Skip to main content

B2B Pazarlama Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Sunduğu avantajlar ve hizmetler sayesinde B2B pazarlama nedir sorusu pek çok marka ve firma tarafından oldukça merak edilen bir konudur. B2B pazarlama nedir sorusunu kısaca özetlemek gerekirse markalar ve işletmelere yönelik olan tüm pazarlama yöntemleri olarak ele alabiliriz. Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “B2B pazarlama nedir? B2B pazarlama çeşitleri nelerdir?” konusu hakkında bilgiler paylaşacağız!

b2b-pazarlama-nedir

B2B Pazarlama Nedir?

Türkçesi firmadan firmaya pazarlama olan B2B (Business to Business) pazarlama, markalar ve işletmelere yönelik olan tüm pazarlama yöntemlerinin tamamını içerir. B2B pazarlama yöntemlerinin markalara sunduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Markalar için en önemli avantajı 7/24 çalışan bir servis olmasıdır. Dünyadaki herhangi bir yerde saatin kaç olduğuna bakılmaksızın satış yapmaya olanak sağlamaktadır.
  • Müşteri memnuniyeti odaklı bir sistemdir.
  • Maliyet oranı oldukça düşüktür.
  • Verimli bir çalışma şekline sahiptir.
  • Markalar tarafından sunulan bir ürün veya hizmetin aynı anda tüm dünyada satılmasına olanak sağlamaktadır.
b2b-pazarlama-kimler-icin-yapilmalidir

B2B Pazarlama Kimler İçin Yapılmalıdır?

B2B yani Markadan markaya pazarlama, markalar arasındaki ticareti sağlayacak olan pazarlama yöntemidir. Ürün ve hizmetlerini diğer markalara satan bir firmanın hem gelir elde edip büyümesi hem de bilinirliğini artırabilmesi için B2B pazarlama yöntemlerini kullanması gerekmektedir. Bu pazarlama yöntemlerini kullanıldığı taktirde markalar devamlı bir büyümeyle birlikte satışlardan her zaman kârlı çıkabilmektedirler.

B2B Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

B2B pazarlama yöntemlerini kullanmak için pek çok strateji ve yöntem mevcuttur. Bunun yanı sıra hedef kitlenin ilgisi dahilinde bu yöntemlerden birini seçip kullanmaya başlanılabilmektedir. Bu yöntemlerden bahsetmek gerekirse:

Dijital Pazarlama (Digital Marketing): Dijital pazarlama yöntemi sayesinde satılmasını istediğiniz ürünler veya hizmetlerin dijital ortamda tüketicilere sunulmasına olanak sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır

E-posta Pazarlama (E-mail Marketing): E-posta pazarlama, daha önce markanıza ait bir ürün veya hizmet satın almış tüketicilere yeni ürünler hakkında bilgi vermek ve kampanyalardan bahsetmek için kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Ayrıca tüketicilere göndereceğiniz maillerin ilgi çekmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: E-mail Marketing Nedir? Uzmanından 4 Adımlık Rehber!

İçerik Pazarlaması (Content Marketing): B2B pazarlama yöntemleri için en önemli etken markalar arasındaki güveni sağlamaktır. Bununla birlikte var olan web sitede kaliteli ve özgün içerikler üreterek, içerikleri görseller ve videolarla süsleyerek markaya karşı uzmanlığınızı ispatlayabilirsiniz. Bu sayede markalar arasındaki güven oranı artmış olur.

İlginizi çekebilir: İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır

b2b-pazarlama-stratejileri-nelerdir

B2B Pazarlama Türleri Nelerdir?

B2B, markalar ve işletmelere yönelik tüm pazarlama yöntemlerinin tamamını kapsamaktadır. Bu pazarlama yöntemleri ile markanızı büyütmek için kullanılan web site ve uygulama seçimi son derece önemlidir. Pek çok B2B pazarlama stratejisi mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

SEO (Search Engine Optimization): B2B stratejilerini uygulamak için markalar üzerinde güven oluşturulması gerekir. Bununla birlikte güven oranını artırmak için arama motorlarında görünür olmak önemlidir. SEO ile arama motorlarında sıralama ile markanın bilinirliği de artar.

Sosyal Medya Yönetimi: Günümüzde marka ve firmaların sosyal medya platformlarında aktiflik göstermesi önemlidir. Bu nedenle B2B pazarlama yöntemlerini kullanmak için tercih edilen sosyal medya platformu önemlidir. Youtube, LinkedIn gibi platformlarda B2B yöntemleri gerçekleştirilebilmektedir.

B2B pazarlama konusunda danışmanlık almak için Dr. Mehmet Akpınar ile iletişime geçmek için buraya tıklayın.

Content Faktory ekibi olarak bu yazımızda “B2B pazarlama nedir? B2B pazarlama çeşitleri nelerdir?” konusu hakkında bilgiler paylaştık. SEO ve yeni SEO tekniklerinden haberdar olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçin!

Markanızı Organik
Büyütün!

Büyüme yolculuğuna hemen başlamak için teklif alın