pazarlama-psikolojisi-ve-kullanilan-stratejiler

15 Şubat 2023, 0 Yorum

Pazarlama Psikolojisi ve Kullanılan Stratejiler

Markaların satış ve pazarlama stratejilerinin içerisine psikolojik faktörleri de dahil etmesi olarak adlandırılan pazarlama psikolojisi kavramı, tüketicilerin nasıl düşündüklerini anlamak için kullanılan yöntemlerdir. Pazarlama psikolojisini kısaca tanımlamak gerekirse; satış ve pazarlama stratejileriyle psikolojik faktörlerinde dahil edilmesiyle birlikte ortaya çıkan kavram olarak bilinmektedir. Markalar pazarlama psikolojisini kullanarak, hedef kitlelerindeki kullanıcıların nasıl düşündüğünü ve nasıl hareket ettiklerini anlamayı amaçlamaktadırlar. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Pazarlama Psikolojisi ve Kullanılan Stratejiler” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

pazarlama-psikolojisi-nedir

Pazarlama Psikolojisi Nedir?

Pazarlama psikolojisi, markaların satış ve pazarlama stratejilerinin içerisine psikolojik faktörleri de dahil etmesidir. Kısacası bu kavramı benimseyen markalar, tüketicilerin nasıl düşündüklerini ve nasıl hareket ettiklerini anlamayı hedefler.

Tüketicilerin düşünceleri ve hareketleri çerçevesinde nasıl karar aldıklarını ve tutumlarını araştıran alan ise pazarlama psikolojisidir. Bunu iyi bir şekilde kavrayan ve satış stratejilerini gerçekleştirirken pazarlama psikolojisinin unsurlarından yararlanan markalar, sunulan pek çok avantajdan faydalanabilmektedir. Psikolojik pazarlama yöntemleri uygulamak için tercih edilen araçlardan en dikkat çekenleri aşağıdaki gibidir:

fMRI: Fonksiyonel manyetik rezonans anlamına gelen fMRI, tüketicileri beyin haritalaması ve bilişsel araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyindeki nöral aktiviteyi saptamaya dayalı pahalı bir yöntemdir.

Bu yöntem belirli bir ürünün beynin hangi alanlarını etkinleştirdiğini anlamak için oldukça faydalı bir araç olabilirken, bir tüketicinin sevdiği ya da beğenmediği bir ürüne dair anlık tepkilerin ölçülmesini sağlayamamaktadır.

EEG: Elektroensefalografi anlamına gelen EEG, kafaya bağlanan elektrotlar aracılığıyla beynin elektriksel faaliyetlerini izler. EEG, beyin aktivitesinin nerelerde görüldüğünü anlama konusunda fMRI’dan daha az faydalıdır.

pazarlama-psikolojisinin-sagladigi-avantajlar

Pazarlama Psikolojisinin Sağladığı Avantajlar

Pazarlama psikolojisi; markaların pazarlama ve satış stratejilerine psikolojik faktörlerin de dahil edilmesi olarak adlandırılan bir kavram olduğundan bahsetmiştik. Bu kavramı benimseyen markalar, hedef kitlelerinin nasıl düşündüğü ve nasıl hareket ettiğini anlamayı hedeflemektedir.

Pazarlama psikolojisinin markalara sağladığı pek çok fayda ve avantaj vardır. Herhangi bir marka pazarlama psikolojisini iyi bir şekilde kullandığı takdirde tüketicilerle daha iyi ilişkiler kurabilmektedir. Markalara sunulan bu avantajlardan bahsetmek gerekirse:

 • Markaların, tüketiciler ilgili ve alakalı oldukları alanlar hakkında bilgi sahibi olmak için satış stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Bir satış stratejisi geliştirmede pazarlama psikolojisi, markaların hedef kitlelerini yakından tanımalarına yardımcı olur.
 • Satış ve pazarlama stratejilerine eklenen Pazarlama psikolojisi sayesinde, markalar sattıkları ürünleri veya hizmetleri nasıl daha fazla talep görebileceğine kolay bir şekilde karar verebilmektedir.
 • Pazarlama psikolojisi sayesinde markalar, pazarlama çalışmalarına kullandıkları bütçeyi azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Pazarlama ve satış stratejilerinde, pazarlama psikolojisini kullanan markalar hedef kitleleriyle daha da yakınlaşabilmektedirler.
 • Tüketicilerin markalara olan güveni artış göstermektedir ve bu da işletmelerin sadık müşteri kazanmalarına yardımcı olmaktadır.
 • Pazarlama psikolojisi sayesinde e-ticaret firmaları, hedef kitlelerini daha kolay bir şekilde etkileme fırsatı bulmaktadırlar.
 • Markalar pazarlama psikolojisi yöntemini kullanarak dijital pazarlama stratejilerini daha kolay bir şekilde geliştirebilirler.
 • Tüketicilerin davranışlarını iyi bir şekilde anlamlandıran bu yöntem, özellikle e-ticaret firmaları için müşterileri anlamak ve satış oranlarını artırmak için büyük bir avantaj sunmaktadır.

Pazarlama psikolojisinin markalara sağladığı başlıca avantajları sıraladık. Tüm bu avantajlar için marka ve firmalar, psikoloji ve pazarlamayı bir arada değerlendirmelidir. Böylece bu duruma uygun şekilde strateji geliştirmelidir.

 • Pazarlama psikolojisinde bu kadar çok avantajlı durum olsa da belirli dezavantajlarda vardır. Bu dezavantajları açıklamak gerekirse:
 • Genellikle bir markanın hedef kitlesinde yer alan kullanıcıların hepsi aynı davranışı sergilememektedir. Bu durumda markaların belirli kalıplar yaratması pazarlama açısından kötü bir durum olmaktadır.
 • Nöropazarlama çalışmaları ön planda tutan markalar doğru değerlendirmeler yapmadıkları durumda çalışmalardan verim alamamaktadırlar.
 • Nöropazarlamanın kriterleri iyi bir şekilde tamamlanmadığında markaların satış oranlarını artırması sağlanamamaktadır.
pazarlama-psikolojisi-ile-satislarinizi-nasil-artirabilirsiniz

Pazarlama Psikolojisi ile Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Pazarlama psikolojisi, Genel olarak ürünlerin tanıtımında tüketicilerin duygularına etki etmeleri gerekmektedir.  Tüketicilere herhangi bir ürün hakkındaki düşüncelerini sormak, her zaman istenilen sonucu vermez. Nöro pazarlama örnekleri de bu konuda kapsamlı fikirler sunmaktadır.

Dolayısıyla tüketiciler asıl tepkilerini gizli tutsalar da bu teknoloji sayesinde gizli tepkiler oluşturulabilmektedir. Böylece kullanıcıların ilgilerine göre seçenekler sayesinde satış oranları artar. Pazarlama Psikolojisi markalara ve firmalara satışlardan en iyi şekilde sonuç almalarına yardımcı olur. Ayrıca yeni oluşturulan ürünlerin tasarım veya kalite bakımından en uygun şekilde hazırlanmasına da olanak tanır. Böylece daha fazla kişi tarafından talep edilmesi de mümkündür.

pazarlama-psikolojisinde-kullanilan-stratejiler

Pazarlama Psikolojisinde Kullanılan Stratejiler

Pazarlama psikolojisi veya Nöro pazarlama hakkında yapılan çalışmalar, içgüdüsel taleplerin hızlı bir şekilde seçim yaptırmayı sağladığını kanıtlamıştır. Bu noktada pazarlama uzmanları da bunu bildikleri için bunun üzerine stratejiler geliştirirler. Bunun nedeni, kullanıcılara yalnızca birkaç tane ürün kaldığını söylediklerinde ortaya çıkmaktadır. Pazarlama psikolojisinde en sık kullanılan stratejilerden bahsetmek gerekirse:

Renk Kullanımı: Bir pazarlama çalışmasında, içerikte kullanılan renkler rastgele veya güzel göründükleri için seçilmemektedir. Özellikle Twitter, Facebook gibi platformlarda oldukça göze çarpan mavi renk, kullanıcılara güvenli olduğunu hissettirmektedir. Bu nedenle çoğu marka, pazarlama için psikolojik stratejiler tasarlarken ilk önce mavi rengi denemektedirler

Verilen ilk ‘evet’ cevabının önemi: Nöro pazarlama stratejilerinden birisi de hizmetlerin fiyatlarını zaman içersin de kademeli bir şekilde yükseltmektir. Örneğin herhangi bir ürünün fiyatı 300 TL ise bu ürünü satın almak için fazla düşünülebilmektedir. Fakat aynı ürün için 100 TL fiyatın da ise fazla düşünmeden satın alınabilmektedir. Yani kısaca, ürünlerin fiyatlarını azar azar yükselterek tüketicileri başka bir ürünle kıyaslamayı düşündürmemektedir.

Referans Etkisi: Belirli bir ürünün birçok çeşidini görmek istesek bile, görünen ilk ürünün diğerlerinden ucuz veya pahalı olup olmadığını söylemek için bir referans noktası olacaktır. Örneğin, bazı mağazalarda çalışan elemanlar tüketicilere her zaman en pahalı ürünlerden başlayarak ürünlerini tanıtmaktadırlar. Bu nedenle ilk ürünlere dikkat çekilmesini sağlayan markalar, zihinlerde satın alınmasını istedikleri ürünleri tanıtır. Ayrıca listenin en başına veya sonuna yerleştirerek bu durumdan faydalanmaya çalışırlar.

Duygular: Pazarlamada kullanılan temel psikolojik stratejilerin pek çoğu tüketicilerin duygularına dokunacak şekilde oluşturulmaktadır. Pazarlama psikolojisi satışı yapılan bir ürünün hala düşünülmeden yapılan bir satış olduğunu varsaymaktadır. Pazarlama uzmanlarının da tüketicilere reklam ve tanıtımlarını fark ettirmeye çalışmalarının nedeni budur. Her geçen güç daha da etkili olabilmek adına sektörü ve trendleri inceleyerek, sektördeki en iyi marka olmak adına çalışmalar yürütmektedirler.

Content Faktory ekibi olarak “Pazarlama Psikolojisi ve Kullanılan Stratejiler” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında güncel bilgiler almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir