Skip to main content

SEO Ajansı Nedir? 5 Adımda SEO Ajansı Rehberi!

Arama Motoru Optimizasyonu, SEO ajansı, anahtar kelime gibi birçok terimlerle daha önce karşılaşmışsınızdır. Özellikle dijital pazarlama dünyasına yeni adım atıyorsanız bu kavramlar sizlere daha karmaşık gelebilir. Bu süreci bir SEO ajansına devretmeyi düşünebilirsiniz. Fakat SEO ajanslarının web siteleri hizmetleri hakkında detaylı bilgi içermeyebilir. Bir SEO ajansının verdiği hizmetlerin tam olarak ne olduğunu çözmek sizi biraz zorlayabilir.

İşte tam bu noktada sizlere bilgilendirici olacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık. Keyifle okumanız dileğiyle.

seo-nedir-anlami

SEO Nedir?

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimisation) ” anlamına gelir. Oluşturduğunuz içerikleri arama motorlarının daha rahat anlamalarını sağlayacak işlemler bütünüdür. Bu işlem bir sitenin arama sonuçlarının organik (ücretsiz) bölümündeki sıralamasını iyileştirmekle ilgilidir. SEO, arama motorlarının kendisi ile ilgili olduğu kadar kullanıcılarıyla da ilgilidir.

İlginizi çekebilir: SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hedef kitlenizin amacını bilmek SEO için anahtar kelime üretmek madalyonunun bir tarafı ise, onu arama motoru tarayıcılarının bulup anlayabileceği bir şekilde sunmak diğer tarafıdır. Kısaca SEO, hem mobil hem de masaüstünde sizlere daha fazla trafik fırsatı sağlar. Tüm bunları sizlere profesyonel olarak destek sağlayacak SEO ajansları bulunmaktadır.

SEO Ajansının Önemi

SEO ajansı, işletmenizin arama motoru sıralamasının iyileştirilmesine ve web sitenizin trafiğinin kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda web siteniz için ölçülebilir sonuçlar sağlar. Bir SEO ajansı, web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir. En güncel araçları ve stratejileri kullanan bir SEO ajansı, web sitenizi iyileştirmek için gerekli bilgilere hâkimdir. Ayrıca web siteniz ilk sıralarda yer alarak sitenizin kullanıcılarınız tarafından Google gibi arama motorlarında daha çekici görmelerini sağlar. Bu sayede web sitenize gelen ziyaretçi sayısı günden güne artar ve piyasada tanınır bir marka olmaya başlarsınız.

İlginizi çekebilir: SEO Danışmanlığı Almanız İçin 4 Neden

seo-ajansinin-verdigi-hizmetler

SEO Ajansının Verdiği Hizmetler

Siteniz Google gibi arama motorları için iyi bir şekilde optimize edilirse, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili anahtar kelimeleri içeren sayfalarınız ilk sıralarda çıkmış olur. SEO ajanslarındaki uzmanlar sizlere iyi bir hizmet sunmak için bulunmaktadırlar.

Bir SEO ajansı, arama motoru optimizasyonunun farklı alanlarında uzmanlar çalıştırır.

Ayrıca SEO ajansı uzmanlarının diğer hizmetleri şunlardır;

  • Sitenizi denetlemek,
  • Özel bir SEO stratejisi geliştirmek
  • İşletmenizin hedeflerine yönelik çalışmalar yapmak
seo-ajansi-ile-calisirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

SEO Ajansı İle Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir SEO Ajansı ile çalışmak, diğer hizmetler için insanları işe almaktan farklı değildir. Doğru soruyu sormanız ve böylece ajansın işinize uygun olup olmadığını doğrulamanız yeterlidir. İşte bir SEO ajansıyla çalışmadan önce kontrol etmeniz gereken bazı kritik noktalar şunlardır:

  • Vaka Analizi: SEO ajansından tam bir SEO denetimi isteyin ve sakıncaları öğrenin. Rakiplerinize bağlı olarak, zirvede yer almak için gereken zorluk ve rekabet hakkında bir fikir edinin. Ayrıca mevcut konumunuzu değerlendirmenize ve ilerlemenizi takip etmenize yardımcı olacaktır.
  • Arama Motoru Yönergeleri: İşletmenizi onlara devretmeden önce web yöneticilerine yönelik arama motoru yönergelerine SEO ajanslarının uyduklarından emin olun. Bu yönergeler Google tarafından verilmiş olan topluluk kurallarıdır.
  • Web sitenizin yapısal değişiklikleri: Bir SEO kampanyasının düzgün çalışması için web sitenizin tasarımında, içerik bölümlerinde, tıklanma oranları vb. birçok değişikliğe ihtiyacı olabilir. İlk olarak, değişiklikleri yapacak doğru kişiye sahip olduklarından emin olun.
  • Sayfa Değişiklikleri: İçerik, SEO için en önemli faktördür. Yeni içerik mi oluşturacaklarını yoksa eskisiyle mi çalışacaklarını sormanız gerekir.
  • Başarı Parametreleri: Arama sonucunda iyi bir sıralama, her zaman iyi trafik anlamına gelmez. İlerlemeyi izlemek için doğru parametreyi ayarlamanız gerekir. Google analizi, farklı web sitelerinden gelen farklı aramaları ve site trafiğini gösterir. Onlara nasıl daha fazla trafik getireceklerini ve potansiyel müşterilere nasıl ulaşacaklarını sorun.

Tüm bunlara dikkat etmeye çalışırsanız hem sizin hem de işletmeniz açısından daha verimli olur.

Neden Content Faktory?

Content Faktory 2020 yılının Aralık ayında dünyaya içerik tedarik eden dijital bir fabrika vizyonuyla ortaya çıkmıştır. Sahip olduğu ve günden güne büyüyen kaliteli yazar kadrosuyla dünyaya içerik üretimi sağlayan bir girişimdir. Günümüzde gitgide dijitalleşen dünyada markalara içerik pazarlaması çözümleri sunar. Büyüme felsefesi ve yaklaşımından hareketle işbirliği yaptığı markaları dijital dünyada organik olarak büyütür. Diğer SEO ajanslarından farklı olarak benimsedikleri prensip; tüm dünyaya değer yaratacak bir içerik fabrikası kurmak.

En temelde markanızın dijital büyüme yolculuğunda Content Faktory rehberliğinde;
Rekabet Analizi ile Pazarınızı ve rakiplerinizin analizini yaparak büyüme fırsatlarınızı ortaya çıkartırlar.
İçerik Stratejisi ile sizlerin büyüme hedeflerinize ulaştıracak stratejileri belirler, diğer hizmetleriyle markanızın büyümesine dikkat çekerler.

“Content Faktory ekibi olarak bu yazıda, “SEO Ajansı Nedir? 5 Adımda SEO Ajansı Rehberi!” konusunu ele aldık. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Siz de işinizi büyütmek istiyorsanız bizi takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın