sosyal-medya-pazarlamasi-nedir-ve-stratejileri-nelerdir

9 Mart 2023, 0 Yorum

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir ve Stratejileri Nelerdir?

Sosyal medya platformları kullanarak ürün veya hizmetlerin tanıtımı yapılır. Bunun yanı sıra ürünün satılabilmesi için sosyal medya pazarlaması yöntemleri uygulamak, markalar için oldukça önemlidir.

Gün geçtikçe daha önemli hale gelen sosyal medya platformları, reklam faaliyetleri için çeşitli faydalar sunar. Bu bakımdan oldukça büyük hizmet sunan bu platformlarda, markanın reklamı yapılarak daha büyük kitlelere tanıtılabilmektedir. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “Sosyal Medya Pazarlaması Nedir ve Stratejileri Nelerdir?” konusu hakkında kapsamlı bilgiler paylaşacağız!

sosyal-medya-pazarlama-nedir

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya platformları, markalar için günden güne önemi artan bir alandır. Günümüzde en etkili pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştiği bu platformlarda, bu yöntemler ile reklam ve tanıtım yapılabilir. Bunun sonucunda markanın bilinirliği artabilir ve ürünlerine talep oranı yükselebilmektedir. Başka bir deyişle, sosyal medya platformlarında uygulanan tüm pazarlama stratejilerine Sosyal medya pazarlaması denilmektedir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanan markalar genel olarak belirledikleri hedef kitleye ulaşmaları tam olarak mümkündür. Bu noktada devreye giren sosyal medya pazarlaması, daha düşük maliyetlerle doğru hedef kitleye ulaşabilme olanağı vardır.

sosyal-medya-pazarlamasinin-onemi-nedir

Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi Nedir?

Günümüzde akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla faaliyet yürüten markalar için sosyal medya pazarlaması önemli hale geldi. Sosyal medya hizmetleri, sosyal medya ürünleri hakkında reklam ve tanıtım kampanyaları düzenler. Yapılan bu tanıtım faaliyetleri sonucunda markanın bilinirliği artabilir ve ürünlere olan talep oranı yükselebilmektedir.

 Başka bir deyişle, sosyal medya platformlarında uygulanan tüm pazarlama faaliyetlerine sosyal medya pazarlaması denilmektedir. Bu pazarlama yöntemlerini önemli hale getiren özelliklerden bahsetmek gerekirse:

 • Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha düşük maliyetler gerektirmektedir.
 • Sağladığı tanıtım hizmetleri sayesinde markaların bilinirliğini artırmada yardımcı olmaktadır.
 • Sosyal medya platformları yardımlarıyla markalar, ürün ve hizmetleriyle ilgili hedef kitle belirleyebilmektedir.
 • Kullanıcılardan ürün ve hizmetlerle ilgili geri dönüşler alabilir, bu kapsamda geliştirmeler yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Bu yöntemleri kullanarak faaliyet gösteren bir örnek vermek gerekirse; Dimes örnek verilebilir. ‘Hayata başka’ bak sloganıyla; eğlenceli ve motive edici bir içerik sunarken bir yandan da ürünlerinin pazarlamasını yapmaktadır.

sosyal-medya-pazarlamasinin-avantajlari-nelerdir

Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

Markaların, Sosyal medya platformlarında faaliyet göstermesi oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Markalara sunulan bu avantajlardan bahsetmek gerekirse:

 • Sosyal medya platformlarında ücretsiz bir şekilde hesap oluşturarak markalara ait ürünlerin satışını yapabilirsiniz.
 • Ayrıca cüzi bir maliyetle ücretli reklamlar yayınlamak mümkündür. Bununla birlikte ürünlerin hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaştırılması sağlanabilmektedir.
 • Sosyal medya pazarlaması yöntemi, avantaj sağlamasının yanı sıra geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha düşük maliyetler gerektirmektedir.
 • Sosyal medya pazarlama yöntemlerinde, farklı ürün ve hizmetler için bir kampanya oluşturulabilir.
 • Yapılan ürün satışları sonrasında kullanıcılardan alınan geri bildirimler ile sorunlar tespit edilebilir. Bunlara göre düzenlemeler yapılabilmektedir.

Sosyal medya pazarlama yöntemlerinin sağladığı tüm avantajlardan bahsettik. Fakat tüm bu avantajların yanı sıra markalar için birçok dezavantaj olabilmektedir. Olabilecek dezavantajlardan bahsetmek gerekirse:

 • Sosyal medyada paylaşılan gönderilere, kullanıcılar tarafından olumsuz yorumlar geldiğinde marka için büyük sorunlar meydana gelir.
 • Yapılan yanlış bir stratejiyle birlikte sosyal medya pazarlaması yapmak bütçeyi ve zamanı boşa harcayabilmektedir.
 • Atılan içeriklerden memnun olmayan kullanıcılar, ürün veya hizmetlerin eksikliklerini belirtebilirler.
 • Sosyal medya pazarlama yöntemleriyle iyi sonuçlar elde edebilmek için ücretli reklam kampanyaları yürütmek gerekir.
sosyal-medya-pazarlamasi-stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Sosyal medya platformlarında faaliyet göstermek, markalar için oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca sosyal medya pazarlaması yöntemleri için bir strateji oluşturmak gerekmektedir. Bu noktada kullanabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Hedefleri Belirlemek

Markanın sosyal medya pazarlamasıyla sektörde hangi konumda olmasına, nasıl bir imaj yaratmak istediğine ve hedef kitlesinin kim olacağına doğru bir şekilde karar verilmesi gerekir.

Hangi Sosyal Medya Kanallarında Faaliyet Gösterileceğini Belirlemek

İnternet üzerindeki sosyal medya platformlarının sayısı oldukça fazladır. Herhangi bir markanın tüm sosyal medya platformlarında faaliyet göstermesi oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle, belirlenen hedeflere göre sosyal medya platformu seçerek faaliyetleri sürdürmek mümkündür.

Çeşitli İçerik Stratejileri Oluşturmak

Markaların sosyal medya platformlarında paylaştıkları; videolar, etkinlikler, oyunlar, yarışmalar gibi içeriklerle sektörde rekabet edilen rakiplere fark atılabilmektedir. Bu stratejiler ile diğer firmalardan daha özgün olmak mümkündür.

Reklamlar İçin Bütçe Belirleme

Genel olarak tüm platformlarda marka için reklamlar önemlidir. Ayrıca reklam faaliyetleri için belirli bir bütçe ayırmak gerekir.

Kitleye Gerçek Hikayeler Anlatmak

Markalar, bir ürünün talebini artırmak için ürünle ilgili gerçek bir hikâye oluşturur. Oluşturulan bu hikayeler sayesinde marka ile kullanıcılar arasında samimi bir etkileşim oluşturmaya katkı sunmaktadır.

Planlama Yapmak

Markalar haftalık veya aylık olacak şekilde bir içerik planı oluşturmalıdır. Bu plan ile kullanıcılar içeriklerin paylaşıldığı saatte hesabı görüntüleyerek içeriği inceler. Bu durum ayrıca görüntülenme oranını en yükseğe çıkarmak için oldukça önemli bir husustur.

Content Faktory ekibi olarak bu yazıda “Sosyal Medya Pazarlaması Nedir ve Stratejileri Nelerdir?” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında güncel bilgiler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yaz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir