pazarlama-miyoplugu-nedir-nedenleri-nelerdir

22 Şubat 2023, 0 Yorum

Pazarlama Miyopluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Bir markanın dar görüşlü pazarlama yaklaşımına sahip olması durumuna pazarlama miyopluğu denir. Mevcut pek çok pazarlama stratejisini kullanmak yerine sadece tek bir yöntemi tercih etmek olarak da ifade etmek mümkündür.

1960 yılında Theodore C. Levitt tarafından oluşturulan pazarlama miyopluğu kavramı, tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerine göre stratejiler uygulamak yerine işletmelerin ihtiyaçlarına ve kısa vadeli büyüme stratejilerine odaklanmaları nedeniyle başarısız olduklarını gösteren bir kavramdır. Markalar için büyük tehdit teşkil eden pazarlama miyopluğu, işletmelerin iflas etmesine hatta sektörden çekilmesine dahi sebep olabilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Pazarlama miyopluğu nedir? Nedenleri nelerdir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

pazarlama-miyoplugu-nedir

Pazarlama Miyopluğu Nedir?

Pazarlama miyopluğu tanım olarak bir markanın dar görüşlü bir pazarlama yaklaşımına sahip olmasıdır. Bu durum, pazardaki markaların ürün üretme potansiyeline sahip olduğu geleneksel yöntemler ile çelişmektedir. Bunun yanı sıra bir pazardaki tüketicilerin ihtiyaçları zamanla değişir ve çeşitlilik gösterir. Bu ihtiyaçları karşılayan ürünler ise özellikle teknolojinin gelişmesiyle daha iyi araştırmalar ile değişir.

Markalar, tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda sa ürün üretecekleri için araştırmalar yapmalıdır. Bununla birlikte markalar, bu durumda değişiklikler yapmazsa ürünlerine rağbet edilmeyecek ve marka popülaritesini kaybedecektir.

pazarlama-miyoplugunun-nedenleri

Pazarlama Miyopluğunun Nedenleri Nelerdir?

Pazarlama miyopluğu olan markalarda, işletmenin büyüklüğünden kaynaklanan, işletme içerisinde ve yöneticilerinde meydana gelen gereksiz özgüven söz konusudur. Amerikan araba sektöründe pahalı ve güçlü araçlar daha iyi ön yargısı olduğundan dolayı Japon arabalarının sektöre girişini fark edemediler. Bunun sonucunda piyasadaki yerlerinin büyük kısmını Japon firmalara kaptırdılar.

Markaların bu tarz bir çöküş yaşamamak adına uzak durması gereken en önemli kriter her zaman için zayıflıklarının farkında olması ve kibirden uzak durması olacaktır. Unutulmamalı ki şu anda sektörde gelinen konuma başkaları da aynı şekilde gelebilir.

pazarlama-miyoplugundan-kacinmaniz-icin-tavsiyeler

Pazarlama Miyopluğundan Kaçınmanız İçin Tavsiyeler!

Pazarlama miyopluğundan kaçınmak için sizlere maddeler halinde tavsiyeler vermek gerekirse:

  • Her zaman hatalarınızı kontrol etmelisiniz.
  • Markaya yapılan eleştirilere önem verilmelidir.
  • Her zayıf yönün üzerine giderek güçlendirmeye çalışılmalıdır. Zayıf yönler göz ardı edilmemelidir. Eğer ki önemsemez ve göz ardı ederseniz ürünün kalitesi ve bilinirliği azalır.
  • Her zaman güncel kalın, teknolojik gelişmeleri takip edin
  • Sosyal medya platformlarında aktiflik gösterin.
  • Pazarda rekabet edilen rakip firmalar takip edilmelidir.

Markalar için büyük tehdit teşkil eden pazarlama miyopluğuna yakalanmamak için bu adımlar izlenerek kaçınılabilmektedir.

pazarlama-miyopluguna-ornekler

Pazarlama Miyopluğuna Örnekler

Pazarlama miyopluğu için pek çok örnek vardır. Bunlardan birisi de araba sektöründeki ön yargıdır. Amerikan araba sektöründe var olan en pahalı ev en güçlü araba “En iyi arabadır” algısı yüzünden Japon arabalarının zamanla gelişimini ve sektöre girişini fark edemediler. Hatta bunun sonucunda büyük Amerikan markaları sektördeki yerlerini yavaş yavaş Japon firmalara devretmeye başlamışlardır.

Kısacası sektörde devamlılığı sürdürmek ve pazarlama miyopluğuna yakalanmamak için her daim güncel kalmalı, teknolojik gelişmeleri takip etmeli ve yapılan tüm eleştirilere önem verilmelidir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Pazarlama miyopluğu nedir? Nedenleri nelerdir?” konusu hakkında bilgiler paylaştık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçin!

İlginizi Çekebilir: Pazarlama Psikolojisi ve Kullanılan Stratejiler!

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir