seo-uyumlu-makale-ornekleri

15 Ağustos 2022, 1 Yorum

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı? SEO Uyumlu Makale Örnekleri

Değişen ve gelişen dünya düzeniyle internet, hayatımızın her noktasında bize eşlik etmektedir. İnternetin doğru kullanımı ve doğru bilgiye ulaşmak her yaş grubu için önem arz etmektedir. Bu noktada ise SEO önemli bir role sahiptir. Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilen Search Engine Optimization (SEO), web sitenin çeşitli çalışmalar ile optimize edilmesidir. SEO ile hedeflenen anahtar kelime aramalarında web siteniz üst sıralarda yer alabilir. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara yükselmesini sağlayan SEO, her firma için büyük bir gereksinimdir. Bunun sonucunda ise en çok merak edilen konulardan birisi: “SEO uyumlu makale nasıl yazılır? SEO uyumlu makale örnekleri nelerdir?” konusudur.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda sizlere SEO uyumlu makale nasıl olmalı ve SEO uyumlu makale üretimi için anahtar kelime çalışması nasıl yapılır konularını ele alacağız.

seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale, kullanıcıların ulaşmak istediği bilgiyi sunan özgün makalelerdir. Makale yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Hitap edeceğiniz hedef kitleyi belirleyin.

SEO uyumlu makale yazmadan önce ön araştırma yaparak yaş grubu, cinsiyet, sosyal gruplar gibi hangi kitleye hitap edeceğinizi belirlemek işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Konunuz hakkında doğru ve detaylı araştırma yapın.

SEO uyumlu makale yazımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri konu hakkında doğru ve detaylı araştırma yapmaktır. Güncel ve yeni bilgilerle makalenizin içeriğini zenginleştirebilirsiniz. Bu durum okuyucuların hoşuna gidecektir.

 • İçeriğinize uygun anahtar kelimeleri belirleyin.

Kullanıcılar anahtar kelimeler ile arama yapar. Arama motoru olan Google’da bazı algoritmalar mevcuttur. Google algoritmaları, arama sorgularında konu ile alakalı sayfaların bulunmasına ve sıralanmasına olanak sağlar. Makalede kullanacağınız anahtar kelimelerin arama motoru algoritmalarına uygun olması içeriğinizin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını kolaylaştırır.

 • Yaratıcı başlık ve alt başlıklar oluşturun.

Özgün ve yaratıcı başlıklar sayesinde rakiplerinizden farklı olabilirsiniz. Başlıklar, ele alacağınız konunun özüdür. Sadece bir başlık kullanılarak yazılan yazıda konu ve anlam bütünlüğü sağlamak oldukça zordur. Her başlık, okuyucunun dikkatini canlı tutmanızı sağlar. Ayrıca başlıklar ve alt başlıklar içeriğinizin arama motorlarında görünürlüğünü artırır.

 • Kısa ve akıcı cümleler kurun.

Kısa ve akıcı cümleler hem yazar için hem de okuyucu için kolaylık sağlar. Bunun nedeni ise uzun cümlelerde anlam, verilmek istenen mesajın dışına çıkabilir.

 • Yazım kurallarına uygun yazın.

Noktalama işaretlerinin kullanılmadığı durumlarda cümlede anlatım bozukluğu meydana gelebilir. Bu da okuyucunun karşılaşmak istemediği bir durumdur. Google da okunması kolay ve anlaşılır içerikleri ön plana çıkarır.

 • İçeriğinize uygun görseller ekleyin.

SEO uyumlu makalenizde kullanacağınız özgün görseller okuyucunun konuya odaklanmasını sağlar. Ayrıca görsellerle zenginleştirdiğiniz içerik okuyucuların ilgi alanlarına hitap edebilir.

seo-uyumlu-makale-nasil-olmali

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu makalenizin içeriği kesinlikle özgün olmalıdır. Özgün içeriğiniz ile okuyucuda merak uyandırabilir, rakiplerinizden farklı olabilirsiniz. Makaleniz giriş, gelişme ve sonuç bölümleriyle birlikte en az 300 kelime olmalıdır. Oluşturduğunuz makale hangi konuyu barındırıyorsa o konuya ait anahtar kelimeleri içermesi gerekir. Ayrıca makalenizi yazarken, dikkat çekici bir giriş bölümüyle başlayıp konuyu detaylı bir şekilde ele almalısınız. Bunun yanı sıra sonuç bölümünde de bu detaylara yer vermelisiniz.

SEO Anahtar Kelime Belirleme Çalışması

Anahtar kelime, içeriğinizi net bir şekilde yansıtan kelime veya kelime gruplarıdır. SEO açısından ise anahtar kelimeler, kullanıcıların içeriğinize ulaşmasını sağlar. Bu yüzden anahtar kelimeler içeriğinizle ilgili olmalıdır. SEO anahtar kelime belirlemek için birçok kaynak mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılan ve doğru sonuçları kullanıcılara sunan Google Anahtar Kelime Planlayıcısıdır (Keyword Planner).

seo-uyumlu-makale

En Etkili SEO Uyumlu Makale Örnekleri

En etkili SEO uyumlu makale örneklerine sahip olmak için dikkat edilmesi gereken belirli kriterler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Makale içeriğini güncel ve özgün yazmak.
 • Rakipleri takip etmek.
 • Makale kurallarına uymak.
 • Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına uymak.
 • Ele aldığınız konunun kapsam dışına çıkmamak.
 • Anahtar kelimeleri, kullanılan kelime sayısına orantılı kullanmak.

Content Faktory ekibi olarak bu yazıda, “SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı? SEO Uyumlu Makale Örnekleri” konusunu ele aldık. SEO ve SEO uyumlu makale oluşturmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!

 

İlginizi Çekebilir: SEO Danışmanlığı Almanız için 4 Neden!

 

1 Yorum

Comments are closed.