Skip to main content

WordPress Meta Açıklaması ve Anahtar Kelime Ekleme!

WordPress kullanan web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda olması için WordPress meta açıklaması kullanması gerekir. Bunun için WordPress meta açıklaması nasıl yapılır konusu oldukça merak edilmektedir.

İnternet, sunduğu pek çok hizmet ve avantajlar ile kısa sürede milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapmıştır. Yüksek kullanıcı sayısına sahip olan pek çok marka, dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak faaliyetler göstermeye başlamıştır.

Bu noktada markanın bilinirliğini artırmak için önemli bir husus ise SEO teknikleridir. SEO tekniklerini doğru uygulayan bir firma, Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkar. Böylece daha büyük kitlelerin ilgisini çekebilir. Bu tekniklerde kritik bir öneme sahip diğer bir faktör ise meta açıklamasıdır. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “WordPress Meta Açıklaması ve Anahtar Kelime Ekleme!” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız!

wordpress-meta-aciklamasi-nedir

WordPress Meta Açıklaması Nedir?

Meta açıklaması, Google gibi arama motorlarında elde edilen sonuçlar ile sitelerin yayınladıkları içeriklerin konusuna ilişkin açıklamalardır. Kısacası web sitelerde yayınlanan içeriklerin özetini anlatan HTML öğeleridir denebilir. ‘<head>’ tagları arasında kullanılan bu etiketler sayesinde SEO açısından arama motorlarına optimize olarak, daha üst sıralamalarda bulunmayı sağlayabilmektedir.

Meta açıklamaları, arama motorlarında yapılan sorgulamalar sonucunda web sitelerin alt kısmında içerik hakkında bilgilerdir. Bu bakımdan arama motorlarında görünürlük oranını da etkileyebilmektedir.

Tüm faktörleri göz önüne aldığımızda meta açıklamaları; belirli kurallar ve hususlara uygun bir şekilde oluşturulmalıdır. Bu kurallar aşağıdaki gibidir:

Toplam Karakter Sayısı

İyi ve açıklayıcı bir açıklama için toplamda 50 ila 160 karakter kullanılması önerilmektedir. Yapılacak açıklamaların anlaşılabilir, açıklayıcı ve en önemlisi özgün bir şekilde yazılmalıdır. Bu kriterler doğru bir şekilde sağlanıldığında yüksek tıklanma oranı elde edilebilmektedir.

Anahtar Kelime Kullanımı

İçeriklerin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için SEO tekniklerine uyumlu bir şekilde oluşturulmalıdır. SEO uyumluluğunu sağlayabilmek adına sağlanması gereken kriterlerden birisi de içerikte anahtar kelimelerin kullanılmasıdır. Anahtar kelimelerin anlamlı bir şekilde cümle içerisinde kullanılması sıralama açısından oldukça etkili olabilmektedir.

Arama Motoru Algoritmalarına Uyumluluk

Meta açıklamalarının doğru bir şekilde oluşturulduğunda Google gibi arama motorlarında daha üst sıralamalarda yer alabilirsiniz. Bu noktada arama motorlarında bulunan algoritmalara, açıklamalar oluşturulurken dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Meta Açıklama Nedir? Nasıl Yazılır?

wordpress-anahtar-kelime-icin-bilmeniz-gerekenler

WordPress Anahtar Kelime Eklemek İçin Bilmeniz Gerekenler

Web sitelerde ve içeriklerde anahtar kelime kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle bu konuyu önemli yapan faktör ise SEO dur. Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi ve bu kelimelerle alakalı kelimeler kullanılması siteye oldukça olumlu etki yapabilmektedir.

WordPress altyapısı kullanan web sitelere anahtar kelime eklemenin en kolay yolu eklentiler kullanmaktır. Bunun için WordPress de ücretli veya ücretsiz pek çok içerik bulunmaktadır. Bu eklentileri kullanabilmek için yapılması gereken Eklentiler kısmına girerek, sizleri karşılayan arama kutusuna Meta Keyword yazmaktır.

Yapılan arama sonucunda, karşımıza çıkan bu eklentilerden herhangi birini indirebilir ve anahtar kelimeler eklenebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Google Keyword Planner Nedir? Ne İşe Yarar?

meta-baslik-etiketleri-nelerdir

Meta Başlık Etiketleri Nedir?

Meta title yani Türkçesiyle meta başlık, web sitenin başlığıdır. Arama motorlarında siteyi ziyaret eden kullanıcılara sitenin ne hakkında olduğu hakkında bilgi vermektedir. Bu etiketler de diğer meta etiketleri gibi <head> etiketinin içerisine dahil edilmelidir.

Herhangi bir içeriğin başlıksız olamayacağı düşünülemeyeceği gibi web siteleri de başlıksız düşünülemez. Hem arama motorlarının web siteyi tanımlamaları açısından hem de potansiyel kullanıcıların bir arama sonucunda sitenin başlığını görebiliyor olmalarından dolayı oldukça önemli bir faktör olmaktadır.

Ayrıca herhangi bir internet kullanıcısının arama motorları aracılığıyla yaptığı arama sonuçlarında, siteyi ziyaret edip, etmeyeceğine kararını, etkileyen önemli unsurlardan birisidir. Bu başlıklar, kısacası sitenin başlığını, sitenin hangi konuda olduğuyla ilgili kullanıcılarını bilgilendirmeyi sağlamaktadır. Bu faktörler sebebiyle meta başlığı oldukça önem arz etmektedir.

Search Engine Optimisation yani Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu, internet üzerinde bulunan sitelerin, arama motorları tarafından incelenme kriterlerini belirtmektedir. Yani kaliteli bir web site tespit eden arama motorları, bu sitelerin organik trafiğini artırmak amacıyla siteleri daha üst sıralarda yer edinmesini sağlamaktadır.

İnternet kullanıcılarının herhangi bir arama motoru ile yaptıkları aramalarda genellikle yaptıkları ilk şey, arama sonuçlarında karşılaştıkları ilk üç sitenin içeriklerine göz atmaktır. Çoğu kişi bu siteler haricindeki diğer siteleri görmemektedir. Bu nedenle bir internet sitesinin, bu aramalarda hangi sıralarda yer alınabileceğini belirleyen önemli unsurlardan biri olan SEO’da, bir sitenin başlığına oldukça önem göstermektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi arama motorlarının herhangi bir web sitesini tanımlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları meta başlıkların, SEO açısından önemli bir unsur olduğundan bahsetmiştik.

Doğru ve etkili bir şekilde hazırlanmış bir meta başlık, doğrudan SEO ya etki edebilir ve arama sonuçlarında daha üst sıralara yükselmeyi sağlayabilmektedir. Yani kısacası meta açıklamaları, SEO açısından önemli faktörler arasında gelmektedir.

meta-aciklamasinda-anahtar-kelime-kullanmanin-onemi

Meta Açıklamasında Anahtar Kelime Kullanmanın Önemi

Meta açıklamanın, arama motorlarında yapılan aramalarda, kullanıcıları karşılayan sonuçlarda web sitelerin alt kısmında yer alan, web siteyle içeriğine dair özet barındırdığından bahsetmiştik. Yapılan bu meta açıklamalarda anahtar kelimelere de yer vermek SEO uyumluluğu açısından oldukça etkili olabilmektedir. Bu durum uygulandığı taktirde web sitenin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer edinmesine yardımcı olabilmektedir.

Meta açıklamalarda anahtar kelime kullanmanın neden önemli olduğundan bahsetmek gerekirse:

  • Önemli anahtar kelimeleri açıklamalarda düzgün bir şekilde kullanmak, web siteye yapılan tıklanma oranı artırır.
  • Meta açıklamalarda bulunan anahtar kelimelerin daha öne çıkması açısından daha kalın bir şekilde gösterilmektedir. Bu durum içeriğe olan ilgiyi artırmaktadır.
  • İlgili anahtar kelimeyle alakalı arayışı olan tüketicilerin web siteleri tercih etme olasılığı artabilmektedir.

Meta Açıklaması Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Bu açıklamalarının, SEO açısından oldukça kritik bir öneme sahip olduğundan bahsetmiştik. Bu noktada meta açıklamaların uzunluklarına da dikkat edilmelidir. Meta açıklamalar genel herhangi bir uzunlukta olabilmektedir. Fakat Google, bu içerikler yaklaşık 155-160 karaktere kadar kısıtlamaktadır.

Bu nedenle meta açıklamaları yeterince açık bir şekilde olacak kadar uzun tutmak gerekmektedir. Bu sebepten ötürü açıklamaların 50 ila 160 karakter arasında tutulması önerilmektedir. Ancak önerilen karakter uzunluğu duruma bağlı olarak değişebilmektedir.

Bir meta açıklamayı daha kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmak için WordPress’te bulunan; Yoast SEO gibi pek çok eklenti indirmelisiniz. Böylece istenilen sonuçları kısa sürede elde ederek meta açıklaması oluşturulabilirsiniz.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “WordPress Meta Açıklaması ve Anahtar Kelime Ekleme!” konusunu detaylı bir şekilde ele aldık. Meta açıklamaları ve başlıklarıyla ilgili yeni ve güncel bilgiler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın