youtube-pazarlama-teknikleri-ve-onemi

10 Kasım 2022, Yoruma Kapalı

Youtube Pazarlama Teknikleri ve Önemi

Teknolojinin gelişmesi ve pazarlama yöntemlerinin yenilenmesiyle birçok geleneksel pazarlama yöntemi, yerini dijital pazarlama tekniklerine bırakmıştır. Dijital pazarlama yöntemlerinin sunduğu hizmetler ile insanlar internette gördüğü ürünler ve reklamlar sayesinde ürün veya hizmet hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bunun yanı sıra  insanlar, ürün hakkında fikir edindikten sonra online olarak satın alabilmektedir. Bu dijital pazarlama yöntemlerinden birisi de Youtube pazarlamasıdır. Bu nedenle Youtube pazarlama teknikleri merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Youtube pazarlama, kanalın büyük kitlelere hitap etmeyi ve daha fazla kullanıcının tanıtılan ürünü satın almasını hedefler. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda, “Youtube pazarlama teknikleri Nelerdir? Neden Önemlidir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız

youtube-pazarlama-nedir

Youtube Pazarlama Nedir?

Youtube pazarlama, Youtube kullanıcı kitlesine hitap etmeyi, daha fazla kişinin o uygulamayı indirmesini ve kullanmasını hedefler. Kısacası bu pazarlama yöntemi, görüntü ve konuşma bir arada kullanılarak mesaj vermeyi amaçlamaktadır.

Dünya’da en çok kullanılan dijital platformlardan birisi olan Youtube, birçok sosyal projenin gerçekleşmesine de olanak sağlar. Youtube pazarlama teknikleri tüm internette görülebilmektedir. Kullanılan bu yöntemin birçok avantajı vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Videolar, dönüşüm oranlarını artırmaktadır.
 • Videolar, yazılardan ve benzeri birçok şeyden daha akılda kalıcıdır.
 • Videolar güven oluşturur.
 • Videolar ilgi çekicidir.
 • Arama motorları videoları sever.

İlginizi çekebilir: Youtube SEO Optimizasyonunda Kullanacağınız 4 Adım

youtube-pazarlama-teknikleri-neden-onemlidir

Youtube Pazarlama Teknikleri Neden Önemlidir?

İnternet kullanan kullanıcıların büyük bir kısmı, Youtube gibi birçok dijital platformu kullanır. Kullanıcıların yoğun olması sebebiyle herhangi bir video yüklemeniz ve bu yöntemleri kullanmanız durumunda birçok kullanıcı videonuzu izleyebilir. İzlenmeler sonucu Youtube’daki görüntülenme sayısı da artar. Bu durum, videonuzun daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

Youtube Pazarlama yöntemlerini kullanabilmek için belirli adımlar mevcuttur. Bu adımları uygulayarak nasıl bir video ve içerik sunacağınıza karar vermeniz mümkündür. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Ana hedeflerinizi belirleyin: Nasıl ve ne tür içerikler oluşturulacağınıza dair iş planı oluşturulmalı ve istenilen hedeflere nasıl ulaşılması gerektiği kararlaştırılmalısınız.
 • Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını inceleyin: Tüketicilerin alışkanlıkları hakkında analizler yaparak hedef kitlenize yönelik birçok içerik ve video üretebilirsiniz.
 • Hangi türde videolar üretilmeli: Yapmak istediğiniz video formatı son derece önemlidir. Birçok video formatı mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:
 1. Açıklayıcı Videolar
 2. Tanıtım Videoları
 3. Marka Videoları
 4. Ürün Videoları
 • Değerlendirme Yapın: Yapılan bu çalışmalar sonunda videonun ne kadar görüntülendiği ne kadar beğenildiği gibi sorular incelenir ve kapsamlı bir rapor hazırlanır.

youtube-pazarlama-teknikleri-nelerdir

Youtube Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Youtube ya da birçok dijital platformda bu pazarlama tekniklerini kullanıp birçok içerik üretebilmek mümkündür. Her konuda içerik üretebilmeniz için birçok video formatı bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

 1. Açıklayıcı Videolar: Kullanıcıları, ürünün nasıl kullanılacağı hakkında bilgilendirmek için hazırlanan videolar olarak tanımlanır.
 2. Tanıtım Videoları: Bu video türünün amacı bir ürün ya da hizmetin özelliklerinden bahsetmektir. Böylece merak edilen her detay ele alınır.
 3. Marka Videoları: Kullanıcıların neden bu markayı kullanması veya tercih etmesi gerektiğini anlatan bir video türüdür.
 4. Ürün Videoları: Bir ürün hakkındaki tüm soruları cevaplayan bir video türüdür. Bu videoların amacı ürünler ile ilgili merak edilen her soruyu cevaplamaktır.

Content Faktory ekibi olarak “Youtube pazarlama teknikleri ve önemi” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden yararlanmak için bizim ile iletişime geçin.