retargeting-nedir-neden-onemlidir

9 Ocak 2023, Yoruma Kapalı

Retargeting Nedir? Neden Önemlidir?

Markalara sunduğu faydalar ve avantajlar ile Retargeting merak edilen bir konudur. Bununla birlikte Retargeting nedir ve nasıl yapılır soruları oldukça merak edilmektedir. Günümüzde e-ticaret ile ortaya çıkan Retargeting yöntemleri, tüketicilerin devamlılığını sağlar. Bununla birlikte sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturulmasını da olanak tanır.

Retargeting, markanın ürün satın almış veya bir hizmetini tercih etmiş tüketicinin, markaya ait hizmetleri talep etmesini hedefler. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Retargeting nedir? Neden önemlidir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

retargeting-nedir

Retargeting Nedir?

Teknolojinin oldukça ilerlemesi ve gelişmesi ile tüketicilerin birçok işi hiçbir çaba göstermeden gerçekleştirebilmesi büyük avantajdır. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin genellikle ürünleri sepete atıp satın almadıkları tespit edilmiştir. Bu sorunu çözmek için Retargeting yöntemi ortaya çıkmıştır.

Retargeting, daha önce markanın ürün ve hizmetlerini tercih eden tüketicinin, markayla tekrar etkileşime girmesidir. Bu yöntem, ürün ve hizmetlerin tekrar kullanılmasını hedefler. Bunun yanı sıra bu yöntem genel olarak e-ticaret sitelerinde geçerlidir.

retargeting-ne-ise-yarar

Retargeting Ne İşe Yarar?

Retargeting nedir konusu ile birlikte ne işe yarar konusuda son derece merak edilmektedir. Bu yöntem, online alışveriş yapan üketicileri tespit eder. Böylece dijital reklamlar aracılığıyla tekrar markaya ait ürünlere yönelmesini amaçlar.

Bu yöntem, tüketicilerin ilgi alanlarıı ele alır. Ayrıca daha önce uygulamalardan veya web siteler üzerinden markanın ürünlerini tercih eden potansiyel kullanıcılara tekrar ulaşılabilmesine yardımcı olur.

retargeting-neden-onemlidir

Retargeting Neden Önemlidir?

Retargeting yöntemlerinde de her pazarlama yönteminde olduğu gibi kullanılan yöntemin getirdiği avantajların yanında dezavantajlarda vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

Avantajları;

  • Daha önce siteyi ziyaret etmiş bir kullanıcıya markayı hatırlatmak için reklamlar yollayarak kullanıcının kararına etki etmek mümkündür.
  • Potansiyel kullanıcılara gösterilen reklamlar sayesinde marka bilinirliği artar ve marka, kullanıcıların zihinlerinde yer edinir.
  • Bu reklam türü özellikle bir ürün veya hizmeti arayan müşterilere yönelik olduğundan dönüşüm oranı yüksektir. Bu şekilde reklamlar için ayırılan bütçe verimli bir şekilde kullanılır.

Dezavantajları:

  • Tüketicileri çekmek için kullanılan reklamlar, kullanıcılara çok sık gösterildiğinde sunulan avantajları dezavantaja dönüşebilir. Bu durumda kullanıcılara sunulan reklamların sıklığı büyük öneme sahiptir. Bu sebeple herhangi bir reklam içeriğinin defalarca gösterilmesi halinde markanın imajı olumsuz etkilenebilmektedir.
retargeting-neden-bu-kadar-etkilidir

Retargeting Nedir? Neden Bu Kadar Etkilidir?

Daha önce markaya ait ürün ve hizmetleri tercih etmiş kullanıcılar için kullanılan Retargeting yöntemleri, oldukça etkili yöntemlerdir. Bunun nedeni ise reklamları görecek hedef kitlenin o süre içerisinde ihtiyaçları olan ürünü aramasıdır. Bu durumda düzenlenen reklamlar sayesinde kullanıcıları çekebilme ihtimaliniz artar. Sadık bir kitle ve daha fazla kullanıcının ilgisini çekmek için Retargeting yöntemleri markalar için oldukça faydalıdır.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Retargeting nedir? Neden önemlidir?” konusu hakkında bilgiler paylaştık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!