sosyal-medya-icin-icerik-plani-hazirlama-sureci

14 Mart 2023, 0 Yorum

Sosyal Medya için İçerik Planı Hazırlama Süreci

Sosyal medya platformlarında belirli süre içerisinde içeriklerin yayımlanması sebebiyle içerik planı hazırlama oldukça merak edilen konular arasındadır. İçerik planı sayesinde markanın sosyal medya hesaplarında içeriklerin hangi aralıklarla yükleneceği belirlenebilmektedir. Böylece kullanıcılar, her gün belirlenen saatte içerikleri görüntülemektedir. Bu durumda daha fazla görüntülenme oranı almak mümkündür. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Sosyal Medya için İçerik Planı Hazırlama Süreci” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız!

icerik-plani-hazirlamanin-adimlari-nelerdir

İçerik Planı Hazırlamanın Adımları Nelerdir?

İçerik planı, sosyal medya hesaplarında belirli zamanlarda içeriklerin paylaşılmasını bu sayede daha fazla görüntülenme almayı sağlayan planlamadır. Kısacası sosyal medya planlamalarının doğru bir şekilde yapılması halinde markanın bilinirliğinin artabilmesini sağlar.

Bu nedenle bu planlamalar doğru ve düzenli şekilde yapılmalıdır. Bu durum, bazen kişisel olarak da yapılabildiği gibi daha profesyonel görünmesi bakımından sektördeki ajanslarla birlikte faaliyetler yürütülebilmektedir.

Bu hizmetleri veren firmalarla birlikte faaliyetler yürüterek profesyonel şekilde oluşturulan içerikler, daha geniş kitlelerin ilgisini çeker. Bunun yanı sıra bir içerik planının nasıl hazırlandığını sair adımlar aşağıdaki gibidir:

Marka Hedeflerini Belirlemek

Öncelikle markanın sektördeki yerinin tespitini yapmalı, sonrasında markanın olunması istenilen konum belirlenmelidir.

Rakiplerin Analizi

Markanın hedeflerinin belirlenmesinin ardından, sektörde rekabet içerisinde bulunan rakip firmalar hakkında analizler yapılmalıdır. Rakiplerin yaptıkları nasıl içerikler ürettiği, bu içerikleri hangi mecralarda paylaştıkları, hangi düzende mecralara yüklendiği hakkında analizler yapılarak, marka için rakip firma hakkında fikir edinilebilmektedir.

Hedef Kitleyi Tanımak

Bir içerik planı hazırlarken en önemli unsurlardan birisi de hedef kitleyi tanımaktır. İçerikler oluşturulurken kitlenin ilgi ve alakası göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle doğru hazırlanmayan bir içerik, kitlesinin ilgisini çekmez ve tüm emekler boşa gitmiş olur. Fakat iyi yapıldığı durumda markaların hedeflerine daha kısa sürede ulaşabilmesini sağlamaktadır.

Markanın İçerik Kategorilerini Belirlemek

Oluşturulan içerikleri kategorize etmek hem görünüm hem de kullanım açısından oldukça önemlidir. İçeriklerin kategorize edilmesi sayesinde

Oluşturulan İçerikleri Kontrol Etmek

İçerikleri oluştururken bazen yazım, dil bilgisi hatası vb. pek çok hata ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada kusursuz bir içerik ortaya çıkarmak için test aşaması oldukça önemlidir. İçerisinde çok fazla yazım hatası bulunan bir içerik, kullanıcıların markaya olan izleniminin değişmesine neden olur. Bu nedenle içerikleri yayımlamadan önce kontrol etmek gerekir.

İçeriklerin Paylaşılma Zamanları

İçerikleri belirli günler ve saatte yayımlamak oldukça önemlidir. Bunun nedeni kullanıcıların aktif olduğu saatlerde içeriğin en fazla görüntülenme oranını alması sağlanabilmektedir. Bu nedenle içerikler için belirli bir yayımlama takvimi oluşturmak gerekir. Buna bağlı kalarak paylaşımlar yapmanızı öneririz.

icerik-plani-hazirlamak-neden-onemlidir

İçerik Planı Hazırlamak Neden Önemlidir?

İçerik planları, sosyal medya hesaplarında belirli zamanlarda içeriklerin paylaşılmasını, bu sayede daha fazla görüntülenme oranını almayı sağlayan planlar bütünü olarak tanımlandığını belirtmiştik. Bu planları markalar için önemli yapan pek çok husus bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

Sosyal medyada yapılan reklam ve tanıtım kampanyalarını izlemeye, bu izlenimler sonrasında analizler yaparak ölçümlemeye yardımcı olur.

Kurum içerisindeki ekiplerin belirli bir düzen içerisinde faaliyetler yapmasını sağlar. Böylece kurumlar içerisinde karışıklığın önüne geçilebilir.

Sosyal medyada içeriklerin paylaşılması sonrasında herhangi bir hatanın olmaması kullanıcılar üzerinde iyi bir izlenim bırakmaktadır. İçerik planları sayesinde bu hatalar kontrol edebilir ve sorunlar çözümlenebilmektedir.

Birlikte iş yapılan firma sayısı göz önüne alındığında sosyal medya içerik planları daha önce belirlenen stratejileri sayesinde işten zaman kazanmayı sağlamaktadır.

etkili-sosyal-medya-icerigi-nasil-olmali

Etkili Sosyal Medya İçeriği Nasıl Olmalı?

İçerik planları, sosyal medya hesaplarında belirli zamanlarda içeriklerin paylaşılmasını, bu sayede daha fazla görüntülenme oranını almayı sağlayan planlar bütünü olarak tanımlandığını belirtmiştik.

Yapılan içerik planlarından kaliteli ve etkili sonuçlar elde edebilmek için planı oluştururken bazı unsurlara dikkat etmek ve hedefler belirlemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra iyi ve etkili bir içeriğin barındırması gereken özellikler şunlardır;

  • Markanın hedefleri ve amaçlarının net bir listesi.
  • Mevcut sosyal medya platformlardaki hesapların yönetimi ve kanalların belirlenmesi.
  • Sektörde rekabet edilen rakiplerin yaptıkları hakkında analizler yapmak.
  • Markaya ait temel bir sosyal medya içerik stratejisi.
  • Belirli zamanlar ve saatlerde içeriklerin yayımlanabilmesi için sosyal medya takvimi oluşturma.
  • Oluşturulan içeriklerin kullanıcılar tarafından ne kadar beğenildiğini ölçmek için yöntemler.

Tüm bu özelliklere sahip olan bir içerik planı sayesinde kısa sürede faaliyet gösterilen sosyal medya platformlarında daha üst noktalara gelinebilmektedir.

etkili-bir-icerigin-puf-noktalari

Etkili bir İçeriğin Püf Noktaları Nelerdir?

Sosyal medya platformlarında içerik yayımlamak isteyen kişiler için verebileceğimiz en önemli püf nokta, içerikleri tüm platformlara yükleme hatasıdır. Bu durum platformlarda bulunan kitleler için markanız üzerinde acemi bir marka olduğu izlenimini verecektir.

Content Faktory ekibi olarak bu yazıda “Sosyal Medya için İçerik Planı Hazırlama Süreci” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Etkili Sosyal Medya Hesap Yönetimi İpuçları

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir