha zordur. Diğer sitelerin ve markaların bağlantı vermesini, markadan bahsetmesini sağlamak kesinlikle kolay bir iş değildir.

Tüm bunlardan yola çıkarak; Sayfa için ve sayfa dışı SEO birbirlerini tamamlayarak birlikte yürütülmesi gereklidir. Bu iki faktör de web sitenin başarılı olmasında kritik bir röle sahiptir.

off-page-seo-yontemleri-nelerdir

Off Page SEO Yöntemleri Nelerdir?

Arama motoru sıralamalarında backlink sayısı ve özellikle bunların nerelerden geldiklerinin takip edilmesi gereklidir. Doğru optimizasyon çalışmalarıyla sayfaya gelen organik trafiği daha da yükseltecektir. Arama motoru sorgulamalarında daha üst sıralarda yer almak isteyen markalar için sayfa dışı SEO tekniklerinin başında backlinkler yer alır.

Web siteye verilen bağlantıların sayısı ve kalitesi sayfa dışı SEO için en önemli faktörlerdendir. İlgili sayfalardan geri bağlantılar alma, içerikle ilgili kitleyi siteye yönlendirme açısından önemlidir. Bu sayede yüksek etkileşim oranı yakalanırken, var olan algoritmalar web sitenin yararlı olduğuna kanaat getirir.

Sosyal medya, sayfa dışı SEO yönteminin başka bir önemli platformudur. Çok sayıda tıklama alan gönderiler, siteye gelen trafiği artırmayayardımcı olur. Bu yöntem özellikle müşterilerin içerikler hakkında yorumlar yazması ve öneriler paylaşmasına teşvik eder.

Content Faktory ekibi olarak bu içerikte, “Off Page Nedir ve Neden Önemlidir?” konusun detaylı bir şekilde ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçin!

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir