wordpressseostratejileri

15 Haziran 2021, Yoruma Kapalı

WordPress SEO Başlangıç Rehberi

Birçok firma internet serüvenine bir web site oluşturarak başlamak ister. Genellikle firmalar, WordPress SEO çalışmalarının pratik olması sebebiyle bir web site oluşturmak için WordPress’i tercih ederler.  Fiyat, kullanıcı deneyimi ve sistemin açık kaynak olmasından ötürü sürekli kendisini geliştirmesi de firmaların WordPress’i tercih etmesinin nedenleri arasında sayılabilir. 

WordPress ile kurulan sitelerin pek çok avantaj sunması, başlangıç aşamasından itibaren arama motorlarında iyi sıralamalar elde edeceği anlamına gelmez. Siteniz, doğru stratejiler ile SEO optimizasyonu yapılmasına ihtiyaç duyar. 

WordPress işinizi kolaylaştırmak için SEO stratejilerinizi uygulamanıza yardımcı olacak birçok özelliğe sahiptir. WordPress’in SEO uyumlu özellikleri ile sitenizi SEO uyumlu bir site haline getirmek çok daha kolay. Bu şekilde, Google aramalarında üst sıralarda yer alabileceksiniz. Şimdi WordPress SEO’nun nasıl yapılacağı hakkında daha detaylı açıklamalara geçelim.

wordpressseo

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress, tek başına etkili bir SEO stratejisinin yerini alamaz. İçerdiği özellikler ve eklentilerle size en doğru yöntemleri kullanabilme hizmeti sunsa dahi bu hizmet tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle WordPress alt yapısına sahip web sitelerin, arama motoru performansını artırmak için WordPress SEO stratejileri uygulamanız gerekir. WordPress, sahip olduğu eklentiler ile SEO için oldukça uygundur. Ayrıca dünya da en fazla kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress’tir. Dünyada yaklaşık her üç siteden ikisinde içerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanılmaktadır. 

WordPress kullanıyor olmanız SEO tekniklerinizin değişeceği anlamına gelmez. Yine doğru anahtar kelimelerle oluşturulmuş içerikler ve web site optimizasyonu uygulamanız gerekir. WordPress, sağladığı avantajlar ve eklentiler ile işinizi kolaylaştıracak çeşitli hizmetler sunar. WordPress eklentileri ve ayarlamalarını yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı bir şekilde ele alacağız.

İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

WordPress SEO Ayarları Nasıl Düzenlenir?

WordPress tabanlı sitenizi kurdunuz ve sitenizin Google aramalarında ilk sırada çıkmasını sağlamak için belirli WordPress SEO stratejileri oluşturdunuz. Bu stratejileri uygulamaya başlamadan önce WordPress sisteminde yapmanız gereken birkaç kriter mevcut. Bu kriterler aşağıdaki gibidir:

 • SEO uyumlu WordPress teması seçmelisiniz.
 • Tercih edilen alan adını seçmelisiniz.
 • Sitenizin görünürlük ayarlarını kontrol etmelisiniz.
 • SEO dostu URL yapıları ve sitenize site haritaları eklemelisiniz.
 • WordPress SEO eklentisi yüklemelisiniz.
 • Kategorileri ve etiketleri doğru kullanmalı, dâhili bağlantı kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Site hızını, performansını, görsellerini ve yorumlarını düzenli olarak optimize etmelisiniz.
 • Tam metinler veya özet içerik seçeneğini aktif hale getirerek kullanabilirsiniz.
 • Sitenize SSL (Secure Sockets Layer) ekleyerek sitenize ziyaretçiler açısından güvenli veri akışı sağlayabilirsiniz.
 • Güvenilir bir hosting firması seçmelisiniz.
 • Robots.txt dosyasını oluşturmalısınız. Google böcekleri, web sitenize girmek istediğinde ilk önce robots.txt dosyasını kontrol eder, dosyanın varlığına göre sitenizde gezinir.

wordpressseonasilyapilir

On Page SEO Nasıl Yapılır?

WordPress tabanlı sitenizi kurdunuz, gerekli ayarları yaptınız, internette görünmeye artık hazırsınız ancak bir eksik var. Bu eksik, sitenize gelecek olan ziyaretçiler. Bu eksiğinizi kapatabilmek ve Google arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için WordPress tabanlı sitenizde On Page ve Off Page SEO teknikleri uygulamalısınız. Bu teknikleri doğru uyguladığınızda, sitenizin daha fazla trafik çekeceğinden emin olabilirsiniz. Bu başlığımızda, Wordpres On page SEO’nun nasıl yapıldığını maddeler halinde ele alacağız.

 • Müşteri gözünden bakarak müşteri isteğine uygun, bilgilendirici içerikler oluşturmalısınız.
 • İçerikleri ilgili anahtar kelimeler ile oluşturarak, içeriğin Google arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlamalısınız.
 • İçeriklere uygun ve ilgi çekici başlık ve alt başlıklar bulmalı, başlık hiyerarşisine önem vermeli ve başlıkların anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olmalısınız.
 • İçeriğinizle alakalı, doğru boyutlanmış ve alt metinleri doğru bir şekilde oluşturulmuş görseller kullanmalısınız.
 • Web sitenin açılış hızı ve mobil optimizasyonunu yaparak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmalısınız.
 • Meta açıklamalarını ve başlıkları düzenleyerek, ana sayfa ve menüleri kullanım açısından geliştirmelisiniz.
 • URL’lerin SEO uyumlu ve anahtar kelimelere uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Sitenizi ziyaret eden kişilere daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için 404 hatası veren sayfalarınızı optimize etmelisiniz.

onpageseo

Off Page SEO Nasıl Yapılır?

WordPress tabanlı sitemizde On Page ve Off Page SEO tekniklerinin öneminden bahsettik ve On Page SEO tekniklerini maddeler halinde ele aldık. Şimdiyse Off Page SEO teknikleri neleri kapsadığını detaylı bir şekilde ele alalım.

Off Page SEO tekniklerine örnek verecek olursak; içeriklerimizin başka kişilerin sayfasında yer alması yani backlink çalışmaları yapmak diyebiliriz. Backlink; ücretli ve ücretsiz backlink olarak iki kategoride incelenebilir. Ücretsiz backlinke yorum backlink, profil backlink, resim backlink, tanıtım backlink gibi örnekler verilebilir. Ücretli backlink ise belirli bir ücret karşılığında farklı web sitelerde yayınladığımız içeriklerin tümüdür.

İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Bir diğer Off Page SEO tekniği markanızı sosyal medya platformlarında ön plana çıkarmaktır. Sosyal medya, firmalar ve müşteriler arasında iletişim açısından önemli bir basamaktır. Sosyal medyada var olmak için hedef kitlenizi iyi belirlemeli, paylaşımlarınızı kitlenize göre düzenlemelisiniz. Sosyal medyanızda müşterilerinize yer vererek sosyal ispatı kullanabilir potansiyel müşterilerin güvenini kazanabilirsiniz.

wordpressseoaraclari

WordPress SEO Araçları Nelerdir?

WordPress sitenizin SEO uyumlu olmasının öneminden yukarıda bahsetmiştik. Şimdi de SEO uyumlu siteniz için kullanacağınız WordPress SEO araçlarını maddeler halinde ele alalım.

 • Yoast SEO: Eğer WordPress ile ilgili bir araştırma yaptıysanız mutlaka bu araç karşınıza çıkmıştır. Yoast SEO eklentisinde anahtar kelime optimizasyonu, içeriklerinize snippet ekleme ve güncel Google algoritmalarına göre sitenizi optimize etme gibi özellikler mevcuttur.
 • All in One SEO Pack: Kurulumu ve kullanımı kolay olduğu için en çok tercih edilen eklentilerden biridir. Bu eklenti ile sayfaların, etiketlerin başlık ve meta açıklamalarını kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Site haritası ve Google Analytics entegrasyonu, sitenizi yavaşlatabilecek botları engelleme gibi özelliklere sahiptir.
 • The SEO Framework: SEO Framework, Yoast ve All in One SEO Pack’deki özelliklerin çoğuna sahiptir. Ek özellikler için para ödemenizi gerektirmeyen, reklamsız ve hızlı bir eklentidir. SEO Framework, AMP entegrasyonu, yerel SEO ayarları ve gizli mod desteği gibi özelliklere sahiptir.
 • SEO Squirrly: SEO Squirrly’nin en önemli özelliklerinden biri araştırma ve analizlere odaklanan bir WordPress SEO eklentisi olmasıdır. Zengin snippet sunmak, Google aramalarındaki sıralamalarınızı da takip etmenize yardımcı olur. 
 • Rank Math SEO: Rank Math SEO; kullanıcı deneyimini ön planda tutan, Yoast SEO ile benzerlik gösteren en iyi WordPress SEO eklentilerinden biridir. Bu eklentinin Google Search Console entegrasyonu; otomatik alt yazı ve başlık ekleme, sitenizdeki kırık bağlantıları bulma ve düzenleme, XML site haritası oluşturma gibi özelliklere sahiptir.
 • SEOPress: SEOPress reklamsız olarak kullanabileceğiniz bir WordPress SEO eklentisidir. Başlık etiketiyle birlikte meta başlıkları, açıklamaları, snippet yönetme ve XML ve HTML site haritaları oluşturma gibi özelliklere sahiptir. Ayrıca, anahtar kelime analizi yaparak SEO uyumlu içerik yayınlamak gibi özelliklerde mevcuttur.

İlginizi Çekebilir: SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Content Faktory ekibi olarak bu yazımda, ‘‘Wordpress SEO nasıl yapılmalıdır?’’ konusunu ele aldık. Siz değerli okurlarımız için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Siz de en etkili SEO stratejileri ile işinizi büyütmek istiyorsanız bizi takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin!