Skip to main content

SEO Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır? Adımları!

Bir web sayfasında uyumlu görseller kullanmak son derece önemlidir. Bu nedenle büyük fayda sağlayabilmesi nedeniyle SEO resim optimizasyonu oldukça merak edilen konular arasındadır. Çağın ilerlemesi ve pazarlama yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan dijital pazarlama yöntemleri de sunduğu fırsatlar ve avantajlar sayesinde geleneksel pazarlama yöntemlerini gerisinde bırakmıştır. İçerik pazarlaması ile markalar, kısa sürede sektörde rakiplerinin önüne geçebilir. Bunun yanı sıra bu içeriklerde SEO teknikleri kullanılmadığı sürece üretilen içerikler etkili olmaz. SEO ya uyumlu bir şekilde oluşturulan içerikler, Google algoritmalarına uyumluluk sağlayarak arama sonuçlarında daha üst sıralamalarda yer alabilirler.

Bu teknikleri uygulamak için önemli olan birkaç kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerden biri de içeriklerde kullanılan görsellerdir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “SEO Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır? Adımları!” konusu hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

seo-resim-optimizasyonu-nedir

SEO Resim Optimizasyonu Nedir?

SEO resim optimizasyonu, görsel ve resimlerin; yüklenecekleri web sayfaları ve içeriklere uygun olması üzerinedir. Genel olarak sayfanın yapısını bozmadan en yüksek etkiyi sağlaması için çalışmalar yapılan optimizasyon faaliyetleri olarak ifade edilir.

Bu teknikte içeriklerdeki kelimeler kadar görseller de önemlidir. Bu resim optimizasyon çalışmaları ise SEO çalışmalarında da yer alan ayrıca bir konudur. Görsellerin optimizasyonu sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar; orijinal görsellerin kullanılması, başka firmalara ait reklam veya sloganların bu görseller üzerinde yer almaması ve resim kalitesinin yüksek olmasıdır.

Kullanıcılar, bir internet sitesinde en çok görsellere ve sitenin tasarımına dikkat eder. Bu nedenle içeriklerde tercih edilen resimlerde göz yoracak renklerin kullanılmaması önemlidir. Bu durum içeriklerin oldukça karışık gözükmesine ve ziyaretçi kullanıcıların devamlılık oranını düşürmektedir.

SEO faaliyetleri ile arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak daha kolay olsa da web site tasarımı da sade ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu sayede kullanıcıların devamlılığı sürdürülebilmektedir.

SEO uyumlu resim optimizasyonu, arama motorlarının sayfayı daha üst sıralarda yer edinmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bzı durumlarda görsellerin daha ön planda yer alması dikkat çeker. Bu yüzden web siteyi ziyaret eden kişilerin resim ile uyumlu içeriklere göz atması sağlanabilmektedir. Böylece markaya ait içerikler marka bilinirliğini artırabilir.

SEO Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO resim optimizasyonunun, web sitelere ya da içeriklere yüklenilmesi istenen görsellerin, sitenin tasarımıyla uyumlu olması ve sayfanın yapısını bozmadan en etkili şekilde fayda sağlaması amacıyla yapılan çalışmalar bütünü olduğundan bahsetmiştik.

Bu çalışmaların görsellerin düzenlenmesi ve arama motorlarınca tanınması sayfanın güvenilirlik kazanmasına önemlidir. Çok uzun yazılarla kullanıcıların ilgilerini yitirmemeleri için görsele artırılabilmektedir.

Yüklenilmesi istenen görsellerin içeriklerle uyumlu olması, sayfaların tanınması için gerekli olan SEO kriterleri arasında yer almaktadır. Bu noktada içeriklerle uyumlu görseller için pek çok uygulama vardır. Bunlardan herhangi biri kullanılarak istenilen görsel oluşturulabilmektedir.

seo-uyumlu-gorsel-ne-anlama-gelir

SEO Uyumlu Görsel Ne Anlama Gelir?

Arama motoru sonuçlarında ön sıralarda olmak için belirli kriterlere uymalısınız. Bu kriterlerin tamamını kapsayan kavaram SEO denir. Ne kadar iyi bir web siteye veya mükemmel içerikler oluşturuşa dahi bunlarda SEO teknikleri kullanılmadan beklenilen başarı sağlanamamaktadır.

Kullanılan bu teknikler ile marka web sitesinin arama sonuçlarında daha fazla konuda görünürlük elde eder. Bu durumda daha geniş kitlelere ulaşmak da mümkündür. SEO ile uyumlu içerikler için en önemli etkenlerden biri görsellerdir. Görseller, bu tekniklere uyumlu olması adına optimize edildiği sürece kullanıcıların daha çok dikkatini çeker.

seo-uyumlu-gorsel-kullanimi-neden-onemlidir

SEO Uyumlu Görsel Kullanımı Neden Önemlidir?

Resim optimizasyonunun, web sitelere ya da içeriklere yüklenilmesi istenen görsellerin, sitenin tasarımıyla uyumlu olması ve sayfanın yapısını bozmadan en etkili şekilde fayda sağlaması amacıyla yapılan çalışmalar bütünü olduğundan bahsetmiştik.

Yapılan bu optimizasyon çalışmaları, arama motorlarında daha üst sıralarda yer edinmesine yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda içeriklerde kullanılması istenen görsellerin ön planda tutulması daha etkili olabilir. Bu sebeple siteye daha fazla ziyaretçi çekilerek içeriklere yapılan tıklanma oranı artabilmektedir.

Artan tıklanma oranları sayesinde oluşturulan web site, bulunduğu sektörde daha tanınır bir hale gelebilir. SEO optimizasyonu içerisinde yer alan resim ve görsel optimizasyonu bu nedenle oldukça önemlidir. Bu optimizasyon çalışmalarını önemli yapan diğer hususlardan bahsetmek gerekirse:

Daha Hızlı Bir Web Site

Ziyaretçileri sitede tutabilmek adına siteye erişim hızı oldukça önem arz etmektedir. Fakat resim optimizasyonu bulunmayan bir web sitesinde bu süre uzayacağından dolayı çoğu kullanıcı sayfa görüntüsü almada siteyi terk etmeye başlamaktadır. Bu durum da olumsuz bir etki yaratmaktadır.

Daha İyi Bir Sunucu Deneyimi

Yüksek performanslı bir sunucuya sahip olunsa dahi yüksek boyutlu görsellerin yükleme süresini artırmaktadır. Bu noktada görsellerin boyutları optimize edilirse daha performanslı bir sunucuya sahip olunabilmektedir.

Arama Motoru Sıralamasına Etki Edebilir

Özellikle Google gibi arama motorlarında hızlı web siteleri daha üst sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle içeriklerde bulunan resimlerin optimize edilmesi, arama motoru sonuçlarında web sitenin sıralamasını olumlu etkiler. Bu sayede yüksek performanslı bir web sitesi, arama motorlarında kısa sürede daha üst sıralarda yer alır.

adim-adim-seo-resim-optimizasyonu

Adım Adım SEO Resim Optimizasyonu!

SEO resim optimizasyonunun ne olduğundan ve neden önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu optimizasyon faaliyetlerini sürdürmek için belirli adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar doğru şekilde uygulandığında etkili sonuçlar verir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Görseller ve İçerikler Birbiriyle Uyumlu Olmalıdır

Sayfa üzerinde yer alan yazı ve görsellerin birbirleriyle alakalı olmasına dikkat edilmelidir.

Görsellerin Doğru Şekilde Yerleştirilmesi

Sayfa üzerinde yer alan yazı ve görseller olması gereken en doğru şekilde içeriğe yerleştirilmelidir. Bunun nedeni web siteye erişebilme açısından bir okuyucunun içeriği okuduğundan bu görsellerin yazı akışını bozmaması gerekmektedir.

Önemli Metinler ve Sayfa Başlıklarını Görsellere Eklemelidir

Hedef kitleniz görsellere erişemeyebilir. Bu nedenle sayfa başlığı, menü ögeleri gibi nesnelere görseller eklenmemelidir.

Görseller Tüm Cihazlarda Görüntülenebilir Olmalıdır

Google’da yapılan görsel aramalarının çoğu mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu durum göz önüne alınarak görsellerin ve web site içeriklerinin tüm cihazlarda uyumluluk göstermesi önem arz etmektedir. Bu nedenle sitenin içeriği ve görseller responsive yani uyumlu olmalıdır.

Görsel URL Yapıları Doğru Şekilde Yapılandırılmalıdır

Google da yer alan algoritmalar, görselleri daha iyi gözlemlemek için görsel dosya adı ve URL’lerini kullanır. Bu sebeple Görselin web siteye yüklenmeden önce dosya adını içeriğe uygun bir şekilde ve boşluksuz olarak oluşturulması gerekmektedir.

Site Hızı İçin Görsellerin Optimize Edilmesi

Görseller, bir web sayfasında en çok yer kaplayan nesnelerdir. Bu nedenle görsellerin sitenin açılma hızını yavaşlatmayacak bir şekilde optimize edilmesi gerekmektedir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “SEO Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır? Adımları” konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın