Skip to main content

SEO Danışmanlığı Almanız İçin 4 Neden

Birçok firma, dijitalleşen dünyanın etkisiyle dijital pazarlama faaliyetlerinin öneminin farkına varmış ve çeşitli danışman görüşleriyle dijital pazarlama stratejilerini optimize etme yoluna başvurmuştur. Dijital pazarlama stratejilerinin en önemli konularından birisi de SEO stratejileri oluşturmaktır. Bu noktada firmalar, etkili SEO çalışmaları için SEO danışmanlığı hizmetine başvurmaktadır. 

SEO, son yıllarda her zamankinden daha köklü değişikliklere uğradı ve önceden SEO çalışması olarak görülen stratejilerin birçoğu spam olarak kabul edildi. Bu değişen SEO stratejilerine uyum sağlamak açısından SEO danışmanlığı almak, firmalar için hayati önem taşımaya başladı. Firmaların SEO danışmanlığı alarak asıl hedefledikleri, internet üzerindeki görünürlüklerini artırmak ve sitelerine organik olarak daha fazla trafik çekmektir. SEO danışmanlığını ve SEO danışmanlığının neden önemli olduğunu daha detaylı olarak ele almaya hazır mısınız?

seo-danismanligi-nedir

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) alanında uzmanlaşmış kişi veya kurumların, rakiplerinden bir adım önde olmak isteyen firmalara sunduğu bir hizmettir. Bu hizmet; web sitenin site içi ve site dışı SEO stratejilerini yöneterek arama motorlarında görünürlüklerini artırmasına yardımcı olur. SEO danışmanının sağladığı bu hizmet, firmaların organik aramalarda üst sıralarda yer almalarına yardımcı olur. Ek olarak, firmanın web sitesine gelen bir kullanıcıya daha iyi müşteri deneyimi hizmeti sunmasına da olanak tanır. 

İlginizi Çekebilir: SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

İstanbul da boya badana şirketi kurduğunuzu varsayalım. Şirketinizin daha fazla potansiyel müşteri ve boya badana konusundaki faaliyetlerinizi görmesini istiyorsunuz. Doğru uygulanmış SEO stratejileri ile siteniz; “boya badana” veya “İstanbul’da badana hizmeti” gibi Google aramalarında üst sıralarda yer alabilir. Böylece, müşterilerin ilk tercihi siz olabilirsiniz.

seo-danismanligi-neden-onemlidir

SEO Danışmanlığı Neden Önemlidir?

İnsanlar aradıklarını bulmak için arama motorlarını kullanarak Google’da ilk sıralarda çıkan siteleri tercih ederler. Firmaların en büyük hedeflerinden birisi de insanların ihtiyaçlarını karşılayan güvenilir bir site olabilmektir. Bunun için de iyi bir SEO stratejisi geliştirmek oldukça önemlidir. 

Firmalar SEO stratejilerini kendileri de yönetebilir fakat SEO hakkında az bilgisi bulunan kişiler tarafından yapılan SEO çalışmaları, siteniz için etkili bir çalışma olmayacaktır. SEO danışmanlığı hizmeti almanız, SEO performansınızı yükselterek, sitenizin organik trafiğini artırmanıza yardımcı olur.

İnternet aramalarından gelen trafik, çevrimiçi gezinmenin muazzam bir yüzdesini temsil eder. Bright Edge verilerine göre, bir web site trafiğinin %51’ini organik araştırmalar oluşturmaktadır. İnsanlar Google arama motorlarında günde 5.6 milyar oranında araştırma yapmaktadır. 

Yapılan ankete göre, pazarlamacıların %49’u, tüm stratejiler arasında en yüksek yatırım getirisini SEO’nun sağladığını söylüyor. Bunun nedeni, en popüler pazarlama stratejileri arasında SEO’nun düşük maliyetli olmasına rağmen zaman içinde büyük getiri potansiyeline sahip olmasıdır. Bu verilerden yola çıkarak SEO danışmanlığı almanın firmalar için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu görebiliriz.

seo-danismanligi-nasil-yapilir

SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Hangi sektörde ve iş kolunda olursanız olsun SEO danışmanlığı en önemli ihtiyaçlarınızdan biridir. Doğru SEO çalışması ile potansiyel müşterilerinizin, sattığınız ürün veya sunduğunuz hizmete daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ne kadar iyi bir web siteye sahip olursanız olun marka bilinirliğinizi ve değerini profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti ile artırabilirsiniz. 

Birçok firma, SEO danışmanlığı hizmeti almanın önemini kavramış ve SEO danışmanlığı hizmeti alarak marka bilinirliğini artırmıştır. SEO danışmanı ilk olarak danışmanlık hizmeti alan firmanın web sitesini analiz eder ve uygulayacağı stratejiler için bir rapor oluşturur. Bu raporda, mevcut sitede ne gibi geliştirme ve düzenlemelerin yapılacağı belirlenir. Belirlenen düzenleme ve geliştirmelere bağlı olarak site içi ve site dışı SEO stratejileri uygulanır. 

İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Site içi SEO; kaliteli içeriklerin yazılması, doğru anahtar kelimelerin tercih edilmesi ve site içi optimizasyonları kapsar. Site dışı SEO ise ücretli ve ücretsiz backlink ve sosyal medya çalışmaları olarak iki kategoride ele alınır. SEO çalışmalarının başarı tahmini sektörden sektöre değişebilir ancak doğru uygulanmış SEO teknikleri 4 -6 ay gibi bir süreçte istediğiniz sonuçları vermeye başlayacaktır.

seo-danismanligi-faydalari-nelerdir

SEO Danışmanlığı Faydaları Nelerdir?

Sitenizin organik aramalarda üst sıralarda çıkması ve dönüşüm oranlarını artırmasını sağlayan SEO danışmanlığının faydaları aşağıdaki gibidir:

 • SEO danışmanlığı, firmanıza ait web sitesi için ilgili anahtar kelime tespiti yapar ve bu ilgili anahtar kelimelerle Google arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza olanak tanır. Ayrıca, dönüşüm oranınızı artırarak daha çok satış ve buna bağlı olarak daha çok gelir elde etmenizi sağlar.
 • SEO danışmanlığı, hedef kitle segmentasyonu ile hedef kitlenizi belirler. Böylece SEO ve sosyal medya stratejilerinizi hedef kitlenize uygun olarak gerçekleştirmenize olanak tanır.
 • Sosyal medya da marka bilinirliğinizi artırmanızı ve müşterileriniz ile etkileşimde olmanızı sağlar.
 • İnsanlar arama motorlarında ilk sayfaların daha güvenli olduğunu düşünerek o sayfaları tercih ederler. Siz de doğru SEO danışmanlığı ile güvenilir bir marka olarak insanların karşısına çıkabilir marka imajınızı ve itibarınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Alacağınız danışmanlık hizmeti sonucu siteniz, işletmenizin faaliyetlerini anlatan anahtar kelime optimizasyonu yapılmış içerikler ile zenginleşir. Bu durum, sitenizin organik aramalarda ön plana çıkmasına olanak sağlar.
 • SEO faaliyetlerinin ücretsiz olması, firmaların SEO çalışmaları için çok fazla bir bütçe ayırmamasına yardımcı olur.
 • SEO danışmanları, rakipleri analiz ederek SWOT Analizi yapar ve firmanızın benzersiz noktalarını ön plana çıkartır.
 • SEO danışmanı tarafından yapılacak site hızı optimizasyonu ve mobil uyumlu web site optimizasyonu ile müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunma imkanınız olur.
 • SEO stratejilerinde önemli bir adım olan doğru anahtar kelime kullanımı ile daha çok hedef kitle trafiği çekebilir, markanız ile ilgilenen müşterilere satış yapabilirsiniz.
 • SEO danışmanınız, firmanızın reklamlarını optimize ederek ilgili anahtar kelimelerle SEM (Arama Motoru Pazarlaması) olarak adlandırdığımız Google reklamlarını oluşturur. Bu reklamlar ise dönüşüm oranlarınızın artmasına katkı sağlar.
 • SEO danışmanı, düzenli olarak site analizi yapar, gelen verileri değerlendirir ve gelecek stratejilerini ona göre düzenler.
 • SEO danışmanlığı, Google algoritma güncellemelerini takip ederek, yeni algoritmalara uygun bir şekilde SEO stratejileri uygular. Yeni algoritmalara göre sitenizin trafik çekmesine yardımcı olur.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımda, doğru SEO stratejilerinin ve SEO danışmanlığının firmalar için önemini ele aldık. Siz de en etkili SEO stratejileri ile işinizi büyütmek istiyorsanız bizi takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın