youtube-seo-nedir-ve-nasil-yapilir

26 Aralık 2022, 0 Yorum

YouTube SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kullanıcıların işletmelerden bir ürün satın alması veya hizmetlerinden faydalanması işletmenin ziyaretçi ve tüketici sayısını artırmaktadır. Bunun yanı sıra mevcut kullanıcıların devamlılığını da sağlamaktadır. Kullanıcı sayısını artırmak ve korumak için birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan birisi de YouTube SEO yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle YouTube SEO nasıl yapılır konusu önemlidir.

YouTube SEO çalışmaları sayesinde yüklemek istediğiniz videonun adı, başlığı, açıklaması, kullanacağı etiketler gibi birçok faktör ile SEO uyumluluğu sağlanmaktadır. Bununla birlikte içeriklerde düzenlenen kriterler ile daha çok kullanıcıya ulaşmak mümkündür. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda, “YouTube SEO nedir? YouTube SEO nasıl yapılır?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız.

youtube-seo-nedir

YouTube SEO Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), sunduğunuz içeriklerin ve birçok çalışmanın ziyaretçi kullanıcı sayısını artırır. Böylece sitenin daha üst sıralara gelmesini de sağlar.

Sitenizin, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayan SEO çalışmaları, YouTube üzerinde yapıldığında ise YouTube SEO çalışması olarak tanımlanır.

youtube-seo-nasil-yapilir

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube SEO, YouTube’a eklenen videoların da daha üst sıralarda yer edinmesi için yapılan SEO faaliyetleridir. Eklenen video veya çalışmaların daha üst sıralarda yer alabilmesi için birçok kriter bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Video Adı: Videonun adı anlamlı olmalıdır. Videoyu bu şekilde YouTube’a yüklemek, yüksek sıralamalarda yer almak için oldukça önemlidir.

Video Başlığı: Video Başlıkları web sitelerdeki başlıklara benzer. Kullanıcılar video içeriğine ulaşmak istediğinde, kullanılan SEO faaliyetleri sayesinde içerik üst sıralarda yer alır. Böylece ulaşmak daha kolay olmuştur.

Video Açıklamaları: Video açıklamaları, kullanıcıların aradığı içeriğin hangi videoda yer aldığını öğrenmelerine yardımcı olur. Bu nedenle eklenen açıklamada kullanılan anahtar kelimeler içerik ile uyumlu olmalıdır. Açıklama çok uzun olmamalı ve detaylı olmalıdır.

İçerik Etiketleri: YouTube’da önemli bir yeri olan etiketler ile yazılan içerik, arama sorguları ile eşleşmelidir. Ayrıca bu durum, içeriği sınıflandırmak için son derece önemlidir.

Video Küçük Resim: Kullanıcıların ilgisini çekmek için videonuzla ilgili bir görsel kullanmanız gerekir. Bununla birlikte kullanılan kaliteli görseller ile kullanıcının ilgisini çekme avantajınız artar.

Yorumlar: İçerik üreticisinin kullanıcılarla etkileşimde olduğu bölümdür. Geri dönüşleri incelemeli ve içerikleri yorumlara göre düzenlemelisiniz. Yapılan bu düzenleme ile daha yüksek görüntülenme sayılarına ulaşmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Markaların sosyal Medya stratejileri: 5 Etkili Yöntem

youtube-seo-icin-seo-araclari

YouTube SEO İçin SEO Araçları Nelerdir?

YouTube SEO nasıl yapılır konusunda SEO araçları da son derece önemlidir.  Fakat Youtube SEO, biraz daha farklıdır. SEO çalışmalarının olumlu sonuç vermesi için aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz:

YouTube Anahtar Kelime Araştırması: Anahtar kelime araştırmaları yapmak için YouTube’da anahtar kelimeler kullanmalısınız. Ayrıca arama yerine tıklandığında kullandığınız söz öbeği ile ilgili birçok video ismi karşınıza çıkar. Bunlardan faydalanıp ilgili anahtar kelimeler kullanmanız gerekir.

Kaliteli Videolar Hazırlama: Mevcut kitleyi kaybetmemek için videoların kaliteli olması gerekir.Bu sayede kullanıcılar videoyu izlemeye devam ettikçe video daha üst sıralamalarda yer alır. Bu durum, video görüntülenme sayısının artmasına olanak sağlar.

Video Başlığı Optimizasyonu: Video başlığında videonun içeriği ile ilgili bir anahtar kelime kullanmak önemlidir. Ayrıca ilgi çekici başlıklar bularak kullanıcıların ilgisini çekmek de mümkündür.

Video Açıklaması Optimizasyonu: YouTube ve Google açıklamalarının anlaşılırlığı da son derece önemlidir. Açıklamalar videoyu ne kadar iyi anlatırsa o kadar yüksek sıralamalarda yer alır ve diğer kullanıcılara önerilen videolarda daha sık gösterilmeye başlanır.

Dikkat Çeken Görseller Eklemek: Kullanıcıların görsele tıklamasıyla tıklama oranı da artar.

Altyazılar: En avantajlı Youtube SEO özelliklerinden birisidir. Genellikle işitme güçlüğü çeken veya işitme engelli kullanıcılar için önemlidir.

youtube-video-optimizasyonu-nasil-yapilir

YouTube Video Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Eklemek istediğiniz videonun başlığı, açıklama bölümü ve etiketleri video optimizasyonu için önemlidir.

Video Başlığı: Kullanıcılar video içeriğine ulaşmak istediğinde kullanılan SEO faaliyetleri ile üst sıralarda yer alan videoya erişim daha kolay sağlanır.

Video Açıklaması: Kullanıcıların video açıklamalarıyla bilgilendirilmesi ile kullanıcılar aradıkları içeriğin hangi videoda yer aldığına karar verirler.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “YouTube SEO nedir? YouTube SEO nasıl yapılır?” konusunu ele aldık. SEO ve yeni SEO teknikleri hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca daha fazla bilgi ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçin.

İlginizi Çekebilir: YoTube SEO Çalışması Nedir? İpuçları!

Yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir